Slovenija

'Iz vreče, v katero se ne bo dajalo, se ne more jemati'

Ljubljana, 28. 04. 2010 17.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

"Sistem želimo urediti v dobro študentov, za katere želimo, da bi čim prej doštudirali," je glede malega dela dejal Pahor. Študenti so odločno proti, obljubam, da bo na voljo več štipendij, pa ne verjamejo.

Predsednica ŠOS Katja Šoba
Predsednica ŠOS Katja Šoba FOTO: Blaž Garbajs

Predstavniki študentske organizacije so na srečanju s premierjem Borutom Pahorjem poskušali zgladiti razhajanja glede predloga zakona o malem delu, a tudi tokrat niso našli dokončnih rešitev. Študentje naj bi do petka pripravili amandmaje na zakon ter se s Pahorjem spet sestali prihodnji teden. Tedaj bo znana tudi odločitev glede protestov.

"Sistem želimo urediti v dobro študentov, za katere želimo, da bi čim prej doštudirali, se zaposlili, si ustvarili družine in živeli človeka dostojno življenje," je po srečanju dejal Pahor. Problem, s katerim se soočajo, pa po njegovem je, da danes študenti zaradi svojih socialnih problemov delajo dlje, da imajo denar za svoje potrebe in celo za potrebe svojih družinskih članov.

Pahor upa, da bodo s študenti prihodnji teden dosegli dogovor, a to ni nujno. "Vsak od nas ima različne interese in odgovornosti. Stvari si želimo urediti tako, da bodo dolgoročno vzdržne s socialnega in funkcionalnega vidika ter tudi s strani pravic in obveznosti študentov in države," je dejal Pahor.

Študentki
Študentki FOTO: Reuters
Študenti se bodo po sestanku s Pahorjem prihodnji teden odločili glede demonstracij, Šoba pa ocenjuje, da bo proteste prihodnji teden najverjetneje napovedala.

Predsednica Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Katja Šoba je ob tem poudarila, da bi se morali o zakonu bolj usklajevati, pogovoriti in analizirati stanje. Povedala je, da bodo do petka vladi poslali svoje sicer že znane pripombe.

Po besedah ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivana Svetlika želi vlada doseči, da bi študentsko delo postalo del regularnega trga dela ter da na drugi strani posameznik v delo ne bi bil prisiljen. Znova je izpostavil pozitivne rešitve zakona, že v četrtek pa gre v vladno odločanje zakon o upravičenosti iz javnih sredstev, ki bo na novo urejal državne štipendije.

Študenti sicer zahtevajo, da se študentsko delo ureja v posebnem zakonu, a vlada na to ne pristaja. Po Svetlikovih besedah morajo omogočiti dostop do malega dela vsem skupinam pod enakimi pogoji. "Ne moremo si privoščiti ureditve posebnega dela za posebno skupino, do katerega drugi nimajo dostopa. Nesprejemljivo je tudi, da na osnovi takega dela ne bi plačevali prispevkov," je poudaril Svetlik.

Predsednica ŠOS Katja Šoba
Predsednica ŠOS Katja Šoba FOTO: Blaž Garbajs

ŠOS se boji, da bi študentsko delo upadlo in si študenti študija ne bi mogli privoščiti. Šoba opozarja na celostno ureditev področja in je tudi do štipendij skeptična: "Iz vreče, v katero se ne bo dajalo, se ne more jemati," pravi.

O malem delu bodo sicer na seji Ekonomsko-socialnega sveta v četrtek razpravljali tudi socialni partnerji. Po besedah Svetlika bo po seji jasno, ali se lahko uskladijo, a v glavnih zadevah ni razhajanj, zagotavlja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (45)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

