Vsebina ugotovitev revizorjev sicer ni javna, dokler se do nje ne opredelijo revidiranci in Računsko sodišče ne izda končnega poročila. Predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel je povedal, da je Računsko sodišče danes izdalo in že vročilo osnutek revizijskega poročila glede nabave zaščitne in medicinske opreme zaradi epidemije covida-19 vsem revidirancem. To so vlada, ministrstva za obrambo, za gospodarstvo in zdravje ter zavod za blagovne rezerve. Gre za 250 strani dolgo revizijsko poročilo, se pravi osnutek revizijskega poročila.
"Zadovoljen sem, da je revizijsko poročilo oddano," je še dodal. "Zadovoljen sem, ker je za nami eno veliko delo." Nevarnost covida-19 še ni minila, država pa bi morala spoštovati javno naročanje in se ustrezno organizirati. Pregledali so celotno dokumentacijo, poudaril je, da so imeli težave s pridobivanjem dokumentov od ministrstva za gospodarstvo. Navedbe Povčivalška so bile večkrat zavajajoče, je pojasnil Vesel. V naslednjih osmih do tridesetih dneh bo Računsko sodišče pozvalo vse akterje, ki bodo imeli pravico povedati svoje zgodbe in informacije. "Seveda pa bo Sodišče upoštevalo vse okoliščine, ki so vladale v času sklepanja poslov."
"Revizijsko poročilo je zame konkretno in jasno," je dopolnil Vesel. Zagotovil je, da je osnutek pripravljen strokovno in da je z delom revizorjev zadovoljen, saj so bili pri potrjevanju enotni. Revizijsko poročilo bo tudi javno, tako si bo javnost lahko ustvarila svoje stališče, je dodal.
Sodišče je intenzivno sodelovalo tudi z NPU-jem. Do današnjega dne so Policiji poslali dokument, v katerem je omenjenih 13 pogodb, kjer so okoliščine takšne, kjer sumi kažejo na znake kaznivnih dejanj. Za katere primere gre, ni povedal, ker so v postopku preiskave, dodal pa je, da so vsebine nekaterih dokumentov že bile tudi javno razkrite.
Dodal je, da v tujini revidirajo tudi ukrepe za zajezitev širjenja novega koronavirusa, kar bi bilo dobrodošlo tudi pri nas.
Na napovedano izjavo o osnutku revizijskega poročila o nabavi zaščitne in medicinske opreme se je odzval gospodarski minister in prvak SMC Zdravko Počivalšek, ki je sporočil, da "z vsemi organi polno sodelujemo in bomo še naprej sodelovali, da se zadeve razčistijo". Dodal je še, da želi, da postopki tečejo neodvisno od dnevne politike in da je sklic današnje tiskovne konference o osnutku poročila, ki je po zakonu tajen, "silno nenavaden".
Kot je že pred tednom dni pojasnil Vesel, pričakuje, da bo poročilo obsežno, povedal pa je tudi, da so imeli velike probleme s pridobivanjem dokumentacije, predvsem od gospodarskega ministrstva. "Kar težko je bilo razložiti vloge posameznih subjektov, zlasti v tistem spomladanskem obdobju," je povedal Vesel. Počivalšek je očitke že zavrnil. Kot je navedel, so prejeli 210 vprašanj in so potrebovali nekaj tednov za celovit in natančen odgovor.
Po nekaterih informacijah bi lahko bil osnutek obremenjujoč za Počivalška, kar bi po mnenju nekaterih lahko vplivalo na zaupanje stranke v svojega predsednika, s tem pa na morebitno odločitev posameznih poslancev o podpori alternativni vladi. Tudi Počivalšek je izjavil, da "Veselova medijska angažiranost glede te teme vzbuja dvom".
Vsebine osnutka Vesel takrat ni želel razkriti, saj je zaupna. Pojasnil pa je, da je poročilo obsežno, da bo verjetno izdano na vsaj 200 straneh. "Prepričan sem, da je v njem zapisana pravzaprav objektivna resnica, če jo je seveda mogoče podpreti z dokumentacijo," je pojasnil.
Računsko sodišče se je za revizijo odločilo maja
Računsko sodišče se je za revizijo odločilo maja, tudi po nekaterih razkritjih domnevnih nepravilnosti pri naročanju opreme, potrebne v spomladanskem valu epidemije. Tedaj je sicer Vesel poudaril, da računsko sodišče dogajanje spremlja, ker ima pomembne učinke na javne finance in strukturo proračuna. Tako je med drugim napovedal, da bo revizija pokazala tudi, kako je država pripravljena na krizno javno naročanje.
