Priporočilo je pripravil svet dvanajstih neodvisnih strokovnjakov, ki so na dvoinpoldnevnem spletnem zasedanju ocenjevali prijave štirih slovenskih mest iz ožjega izbora – Ljubljane, Nove Gorice, Pirana in Ptuja. Predlagano mesto bo uradno imenovala zadevna država članica EU.
Evropska komisarka za inovacije, raziskave, kulturo, izobraževanje in mlade Marija Gabriel je ob tem za zmago čestitala Novi Gorici, njenim javnim organom, kulturnim ustanovam in prebivalcem. "Gostitev evropske prestolnice kulture je velika priložnost za mesto in regijo, da okrepita kulturne ambicije, umestita kulturo v osrčje svojih skupnosti in se več naučita drug o drugem – in o sebi," je dejala.
"Skupaj s Chemnitzem v Nemčiji bo Nova Gorica del dinamičnega dvojca, ki bo čim bolje izkoristil ta naziv in zagotovil dolgoročne kulturne, ekonomske in družbene koristi," je še dodala.
Izbrano mesto bo drugo slovensko mesto, ki bo nosilo naziv EPK. Leta 2012 je bil evropska prestolnica kulture Maribor.
EPK je najpomembnejša pobuda EU na področju kulture, gre za enega najbolj ambicioznih kulturnih projektov v Evropi in eno najbolj cenjenih aktivnosti EU. Njeni začetki segajo v leto 1985, ko so na pobudo takratne grške ministrice za kulturo Meline Mercouri evropski ministri za kulturo sprejeli resolucijo o letni organizaciji Evropskega mesta kulture. Leta 1999 je bila sprejeta odločitev o preimenovanju pobude v Evropsko prestolnico kulture.
Cilji pobude so pomembnejši kot kdaj koli prej: ponuditi Evropejcem priložnosti, da bi se bolje seznanili s kulturo drug drugega, izkusili skupno zgodovino in vrednote, užili občutek pripadnosti isti evropski skupnosti in razvili evropske kulturne povezave in partnerstva, ter poudariti vlogo kulture pri razvoju mest.
V ožjem izboru bili še Ljubljana, Ptuj in Piran
V ožji izbor so se, kot že omenjeno, uvrstili še Ljubljana, Ptuj in Piran. Mestna občina Ljubljana je za naziv kandidirala ob podpori 25 občin ljubljanske urbane regije. Delovna skupina za pripravo kandidature Ljubljane za EPK 2025 je kot osrednjo temo kandidature razvila solidarnost, slogan kandidature pa je bil Brez žice!, Wireless!.
Koncept kandidature Pirana za EPK pod geslom Val sprememb se je osredotočal na spremembe v odnosu do okolja. Vizija ekipe Piran-Pirano 2025 je usmerjala pozornost h globalni podnebni krizi z umetniške in kulturne perspektive ter spodbujala družbeni in skupnostni dialog.
Ptujski snovalci kandidature za EPK 2025 pa so pripravili programske okvire, povezane z mestom in regijo, ki temeljijo na stoletjih zgodb in mitov.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.