Glede informacij, da tudi v kabinetu vlade pripravljajo predlog strategije reševanja slovensko-hrvaškega mejnega spora, je posebni odposlanec premierja Dimitrij Rupel povedal, da trenutno zbirajo dokumentacijo. Kot je pojasnil Rupel, se je v zadnjih 18 letih nabralo veliko pobud, zato bodo sedaj pogledali, "kaj je uporabnega od prej". "Obstaja tudi neka resolucija oziroma osnutek resolucije, ki jo je predlagala SLS," je povedal in pojasnil, da bodo sedaj videli, ali se da te stvari združiti in uporabiti.
Rupel meni, da je nujno in koristno, da spet pridejo na dan s kakšno pobudo. Ob tem je zatrdil, da delajo usklajeno z zunanjim ministrstvom. Da bo omenjeni predlog strategije pripravila vlada in ga predložila v obravnavo in sprejem v državnem zboru, so se sicer na decembrskem sestanku s premierjem Borutom Pahorjem dogovorili predsedniki parlamentarnih strank.
Tudi NSi je danes predstavila pobudo za sklic mednarodne konference v organizaciji Evropske unije, ''ki bi članicam EU predstavila vse probleme, s katerimi se pri določanju svoje meje sooča Hrvaška''. Konferenca bi po prepričanju NSi ''pomagala premagati gordijski vozel, ki je nastal, potem ko je Slovenija ustavila približevanje Hrvaške EU''.
Sanader: Blokada nas je upočasnila
''Slovenska blokada nas je upočasnila. To ni dobro, to je presedan v pogajanjih med Evropsko unijo in bodoče članice,'' je medtem dejal hrvaški premier Ivo Sanader. Sicer verjame, da se bo rdeča luč v zeleno spremenila v ''prihodnjih tednih in mesecih'' ter da bo Hrvaška udejanjila cilj, torej dokončala pristopne pogovore do konca leta 2009.
Ponovil je, da Hrvaška ostaja pri stališču, da je obmejni spor potrebno urediti na Meddržavnem sodišču v Haagu, kot sta se po njegovih besedah dogovorila na srečanju s takratnim slovenskim premierjem Janezom Janšo na Bledu avgusta 2007. Obenem je poudaril, da se Hrvaška ne bo odpovedala pogajalskim dokumentom. Slovenija je namreč preprečila odprtje in zaprtje nekaterih pogajalskih poglavij v hrvaških pogajanjih z Evropsko unijo, ker je ocenila, da prejudicirajo mejo med Slovenijo in Hrvaško.
Odzval se je tudi vodja skupine poslancev Evropske ljudske stranke (EPP) v Evropskem parlamentu Joseph Daul. Pojasnil je, da Unija ne more prisiliti Slovenije, da odpravi blokado pogajanj, temveč morata državi spor rešiti s pogajanji. "V EU nihče nikogar v nič ne sili, temveč se pogajamo," je dejal. Prepričan je, da Hrvaška ne želi siliti Slovenije, naj to začne urejati, prav tako kot Slovenija ne želi blokirati vstopa Hrvaške. Po njegovem mnenju spor med Hrvaško in Slovenijo ne bo vplival na načrt hrvaških pogajanj v letu 2009.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.