Predstavniki izbrisanih in koalicije levice v Evropskem parlamentu so v Bruslju opozorili na evropsko razsežnost izbrisa. Po njihovem mnenju namreč država, ki tako krši človekove pravice, ne bi smela predsedovati Evropski uniji, zato so pozvali k rešitvi problema izbrisanih še pred 1. januarjem 2008.
Karavana izbrisanih, ki je na pot krenila v ponedeljek, je v Bruselj prispela danes, kjer so se sestali s poslanci v Evropskem parlamentu, nato pa so se udeležili razprave o človekovih pravicah, ki jo je pripravila Konfederalna skupina Evropske združene levice - Zelene nordijske levice (GUE/NGL). Poslanec Evropske združene levice in Zelene nordijske levice Giusto Catania je poudaril, da pobuda ni kampanja proti slovenski vladi, ampak opozorilo na problem, ki ni več izključno slovenski, ampak evropski.
Predstavnik izbrisanih Aleksandar Todorović je po razpravi dejal, da izbris še vedno traja in da slovenska vlada ne rešuje problema. Slovenski evroposlanec Miha Brejc pa je dejal, da vlada v primeru izbrisanih rešitev pripravlja z ustavnim zakonom. To je Todorović označil za navadno laž, saj se po njegovo dela obvoz okrog ustavnega sodišča, ki je izbrisanim dalo prav.
Borec za človekove pravice in član karavane Roberto Mignoni pa je povedal, da je bil prvi konkretni rezultat na poti karavane izbrisanih dosežen v torek v Franciji, ko so tri francoske stranke obljubile, da bodo francoskemu predsedniku Jacquesu Chiracu poslale odprto pismo, v katerem bodo uradno sprožile vprašanje francoskega stališča do problematičnosti slovenskega predsedovanja EU zaradi vprašanja izbrisanih.
Izbrisani so se na poti iz Ljubljane v Bruselj ustavili v Trstu in nato v torek v francoskem parlamentu. S svojo potjo želijo opozoriti, da je izbris evropski problem. "V Evropi obstaja veliko različnih vrst izbrisanih, njihovo število pa narašča," opozarjajo predstavniki izbrisanih in zahtevajo "pravico do bivanja za vse izključene, za vse nevidne in vse izbrisane Evrope". "Dovoljenje za bivanje in pravica do državljanstva naj postaneta temeljni demokratični normi," poudarjajo.
"Glede na to, da je slovenska oblast gluha za naše zahteve in ne spoštuje odločb ustavnega sodišča, smo prepričani, da je edina rešitev evropizacija tega problema," poudarjajo. "Z rimsko odvetniško pisarno Lana - Lagostena Bassi smo 4. julija 2006 vložili kolektivno tožbo na Evropsko sodišče za človekove pravice. To pravno pot želimo pospremiti s karavano, ki bo naše probleme predstavila evropskim poslancem, poslankam in širši evropski javnosti," so še pojasnili predstavniki izbrisanih v sporočilu za javnost ob začetku poti.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.