Predsednik republike Danilo Türk je v sobotnem pogovoru za spletno izdajo časnika Spiegel glede očitkov slovenskih novinarjev o cenzuri s strani politike dejal, da se pri tem ne strinja z vlado, saj Slovenija "potrebuje te razprave, da razvije standarde za družbo s svobodnim tiskom", kar je "pomembno za našo demokracijo, ki še vedno ni popolna".
"Dohitevamo to, kar se je v zahodni Evropi razvijalo že desetletja. Razpravljamo o tem, kakšno vlogo igrajo mediji v pluralistični demokraciji. Res je, da so novinarji izpostavljeni določenem pritisku - s strani lastnikov medijskih hiš, s strani politike," je glede očitkov o medijski cenzuri v Sloveniji še dejal Türk.
Na vprašanje o tem, da je Slovenija po osamosvojitvi iz registra stalnega prebivališča izbrisala 18.000 državljanov drugih republik nekdanje Jugoslavije, je odgovoril, da je bila dejansko storjena krivica in da je ta problem potrebno rešiti. To je jasno povedalo tudi ustavno sodišče, sedaj pa je naloga vlade, da to izvede, je dodal.
Vloga mednarodne skupnosti bo ključna za Kosovo
Glede tega, da EU trenutno predseduje mala država, za katero so mnogi Evropejci komajda slišali, je Türk dejal, da veljajo male države za bolj odprte in učinkovite pri doseganju soglasja, kar je med prvo iraško vojno jasno dokazal Luksemburg. Kot je dodal, morajo vsi, ki so "šibki v geografiji", pač bolje preučiti evropski zemljevid.
Predsednik je tudi zavrnil strah in nervozo, ki je glede širitve sprva obstajala v starih članicah EU, saj dejstva govorijo nasprotno.
Glede Kosova je predsednik poudaril, da sta razglasitev in priznanje nadzorovane neodvisnosti "prvi korak na bolje", da pa mora mednarodna skupnost sedaj še naprej zagotavljati varnost na Kosovu in mu pomagati pri vzpostavljanju državnih institucij in pravne države. Nujno potrebne so tudi investicije, ki bodo dale zagon kosovskemu gospodarstvu.
Gre za dolgotrajno nalogo, je poudaril Türk in ocenil, da mednarodna skupnost v naslednjih letih, morda celo desetletjih na Kosovu ne bo morala narediti dosti več, kot da se bo ukvarjala s stabilizacijo te krizne regije. Glede vloge EU pri tem je ocenil, da trenutno sicer obstajajo določena nesoglasja med članicami, a da se bo to uredilo v naslednjih mesecih.
Širitev unije na Zahodni Balkan mora sicer po besedah Türka potekati postopoma in mora temeljiti na izpolnjevanju pogojev za članstvo s strani posameznih držav te regije. "To bo nekaterim uspelo prej kot drugim. Srbi pa si morajo biti pred tem še na jasnem, ali in za kakšno ceno si tega sploh želijo," je dodal.
KOMENTARJI (176)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.