Pred natanko 20 leti je iz koprskega pristanišča odplula ladja s še zadnjimi vojaki JLA. To je bilo zadnje dejanje osamosvojitvene vojne, je spomnila obrambna ministrica Ljubica Jelušič. To se je lahko po njenih besedah zgodilo, "ker smo v vojni zmagali na kopnem, se obranili napadov iz zraka, ampak dokončno svobodo izpod tedaj že tuje vojaške sile nam je omogočilo morje".
Z osamosvojitveno vojno smo po njenih besedah dokazali, "da smo kljub majhnosti trdoživ narod in da smo sposobni graditi svojo državnost tudi v razmerah vojaške agresije in si izbojevati mesto na zemljevidu sveta". Ob tem je izpostavila, da "moramo danes vsi skupaj razumeti, da je treba znati braniti vse tri naše prostore in razvijati vse tri komponente obrambe – tako kopensko, zračno kot tudi pomorsko".
Osrednja slovesnost ob obletnici odhoda zadnjega vojaka JLA je bila v soboto v Kopru.
Podelila medalji za hrabrost
Na slovesnosti, ki je potekala v ljubljanski vojašnici Franca Rozmana – Staneta, je ministrica polkovnika Venčeslava Ogrinca povišala v brigadirja ter podelila dve medalji za hrabrost – prijela sta ju Franci Gostiša in Ivan Zore, ki sta s svojim pogumom rešila ogrožena življenja.
Major Franci Gostiša je medaljo za hrabrost prejel, ker je v času dopusta na Siciliji junija 2011 iz morja pomagal rešiti starejšo plavalko, ki ji je zaradi težav s srcem postalo slabo. Podpolkovnik Ivan Zore pa je medaljo prejel, ker je 21. maja letos pri mostu v Trobljah iz potapljajočega se kombija, ki je prebil zaščitno ograjo in zdrsnil v Savo, rešil tri osebe.
Ogrinc je načelnik združenega sektorja za kadre v Generalštabu Slovenske vojske. Bil je tudi aktivni udeleženec osamosvojitvene vojne in sodeloval v vseh fazah razvoja Slovenske vojske.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.