"Za demokracijo je pomembna močna opozicija in prepričan sem, da bomo v prihodnjem mesecu našli rešitev za zaplet, ki je nastal," trenutno dogajanje med strankama SDS in NSi pojasnjuje predsednik NSi Matej Tonin.
Pa vendar, v SDS so stranki NSi odgovorili: "V tem mandatu si je vladajoča Golobova koalicija na mesti obeh predsednikov inštalirala dva poslanca najmanjše opozicijske stranke NSi, ki je obenem za nagrado ohranila vodilna mesta v državnih podjetjih. Kaj komu ni jasno? Kolegi iz NSi naj se vprašajo, kdo bi vodil Komisijo za nadzor javnih financ v primeru, da bi imela NSi 27 poslancev, SDS pa samo osem."
Ali se očitek Janše Toninu zdi utemeljen z vidika, da bi v obratni situaciji verjetno bili nezadovoljni v njegovi stranki? "Poslovnik DZ predvideva tri mesta, ki morajo pripadati opoziciji. Podpredsednik DZ je iz največje opozicijske stranke, nato še komisiji za nadzor javnih financ in nadzor obveščevalnih služb, kjer pa ni jasno določeno, kdo iz opozicije naj jih zasede. Po naši oceni je pravično razmerje 2:1 za največjo stranko. 3:0 se nam ne zdi pravično. Verjamem, da bodo tudi kolegi iz SDS to sprejeli, ker iz teh konfliktov profitira vladajoča koalicija," meni Tonin.
'Treba je začeti s kompromisom in ne ultimatom'
V SDS pravijo, da je komisija za nadzor javnih financ najpomembnejši instrument opozicijskega parlamentarnega nadzora nad izvršilno oblastjo. "Vodenje te komisije si ne more v nobeni delujoči parlamentarni demokraciji samovoljno in s podporo vladajoče koalicije prisvojiti najmanjša opozicijska stranka z osmimi poslanci. Pričakujemo, da bo poslanec NSi Jernej Vrtovec, ki ga je na mesto predsednika komisije postavila vladajoča koalicija, nemudoma odstopil in tako omogočil resno delo komisije."
Bo Vrtovec odstopil s položaja predsednika? Tonin odgovarja, da se z ultimati ne da razrešiti nobene stvari in da na ultimate v stranki ne pristajajo. "Verjamemo, da je Vrtovec sposoben opravljanja te funkcije. Da pa to nalogo dobro opravlja, potrebuje tudi poslance SDS," odgovarja Tonin, ki je pozval poslance SDS, naj začnejo opravljati svojo poslansko delo in se nato odločijo, ali komisija v popolni postavi dobro opravlja delo. "Treba je začeti s kompromisom in ne ultimatom," odgovarja predsednik NSi.
'Z nami se je opletalo, kot da smo rezervni koalicijski partner'
Tonin je članom stranke zapisal, da NSi ne bo šla v vlado z Robertom Golobom, a priznal, da je na začetku tega mandata obstajala resna pripravljenost, da bi se NSi odkrito pogovorila o možnosti sodelovanja v tej vladi. "Golob pa se je odločil za kaznovanje vseh iz prejšnje vlade in se odločil za sestavo levičarske vlade. In to smo sprejeli."
Trenutna vlada se Toninu zdi zelo ideološka, ekonomske politike pa se mu zdijo socialistične, kar da je v nasprotju s temeljnim programom njegove stranke. "Z nami se je opletalo, kot da smo rezervni koalicijski partner, zato mi je bilo vredno pred našimi člani poudariti, da ta možnost ne obstaja," razloge za pismo pojasnjuje Tonin.
Tonin je komentiral tudi odnos vladajoče koalicije do kadrov NSi v državnih podjetjih. Govorilo se je, da je predsednik Darsa Valentin Hajdinjak ostal na položaju, ker Nova Slovenija noče prispevati podpisov k SDS, ki bi rada ustanovila preiskovalno komisijo, ki bi preiskovala Golobove posle v Gen-i.
"To je bil stalen očitek, da nekateri kadri ostajajo na pozicijah, ker naj bi NSi ravnala nekoliko drugače," priznava Tonin, a dodaja, da so v stranki vedno delovali za dobro Slovenije. "Če kdo misli, da naj bi bili nekateri kadri, ki naj bi bili blizu NSi, neustrezni in nesposobni, naj jih razreši takoj," v stranki pa da zaradi takih kadrov ne bodo ravnali popolnoma nič drugače.
'NSi nikoli ni gradila kulta osebnosti'
Tonin je v pismu članov napisal, da je temeljno vprašanje, koliko vlad in novih obrazov Slovenija lahko preživi ter sedaj izpostavil dve odločitvi. "Da nekdanjemu šefu tajne policije omogočiš pogreb z vojaškimi častmi in ukineš muzej slovenske osamosvojitve. To so v simbolnem smislu težke stvari, ki so v nasprotju z našimi," je pojasnil.
Nestrinjanje je izrazil tudi glede ekonomske politike, ki gre po njegovem mnenju v smeri socialističnega eksperimenta, ki ima slabe posledice na gospodarstvo. "NSi se ni nikoli odločala, ali nam je kdo simpatičen ali ne, temveč le, kako izpolniti naš program. V taki vladi, kot je ta, zato ne nameravamo sodelovati."
Kaj pa prihodnost stranke in potencialne menjave vodstva? Tonin poudarja, da NSi nikoli ni gradila kulta osebnosti. "Če bi se izkazalo, da sem osebno ovira za napredek, se bom takoj umaknil," je dejal in dodal, da stranko povezujejo vsebina, program in vrednote.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.