Družino Magde Majer je v torek popoldne izvršitelj Marijan Hojs na podlagi pravnomočne odločbe sodišča deložiral iz stanovanja v Kolizeju. V stanovanju Majerjeve so se že pred napovedano deložacijo zbrali aktivisti Dostje, Roga in Društva CIIA, da bi preprečili deložacijo, zaradi česar je morala posredovati policija.
Po prihodu policije se je Majerjeva pogovorila z izvršiteljem in pristala, da se sama umakne iz stanovanja, napovedala pa je, da bo šla s svojim problemom na evropsko sodišče. Majerjeva, ki je tudi predsednica Društva stanovalcev Kolizeja, je prepričana, da se ji lastnik Kolizeja Jože Anderlič na ta način maščuje. Trdi, da sklepa o izvršbi ni dobila in se zato nanj ni mogla pritožiti. O deložaciji je bila obveščena le s strani izvršitelja. Nasprotno pa je ostalih osem družin, ki prebivajo v Kolizeju, dobilo sklepe o izvršbi, nanje so se pritožili, kar je zadržalo izvršbo do odločitve sodišča.

Za pomoč je Majerjeva zaprosila tudi ljubljanskega župana Zorana Jankoviča in ga prosila, da posreduje za namestitev njene družine v Azilnem domu. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal Jankovič, Majerjeva še nikoli ni sodelovala na razpisih za neprofitna stanovanja in ni prosila za namestitev v bivalni enoti. Za iskanje rešitve je zadolžil podžupana Janija Moederndorferja. Mestna občina Ljubljana (MOL) lahko namreč v takih primerih ponudi bivalno enoto.
V službi za odnose z javnostmi MOL so povedali, da rešitev iščeta Moederndorfer in direktorica Javnega stanovanjskega sklada MOL Jožka Hegler. Ko bodo na MOL našli rešitev, bodo poklicali Majerjevo. Slednja pa je izjavila, da bo z veseljem sprejela možnost začasne naselitve njene družine, če ji jo MOL ponudi.
Predstavnica družbe Kolizej Mateja Špan je pojasnila, da je Majerjeva leta 2005 podpisala poravnavo na sodišču in pristala, da se bo septembra 2005 sama izselila. Ker tega ni storila, je pravnik družbe Kolizej vložil zahtevo za izvršbo. Sodišče je sklep o izvršbi izdalo 13. oktobra 2005, pravnomočen pa je sklep postal 3. novembra 2005.
"To pomeni, da Majerjeva nima niti malo volje za pozitivno in mirno reševanje problematike, čeprav je bila naša stran vedno na to pripravljena," je dejala Španova in dodala, da so vsem, ki so imeli pravico do nadomestnih stanovanj, to tudi omogočili. Pomoč v obliki plačila selitvenih stroškov pa so bili po besedah Španove pripravljeni ponuditi tudi tistim, ki niso imeli pravice.
Majerjeva te očitke zavrača in pravi, da z Jožetom Anderličem nima sklenjene najemne pogodbe, sklenila jo je namreč z zdaj že pokojno lastnico stanovanja, ki je uredila tudi prijavo stalnega prebivališča za njeno družino. Na vprašanje, ali redno plačuje stroške, je Majerjeva odgovorila, da jih. Dodala je, da jih prebivalci Kolizeja, ki prav tako nimajo sklenjene najemne pogodbe s Kolizejem, ki jim pošilja položnice za najemnino in druge stroške, plačujejo po svoji vesti.
Izvršitelj je na pomoč poklical policiste, ki so umirili zbrane aktiviste in prebivalce Kolizeja in omogočili izvršitelju začetek postopka deložacije. Policisti so iz Kolizeja odnesli enega aktivista in kasneje odpeljali še predstavnika izbrisanih. Slednjega naj bi policija pridržala do zaključka deložacije zaradi nedostojnega vedenja in neupoštevanja ukaza policije.
Med deložacijo je Majerjevi postalo slabo in so jo z vozilom nujne medicinske pomoči odpeljali v Klinični center Ljubljana.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.