Na današnji dan pred 19 leti je država več kot 25.000 ljudi izbrisala iz registra stalnih prebivalcev. Nevladne organizacije ob obletnici izbrisa opozarjajo, da kljub lani sprejeti zakonodaji, ki naj bi celovito uredila problematiko izbrisanih, izbris in njegove posledice še vedno ostajajo nerazrešene.
Danes namreč mineva 19 let, odkar je država iz registra stalnih prebivalcev izbrisala več kot 25.000 prebivalcev Slovenije, državljanov tedanjih republik SFRJ, ki niso zaprosili za državljanstvo Republike Slovenije. Izbrisani so s tem izgubili nekatere socialne pravice, mnogi so morali zapustiti Slovenijo, nekateri pa so bili iz nje tudi prisilno odstranjeni.
Amnesty International Slovenije, Civilna iniciativa izbrisanih aktivistov in Mirovni inštitut so pred obletnico izbrisa opozorili, da izbris in njegove posledice ostajajo nerazrešene. Lani je bila sicer sprejeta novela zakona o urejanju statusa državljanov drugih držav naslednic SFRJ v Sloveniji, ki naj bi celovito uredila problematiko izbrisanih, a se je po oceni nevladnih organizacij izkazala za neživljenjsko.
Opozarjajo, da je bilo po uradnih podatkih v roku pol leta po sprejemu zakonskih sprememb vloženih samo 115 prošenj izbrisanih, ki še nimajo urejenega statusa. Razlogi za tako nizko odzivnost izbrisanih so po njihovi oceni v restriktivnosti zakonodaje, zapletenem upravnem postopku in v težavnem dokazovanju dejstev.
Na Mirovnem inštitutu so ob obletnici izbrisa izdali knjigo Brazgotine izbrisa v angleškem jeziku (The Scars of the Erasure). Želijo namreč, da se z analizo, ki so jo predstavili lani, seznani tudi mednarodna javnost.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.