Policijski sindikat Slovenije je na današnji seji sveta v Celju sprejel sklep o opozorilni stavki, ki bo potekala ob pričetku četrtega kongresa sindikata 7. maja med 8. in 9. uro na mejnem prehodu Dolga vas, je na današnji novinarski konferenci v Celju povedal predsednik sindikata Branko Prah. Pojasnil je tudi, da bodo ukrepe stopnjevali, vse dokler jih vlada ne uvrsti v 22. plačilni razred, trenutno pa je 10.000 slovenskih policistov razvrščenih v 20. plačilni razred.
Prah je tudi dejal, da bodo med opozorilno stavko vsa tovorna vozila na mejnem prehodu Dolga vas temeljito pregledati, kar bo sprožilo daljše zastoje na tem mejnem prehodu, prek katerega vsakodnevno pelje 4100 tovornih vozil.
Želijo si ureditev plačnega sistema
Prah je še dejal, da problem ni v denarju in da je vlada morala urediti plačni sistem za primerljive poklice, vendar pa tega ni storila. Sekretar policijskega sindikata Aleksander Cvar je povedal, da je vladna odločitev o uvrstiti policistov v 20. plačilni razred politična in ne strokovna odločitev. Po njegovi oceni vlada ni niti enkrat policijskemu sindikatu argumentirano pojasnila, zakaj si slovenski policist ne zasluži 22. plačilni razred.
Prepričan je tudi, da vlada ne spoštuje dela policistov, nalaga pa mu vse več odgovornih in zahtevnih nalog. Med pogajanji z vlado o uvrstitvi v plačilne razrede so največ pridobili vojaki, ki so iz 16. razreda pristali v 20. plačilnem razredu, cariniki pa so iz 18. napredovali prav tako v 20. plačilni razred. Cvar je tudi opozoril, da pogajanja glede različnih dodatkov k plači še vedno potekajo oz. je to poglavje odprto. Po njegovih besedah je razlika v bruto plači 22. in 20. plačilnega razreda 60 evrov. "Pričakovali smo, da nam ne bo treba stavkati, vendar nas je vlada prisilila v te neljube ukrepe," je še dejal.
Član izvršnega odbora sindikata Jadran Žerjal pa je pojasnil, da se skoraj vsi policisti v EU trudijo iti ven iz plačilnega sistema, ki velja za javne uslužbence, zaradi narave svoje dela. To je lani že uspelo policistom iz Italije.
'Stavka je uperjena proti zaposlenim v javni upravi'
Minister za javno upravo Gregor Virant je stavko policistov označil za neupravičeno. Prepričan je, da je stavka uperjena proti odločitvi vlade o izravnavi izhodiščnih plač policistov, carinikov, paznikov in vojakov. Ker so ostali sindikati zaposlenih v javni upravi odločitev vlade podprli, Virant tudi meni, da je stavka uperjena proti ostalim zaposlenim v javni upravi.
Po Virantovih besedah izravnava izhodiščnih plač policistov, carinikov, paznikov in vojakov obstaja že od leta 1994, zato se sprašuje, zakaj je kar naenkrat s tem vse narobe. Poleg tega vlada v novem plačnem sistemu ponuja policistom in vsem ostalim en plačni razred več, kar je štiri odstotke več kot v obstoječem sistemu, ponuja pa tudi drastičen dvig dodatkov za manj ugoden delovni čas, torej nočno, nedeljsko in praznično delo.
Minister za javno upravo sicer priznava pravico policijskega sindikata do stavke, vendar pa dvomi v njeno smiselnost, saj je po zakonu stavka policistov zelo omejena. Policisti morajo namreč tudi v času stavke opravljati praktično vse naloge.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.