Napovedal je tudi, da bodo "zelo dobro poslušali eno in drugo stran", da bodo pogledali, ali in zakaj naj bi od 1500 ponudb za zaščitno opremo, ki so bile na mizi zavoda za blagovne rezerve, skoraj polovica ostala nepregledanih. "Pregledali bomo, zakaj se je to zgodilo, zakaj so bile ponudbe obravnavane neenakopravno tako z vidika organizacije kot z vidika morebitne gospodarske škode," je orisal.
Zapleti zaradi Petroviča
Vesel je sicer napovedoval, da si želijo vsaj osnutek izdati do konca leta, a se je tik pred izdajo zapletlo, saj prvi namestnik Jorg Kristijan Petrovič osnutka ni želel podpisati v rokih, ki jih je od njega pričakoval Vesel. Zakaj se je odločil za zamenjavo je pojasnil, da si kot predsednik Računskega sodišča ne more dovoliti, da namestnik "ne dvigne svoj službeni mobilni telefon, medtem, ko je na delu". Zaradi "neaktivnosti" namestnika je pooblastilo za pregled in podpis osnutka prenesel na drugo namestnico Mojco Planinšek.
Kot je ob tem dejal, je njegova naloga, da zagotovi učinkovitost računskega sodišča, in izpostavil, da so tudi odgovorne osebe pri revidirancih večkrat pozivale, naj se ugotovitve razjasnijo čim prej. Špekulacije, da naj bi hitel zaradi političnih pritiskov in aktualne politične situacije, zanika. Da "bi zagotovil največjo možno mero objektivnosti", je ocenil, da je dobro, da osnutek pogleda tretja oseba.
Sporne nabave pod drobnogledom
Počivalšek se je moral zaradi očitanih nepravilnosti letos zagovarjati na interpelaciji v DZ, ki jo je uspešno prestal. Kriminalisti, ki so se prav tako lotili pregleda nabav, pa so pri njem izvedli hišne preiskave.
Nabave je pod drobnogled vzela tudi Komisija za preprečevanje korupcije, ki je po izvedenem tematskem nadzoru nabav zaščitne opreme uvedla 21 preiskav suma kršitve integritete uradne osebe. Preiskave je uvedla zoper Počivalška, nekdanjega državnega sekretarja Aleša Cantaruttija, uslužbenko ministrstva Andrejo Potočnik, nekdanjega in aktualnega vodjo zavoda za blagovne rezerve Antona Zakrajška in Tomija Rumpfa ter uslužbence zavoda Ivana Galeta, Alojzija Černeta in Marka Naraločnika, so sporočili iz KPK.
Sume kršitev je KPK zaznala v osmih poslih, v katerih so bili izbrani ponudniki Public Digital Infrastructure, Hmezad – TMT, Gorenje gospodinjski aparati, Geneplanet diagnostika, Cross Continental, Dobnik Trade, Tehno-Mag in Medicop. Kot so poudarili v KPK, bo šele preiskava pokazala, ali bodo zaznani sumi kršitev tudi potrjeni ali ovrženi.
Počivalšek: Hočem nazaj moje dobro ime
Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je po konferenci Računskega sodišča dejal, da si želi, da se zgodba nabave medicinske opreme končno razišče in zaključi, še posebej glede njegove vloge v njej.
"Rad bi dokončno zavrnil medijsko predstavljene očitke in hočem nazaj moje dobro ime," nadaljuje Počivalšek, ki pravi, da z vsemi organi sodeluje in se bo argumentirano in dokumentirano odzval tudi na osnutek poročila Računskega sodišča.
"Politične zgodbice povezane s konstruktivno nezaupnico in napovedano instrumentalizacijo preiskave za rušenje vlade pa so nesprejemljive," je še povedal. Sicer pa se Počivalšku zdi nenavadno, da je Vesel na konferenci sploh predstavil osnutek poročila, saj gre za vmesen in tajen dokument. "Dejstvo, da se to dogaja v obdobju rušenja vlade in le nekaj ur pred sejo sveta naše stranke, meče zelo čudno luč na celoten postopek."
