Slovenija

Kmetje želijo izplačila

Ljubljana, 21. 01. 2008 13.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Sindikat kmetov se zavzema za hitrejše izplačevanje, da bi omilili vplive podražitev. Na ministrstvu se izgovarjajo na tehnične težave.

Podražitve različnega blaga, med drugim nafte in umetnih gnojil, so prizadele tudi kmete, zato je za omilitev teh vplivov za kmete najboljša rešitev takojšnje izplačilo ukrepov kmetijske politike. Prva izplačila naj bi bila šele sredi februarja, sindikat kmetov pa bo vlado danes pozval, da preuči možnosti za hitrejša izplačila teh ukrepov.

Kmetje pozivajo vlado, naj pohiti z izplačili ukrepov kmetijske politike.
Kmetje pozivajo vlado, naj pohiti z izplačili ukrepov kmetijske politike. FOTO: POP TV
Kmetje so zaradi podražitev lahko v tekočem tednu v primerjavi s septembrom lani kupili za enako ceno 1.000 evrov skoraj 90 litrov manj plinskega olja. Za enak znesek pa slovenski kmet pri plačilu z gotovino januarja letos lahko kupi skoraj 950 kilogramov manj mineralnega gnojila (NPK 15-15-15) kot septembra lani, so izračunali v kmečkem sindikatu.

Kot je povedal predsednik Sindikata kmetov Slovenije Roman Žveglič, je bilo leto 2007 prvo leto, ko kmetje iz naslova ukrepov kmetijske politike niso dobili izplačil, saj so se ta zamaknila v letošnje leto. Med ukrepe kmetijske politike spadajo vsi ukrepi plačilnih pravic, vsi ukrepi slovenskega kmetijsko okoljskega programa (SKOP), premije za drobnico in premije za govedo. "Zadnji podatki kažejo, da se izplačila ukrepov zamikajo v mesec marec, april, maj in junij," je opozoril Žveglič in dodal, da imajo ostale članice EU izplačila omenjenih ukrepov, razen premij, v decembru. Na naslov kmetijskega ministra, ministra za finance in vlade bo sindikat poslal zahtevo, da naj proučijo možnost, da se izplačila pospešijo. "Na ta način bo vlada zmanjšala pritisk na dvig odkupnih cen," poudarja Žveglič.

Tajnik sindikata kmetov Jernej Redek je poudaril, da bi ob hitrejših izplačilih Agencije za kmetijske trge in razvoj podeželja za ukrepe kmetijske politike, lahko kmetje prej nabavili potrebščine. "Ob tem bi jih lahko kupili ceneje in ne bi za to najemali kreditov, s čimer bi imel slovenski kmet precej višjo ceno vhodne surovine. To lahko vpliva na manjšo proizvodnjo kmetov," še dodaja Redek.

Sindikat želi in predlaga vladi, da naj se slovensko kmetijstvo zgleduje po modelu avstrijskega kmetijskega ministrstva. To pomeni, da so vsi kmetijski ukrepi, razen govejih premij izplačani v tekočem letu za tekoče leto. To je tudi predlog sindikata vladi, s čimer bi vlada na najboljši možen način pomagala slovenskemu kmetijstvu, dodajajo v sindikatu.

Ravnik zavrača očitke

Ravnik je potrdil, da lahko kmetje pričakujejo nakazilo sredstev v petih do desetih dneh po izdaji odločbe.
Ravnik je potrdil, da lahko kmetje pričakujejo nakazilo sredstev v petih do desetih dneh po izdaji odločbe. FOTO: Reuters
Odstop od predvidenega terminskega načrta je lahko povzročen samo zaradi nepredvidenih tehničnih težav. Generalni direktor direktorata za kmetijstvo Branko Ravnik

Generalni direktor direktorata za kmetijstvo Branko Ravnik je zavrnil očitke sindikata kmetov, da vlada lani prvič ni izplačala ukrepov kmetijske politike. "Lani je vlada zagotovila in izplačala sredstva, ki so bila predvidena za izplačilo v letu 2008," je poudaril Ravnik.

Lani je po besedah Ravnika vlada zagotovila dodatna sredstva za izplačila kmetom iz naslova programa razvoja podeželja za obdobje 2004-2006 in za izplačila za naravne nesreče, ki so bila predvidena za leto 2008. "Izplačila lani niso bila možna izključno zaradi tehničnih razlogov, saj smo uvajali nov sistem plačilnih pravic in nov program razvoja podeželja za naslednje sedemletno obdobje,“ je še dodal Ravnik.

