Velika razlika je, ali so oskrbovanci vitalni in zdravi, ali pa so nemočni, bolni in pomoči potrebni. In prav tem se - ugotavlja novinarka Staša Lozar - v domovih godi najtežje, saj je negovalnega osebja bistveno premalo. Tako denimo za 150 starostnikov ponoči skrbita le dve osebi. Če bi bilo idealno, bi zanje skrbeli vsaj štirje - to priznavajo tudi nekateri direktorji domov za starejše v Sloveniji. Tako bi bilo tudi bolj varno za oskrbovance, zaposleni, ki zanje skrbijo, pa morda ne bi bili več tako izžeti, izčrpani, utrujeni in razočarani, kot so pogosto zdaj.
Mnogi med njimi kljub tem razmeram skušajo za starostnike skrbeti po najboljših močeh, razdajajo se, do starostnikov so spoštljivi in vestni. Do tistih, ki se do starostnikov ne vedejo lepo, pa so kritični. Tako se mnogi požrtvovalni delavci v domovih razdajajo, in to za prenizko plačo. Bitko s preutrujenostjo in preobremenjenostjo bijejo tako ali drugače skoraj vsi slovenski domovi za starejše. Zato tudi zaposleni v domovih pozivajo državo, naj počloveči normative in s tem omogoči varno delo. A na ministrstvu za socialo pravijo: predpisani so samo najnižji normativi, zato bi domovi lahko zaposlili dodaten kader.
Ena negovalka, ki obrača nepokretne oskrbovance, v dopoldanskem času dvigne 1.300 kilogramov, razlaga Helena Tešič iz Sindikata delavcev v zdravstveni negi. In ta negovalka prejema pa plačo, s katero komaj preživi ... "Bolničar štarta iz 16. razreda, kar pomeni, da je malo nad minimalno plačo, sestra ima pa okoli 800 evrov." Delajo celo tri vikende od štirih.
Drugi del odmevne raziskave 24UR Inšpektor o razmerah v slovenskih domovih za starejše bo na sporedu jutri v oddaji 24UR. Vsem, ki ste nam v uredništvo Inšpektorja ves teden pošiljali svoje številne pretresljive zgodbe, se iskreno zahvaljujemo. Za pomoč in zaupanje. Upamo, da bomo skupaj spremenili stvari na boljše - v dobro starostnikov in tistih zaposlenih, ki se trudijo.
Slovenija
Izčrpani in premalo plačani delavci v domovih za starejše
Ljubljana, 09. 12. 2016 06.32 |
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
24UR
Komentarji
170
Zdi se, da si naša država pred drastičnim večanjem števila starostnikov in posledično vse večji potrebi po mestih v domu zatiska oči. Poleg tega se ne prilagaja spremenjenim razmeram, normativi so zastareli, domovi pa trdijo, da preprosto ni denarja za večanje števila zaposlenih ...
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (170)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.