Prijava Veselove dodatne dejavnosti v predhodnem preizkusu na KPK
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je v zvezi z opravljanjem dodatne dejavnosti predsednika računskega sodišča Tomaža Vesela pri Fifi prejela prijavo, ki je v fazi predhodnega preizkusa. Pisnega mnenja, ki naj bi ga KPK pripravila že za časa prejšnjega predsednika Borisa Štefaneca, pa na KPK ne najdejo. Tako Vesela kot Štefaneca to čudi.
KPK v fazi predhodnega preizkusa zbira podatke, pojasnila in dokumentacijo, da bi ugotovila dejansko stanje in morebitne kršitve iz pristojnosti komisije, na podlagi tega se bo odločila o nadaljnjih postopkih, so sporočili iz KPK. Gre za preučevanje Veselovega hkratnega predsedovanja računskemu sodišču in neodvisni komisiji za revizijo in skladnost pri Mednarodni nogometni zvezi (Fifa).
Komisija naj bi sicer že v času, ko jo je vodil Boris Štefanec, Veselu v zvezi s tem že posredovala pisno mnenje. Vendar pa so danes na KPK zapisali, da ga v svojem dokumentarnem gradivu niso našli, zato vsebine ne morejo komentirati. "Po razpoložljivih informacijah je šlo pri podaji mnenja o opravljanju dodatne dejavnosti pri Mednarodni nogometni zvezi za neposredno komunikacijo med predstojnikoma obeh organov, kar lahko potrdi nekdanji predsednik komisije Boris Štefanec," so navedli.
Vendar pa to, da dokumenta na KPK ne najdejo, čudi tako predsednika računskega sodišča kot tudi prejšnjega predsednika komisije. Kot je v izjavi za medije dejal Vesel, ne more komentirati, kje KPK hrani dokumente in kako vodi evidence. Sam konflikta interesov ob hkratnem opravljanju omenjenih dejavnosti ne vidi, kar da je v omenjenem mnenju potrdil tudi Štefanec. "Name nihče ne vpliva ne z ene ne druge strani, davke plačujem tako v Sloveniji kot v Švici, škode za javne finance ni," je pojasnil.
Sprašuje se tudi, kakšen bi bil lahko konflikt interesov med revizijo nabav zaščitne opreme za boj proti epidemiji in opravljanjem dela predsednika pri eni od Fifinih komisij, saj ne gre za koriščenje javnih sredstev. Kot je dodal, gre za zahtevno funkcijo, ki pa jo opravlja v prostem času. Tudi nekdanji predsednik KPK Boris Štefanec je povedal, da ga čudi, da na komisiji tega dokumenta zdaj ne najdejo. Dobro se namreč spominja, da je KPK na Veselovo pobudo pripravila pisno stališče. Ali je bilo posredovano po pošti ali po elektronski pošti, ne more trditi, je pa dokument obstajal in tudi sam ga je podpisal, je zatrdil.
Predsednik računskega sodišča ga je sicer sprva ustno povprašal o tem, ali predsedovanje omenjeni Fifini komisiji predstavlja nasprotje interesov z opravljanjem funkcije predsednika računskega sodišča. Štefanec mu je dejal, da na prvi pogled deluje, da to ne bi smel biti problem. Dodal pa je, da tega ne upa zatrditi, zato sta se dogovorila, da Vesel v zvezi s tem na komisijo pošlje pisno vprašanje.
KPK je tako na njegovo pobudo pripravila pisno stališče. Kot je opomnil Štefanec, to ni bilo dovoljenje, saj komisija nima pristojnosti dajati dovoljenj. Je pa stališče po njegovih besedah šlo v smeri, da predsedovanje Fifini komisiji ni v nasprotju interesov z opravljanjem funkcije predsednika računskega sodišča. Obenem pa so v stališču navedli, da je Vesel kot funkcionar dolžan dohodek od te dejavnosti prijaviti KPK, če se premoženjsko stanje poveča za več kot 10.000 evrov, je povedal Štefanec.
Na KPK so danes potrdili, da je Vesel komisiji poročal o premoženjskem stanju ob nastopu funkcije, med trajanjem funkcije pa tudi večkrat spremembe premoženjskega stanja. Vsebine prijav premoženjskega stanja zaradi varstva osebnih podatkov komisija ne more razkrivati. Da premoženje KPK prijavlja vsako leto, je danes dejal tudi Vesel.
KOMENTARJI (1987)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.