frako
29. 04. 2010 10.30
. Študenti so odločno proti, obljubam, da bo na voljo več štipendij, pa ne verjamejo. jao pahore ej pa ti preživ sz 200 EUR na mesec sz tem da si še študenca zravn plačuješ. Sej nism več študent ampak kaj zuavraga se skoz na uboge študente spravljaš. Razlog zakaj je študentsko delo pri delodajalcih polularno je ker ni nobenih problemom sz najemom dela daš oglas pride naredi ga plačaš konec. Napram navadnemu delavcu ko maš eno kilo papirjev da ga zaposliš naot pa 10 kil da ga odpustiš. Poenostavite zaposlovanje in odpuščanje pa bo prec 5% več delovnih mest na voljo in dosti manj dela na črno ne krast študentom njihovo preživetje
kimg
28. 04. 2010 23.19
Svetlik kako pa kaj tvoj brat tajkun, 59. najbogatejši slovenec, ne boš povedal narodu kako sta popokala subvencije in nadomestila in oškodovala državo???
DarthRevan
28. 04. 2010 23.18
Itak, naj študenti še naprej vlečejo status 9-10 let, pa delajo prek napotnic, da bo diplomiranec na zavodu slišal da delodajalec raje vzame študenta prek napotnice, ker je cenejši. Le tako naprej, študenti, le tako naprej!
Buena Vita
28. 04. 2010 22.39
BRAVO ŠTUDENTJE IMATE PODPORO PRI LJUDEH-DRŽAVLJANIH
Buena Vita
28. 04. 2010 22.36
LOPOVSKA VLADA,ŠE OTROKOM KRADE
pre_mar@hotmail.com
28. 04. 2010 22.29
Ops, namesto " Če bi se nekdo skoncentrial na plačo in da bo potem " bi moralob iti " Če bi se nekdo skoncentrial na šolanje in da bo potem ".
pre_mar@hotmail.com
28. 04. 2010 22.15
pajlterblanka...malo se prej poduči iz zgodovine zakaj je sploh prišlo do komunizma, preštudiraj malo vzroke, potem pa nakladaj naprej. Titus01, delno se strinjam s tabo, žal pa ravno pri nas še toliko bolj učijo za izpite. Ali se nekdo ob zagovoru diplome za katero je morda mesece dela ukvarja *izključno* z vejicami, obliko datuma, 1mm preveč roba in podobnim. Šole so postale tovarne denarja, učitelji pa imajo prevelike plače v primerjavi z nekaterimi drugimi poklici. Večina riba eno te isto 30 in več let, pri temu ni nobenega odkrivanja, raziskovanja ali česa podobnega. Vse skupaj je rutina za katero vlečejo mastne plače, pa kljub temu so redki, ki so sploh sposobni predajat znanje. Šolski sistem je obupen. Drug problem ... dela dostikrat tudi ni, ker za to najemajo do nezavesti večne študente. Če bi se nekdo skoncentrial na plačo in da bo potem koristil družbi, bi bilo prav gotovo več delovnih mest. Ipd ipd. Da ne bo sicer pomote: šola bi morala biti vsem dostopna, država bi morala financirat šolanje, da bi se lahko po želji izšolali vsi, tudi tisti, ki si tega sicer ne morejo finančno. Ampak potem bi pa morala tudi pričakovat več.
nescio
28. 04. 2010 21.44
@falco1, pa menda ne misliš, da si folk brez statusa ne rihta napotnic preko drugih, ki ta status imajo? Marsikdo izkorišča to na ta način, ker je dobro za "študenta" in delodajalca, ki tega "študenta" vzame preko napotnice. Tako, da se da tudi brez statusa ;) ..da pa 4-letni faks delaš 7 let, pa ob tem še ne delaš preko študentskega servisa zaradi statusa pol pa tut ne vem kaj dela tist študent 7 let.
falco1
28. 04. 2010 20.35
Pa še to dragi skeptiki študentskega dela če študent 4 letni fax dela 7 let ne pomeni da ma status 7 let.Ampak če letnik ruknš nimas statusa torej ne moreš prek študentskega servisa delta.K folk neinformiram misl da majo kr študenti 7 let status.
kimg
28. 04. 2010 20.05
problem ni v študentskem delu, ampak v sistemu. potrebno bi bilo najprej urediti statuse študentov (po moji oceni več kot 5 let ne smeš študirat), ker jih nekateri vlečejo v nedogled in ko dopolniš 26 let ne moreš biti redni študent (razen medicine), ko bodo lenuhe in pavzerja nagnali delati in ko bodo uredili vpise na fakultete, potem bo marsikaj rešeno. študentsko delo samo po sebi ni škodljivo, je pa res da ga je potrebno sistemsko urediti. novi zakon na trgu dela ne bo rešil trenutnih težav, ker kar tako nekaj na hitro rešiti se ne da, treba je začeti na začetku in očitno vlada tega ni sposobna narediti.
