Pred tem je danes časnik Večer poročal, da od okoli desetih Slovencev, ki so bili v Sudanu, v Slovenijo varno potujeta dve skupini po štiri, med njimi tudi družina iz sudanske prestolnice Kartum. Ob tem je vodja konzularnega oddelka na MZEZ Andrej Šter za Večer dejal, da so preostali Slovenci v mestu Port Sudan ob Rdečem morju, ki ga je po njegovih besedah veliko lažje zapustiti.
V spopadih med sudansko vojsko pod poveljstvom Abdela Fataha al Burhana in paravojaškimi silami RSF, ki jih vodi njegov nekdanji namestnik Mohamed Hamdan Dagalo, je doslej po ocenah Združenih narodov umrlo najmanj 700 ljudi, od tega 190 otrok. Okoli 6000 jih je bilo ranjenih, več kot milijon ljudi pa je bilo prisiljenih zapustiti svoje domove.
V ponedeljek zvečer naj bi sicer med vojskujočima se stranema začelo veljati sedemdnevno humanitarno premirje z možnostjo podaljšanja, ki sta ga sprejeli ob posredovanju ZDA in Savdske Arabije. V luči kršitev vseh šestih predhodnih dogovorov o prekinitvi ognja bo izvajanja sedmega spremljal medstrankarski odbor z 12 člani.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.