Očitke sindikata kmetov, da so kmetje zaradi zamika izplačil za ukrepe kmetijske politike prikrajšani in da zaradi tega plačujejo višjo ceno vhodnih surovin, Ravnik zavrača. Poudaril je, da to niso dohodkovna plačila. "Gre za plačilo javnih storitev, in jih kot take ne vključujemo v ceno hrane in tako ne morejo imeti učinka na ceno kmetijskih proizvodov," še opozarja Ravnik.

Ravnik je še poudaril, da so na kmetijskem ministrstvu izvedli dodelitev plačilnih pravic, sledita projekta izplačilo plačil za leto 2007 in izvedba kampanje za leto 2008. V zadnjih dveh tednih so pri postopkih pripravili natančen operativni načrt izdaje odločb za izvedbo plačil. Po Ravnikarjevih besedah je pripravljen terminski načrt za izdajo odločb in plačil, ki iz tega izhajajo.

Za izplačila ukrepov kmetijske politike bo kmetijsko ministrstvo namenilo okrog 207 milijonov evrov. Odločbe za izplačila za območje z omejenimi dejavniki bo ministrstvo začelo izdajati med 11. in 22. februarjem. Sledi izdaja odločb za proizvodno vezana plačila za drobnico, ki bo trajala od 3. do 7. marca. Izdaje odločb za neposredna plačila bo potekala od 25. marca do 4. aprila, izdaja odločb za plačila iz slovenskega kmetijsko okoljskega programa (SKOP) in ukrepe kmetijsko okoljskega programa (KOP) pa med 17. aprilom do 9. majem. Od 26. maja do 13. junija bodo izdajali odločbe za izplačila za živalske premije, in sicer za govedo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mac4_m
25. 01. 2008 23.07
pri izplačevanju svojih plač in dnevnic gotovo nimajo tehničnih težav. Tehnične težave pomenijo, da so nesposobni, naj minister odstopi. Saj se ve v čem je stvar. Denar bojo prej še malo oplemenitili in nafutrali parazitske kolege. Gotovo ne zamujajo subvencije raznim bivšim ministrom in podobnim 'umetnim' kmetom, ki so pokupili zemljo in se priklopili na subvencije čeprav nikoli niso kmetovali. Kdaj boste polovili, orubili in pozaprli ta gnoj?? Nikoli, ker ste vsi isti in pri istem koritu..
Def Lektor
22. 01. 2008 12.56
Seveda ne, gre tudi za urejanje pokrajine, de ne zgledamo kot hrvaška naprej od plitvic
Tonček Balonček
22. 01. 2008 10.12
Nekateri očitno nimajo poma o vlogi kmetijstva. Tu pač ne gre le za proizvodnjo hrane in lesa, lepo vas prosim! Če bi šlo le za to in cene, bi lahko kmetijstvo že zdavnaj ukinili! Z ekonomskega vidika bi lahko ukinili tudi vojsko npr., politiko, pokojninske blagajne in še marsikaj!!
Def Lektor
22. 01. 2008 09.57
Sem za takojšnjo ukinitev subvencuj, če bi daš za liter mleka 45 centov... drugače je to le boj za preživetje
Tonček Balonček
21. 01. 2008 16.24
Kmetijska ekonomija je nekaj povsem drugega, kot ostalo gospodarstvo.V osrednji Evropi, tudi širše, kmetje več ali manj živijo iz nekih subvencij in nakazil in računi niso nikoli razvidni in jasni. res je, da je odkupna cena npr. mleka ali mesa nizka, vedno pa zamolčijo neka nepovratna sredstva za izgradnjo hleva, čistilne naprave, silosa, izobraževanja ali ne vem še česa, običajno v času, ko s eje ženil sin, in je rabil novo hišo, pač malo smo pomešali, pa je šlo, smo bili pa pridni!!! Seveda so svoje piskre pristavili eš veterinarji, razne zbornice, svetovalci itd., vs eiz državnih jasli, kako se vse pretaka, vedo le posvečen. Še vedno se spominjamo tiste ministrice, ki je znala šteti do tri!!! iTo področje je tako nepregledno, da se lahko tega usmili sma bog!!! Pri nas je kmetijstvo v bistvu važno le zaradi poselitve, preprečevanja zaraščanja in gozdarstva ter podobnih razlogov, tudi kulturnih in socialnih, vsakomur je pa jasno, da je to zelo drago, luksus pravzaprav!!!!