falco1
28. 04. 2010 19.59
Pa še to omejitev delovnih ur na teden tist ko zlorablja bo pač mel 20 e na uro ne pa 4e na uro.
M-teorija
28. 04. 2010 19.58
Skrajni čas je že bil, da se to anarhijo, ki je bila doo sedaj ukine. Bravo Svetlik.
Buena Vita
28. 04. 2010 19.55
falco dej povej tem trabunjačem koliko so podmladki SD,ZARES IN LDS POKRADLI NA ŠOU,,,KOLIKO DENARJA SO SPRAVILI PO STAREM PARTIJSKEM RECEPTU V SVOJE ŽEPE POTEM SO KRIVI ŠTUDENTJE ,,IN ŠTUDENTOM VZETI DELO, PO USTAVI MORA BITI DELO ZAGOTOVLJENO ZA VSAKEGA DRŽAVLJANA KI JE POLNOLETEN SAMO KOMUNISTI VEDNO OMEJUJEJO SVOBODO,
Buena Vita
28. 04. 2010 19.51
še besede ni rekel po resnici
Buena Vita
28. 04. 2010 19.50
študentje,ne nasedajte pahorju,ker ja svetovni lažnivec
Buena Vita
28. 04. 2010 19.49
KAKO PAHOR LAŽE 1,ZA PATRIJE NI VEDEL NIČESAR 2,DA JE VSAK SLOVENC,VKLJUČNO DOJENČEK DOLŽAN 27 500 €,,POTEM PAPOPIHAL KOT LOKOMOTIVA MARIJE TEREZIJE 3,DA BO KRAMER VRNIL MILIJON 4,DA BODO TAJKUNI PLAČALI DRŽAVI DOLG IN,,,S SVOJIM ŠROTOM SE JE NASTAVLJAL PRED KAMERE KER DA GA JANŠA NEUPRAVIČENO PREGANJA in ,,danes šrot služi bajne denarce,,tajkunom je luknjo zakrpal pahor z teškimi milijardami dolga ,in celo preganjati se jih več ne sme
AnastasijaT
28. 04. 2010 19.48
ma sej razumem študente, sam jih je preveč takih, ki se okoriščajo z delom prek študenta. Poznam kar nekaj primerov, ko se niso hotli zaposlit, ker je pač bolje plačano, če si študent. Pa taki, ki so se vpisovali na faks, sam zarad statusa, na predavanja itak niso šli..., tega je v Slo preveč. So pa tud izjeme, imam prijateljico, ki je delala tri službe naenkrat, da je zmogla hoditi na faks. Tko da..., ne vem...
mate7r
28. 04. 2010 19.48
Hmm, tale predsednica je odraz študentskega funkcionarja. Stara je že polnih 26 let, naredila še ni nič, jasno, da ji je v interesu, da se še kakšno desetletje gre študentsko funkcionarko in vleče denar... Država mora to urediti. Vsak študent bi moral dobiti plačano šolnino za faks, za katerega se je odločil, plus eno leto za ponavljanje. Za vsak nadaljni letnik pa bi moral sam plačati. Tako bi se znebili takihle večnih študentov. Vsi ostali, ki bi pa imeli namen študirat, pa bi imeli motivacijo, da zaključijo v roku. Če ne bi, bi pač plačevali. Tako pa tudi kup profesorjev živi od neobstoječih študentov, ki obstajajo samo na papirju, v resnici pa že redno delajo nekaj let in ne bodo nikoli doštudirali. Tako da resni ukrepi ne bi zaboleli samo večnih študentov, temveč tudi fakultete, ker bi imele bistveno manj študentov.
Titus01
28. 04. 2010 19.39
@pre-mar Tu je majhen problem: Američani so se npr. odločili, da bodo šole, ki dosegajo podpovprečne rezultate, sankcionirali. In rezultat? Učitelji učijo za izpite, ne za znanje, strogost ocenjevanja pa je padla. Poleg tega pa učiteljev uspeh ni samo učiteljev - tudi na univerzi ne. Je tudi vprašanje tehnične opremljenosti, socialnega položaja študentov... Seveda, mnogi študentje izkoriščajo sistem, kar je slabo, vendar to med drugim počno, ker za mlade enostavno ni na voljo dovolj služb: Vsi delodajalci iščejo nekoga, ki že ima nekaj izkušenj, ali pa nekoga, ki ga lahko začasno zaposlijo prek študenta, da so stroški nizki. Pripravnikov se vsi otepajo. Nato študentje študirajo, se dokvalificirajo, vpišejo na podiplomski ali kakšen drug študij... dokler si mlad, se da tako živeti.
m.x
28. 04. 2010 19.36
Vlada naj najprej poskrbi za slovensko gospodarstvo, ki je trenutno na psu, potem bo vse lažje, ne pa da se spravlja na študente. Drugače me pa zelo zanima kako bo s temi štipendijami, če so jih že zadnja leta drastično zmanjšali... Dragi študetnje- metanje peska v oči!!!