Avtoprevozništvo je panoga, ki se je zaradi recesije znašla v hudi krizi. Edino, s čimer so se vsaj mesec ali dva nazaj lahko tolažili avtoprevozniki, je bil nizka cena goriva. Danes pa se jim zagotovo zdi, kot da se je vse zarotilo proti njim. Cene nafte rastejo, posla ni, njihovih predlogov in klicev na pomoč vlada ne sliši, za nameček pa bodo morali plačevati še znatno višje cestnine.
Vlada je namreč sprejela 40-odstotno podražitev cestnin za gospodarska vozila. Tisto, kar je včeraj delovalo kot element presenečenja, pa je bila ugotovitev avtoprevoznikov, da so v vladi računali podražitev na kilometer cest znotraj posameznih odsekov. Ob tem pa so v posamezne odseke šteli tudi ceste, za katere prej ni bilo cestnine, kot je npr. ljubljanska obvoznica.
Bistvenih podražitev so bili tako deležni predvsem odseki okoli Ljubljane. O kar 66-odstotni podražitvi na odseku med Ljubljano in Logatcem smo izvedeli iz pisma jeznega avtoprevoznika: "Dočakali smo dan podražitve cestnine in kakor ugotavljamo preko 40 odstotkov. Na relaciji Ljubljana Zahod (Log)–Logatec smo pred podražitvijo plačevali 4.70€, po novem pa plačujemo 7.80€. Sprašujem vas: Ali je to podražitev za 40 odstotkov??? Ne vem, iz koga ali kaj se delajo norca??? JAVNOST ZAVAJAJO Z LAŽNIMI PODATKI!“
Avtoprevozniki so za zdaj še pripravljeni na dialog z državo, saj jim je minister Vlačič obljubil, da naj bi slovenskim prevoznikom škodo, nastalo s povišanjem, povrnili v takšni ali drugačni obliki. Andrej Klobasa, predsednik sekcije za promet pri OZS, še dodaja, da bodo z ministrom za promet Patrickom Vlačičem iskali mirno rešitev. Le-ta jim je v sporazumu, sklenjenem leta 2008, obljubil vožnjo gospodarskih vozil brez ustavljanja na cestninskih postajah do konca tega meseca. Ker obljuba, kot kaže, ne bo uresničena, je velika verjetnost, da bomo 1. avgusta, na vrhuncu turistične sezone, deležni popolnega prometnega kaosa, saj bodo tovornjaki na cestninskih postajah začeli uporabljati pasove namenjene vozilom z vinjetami.
Med ukrepi vlade za pomoč avtoprevoznikom zaradi višanja cen goriv, je tudi vračanje trošarnin. Ukrep se je po besedah Andreja Klobase sedaj praktično izničil, avtoprevozniki pa razmišljajo tudi o tem, da bodo svoje rezervoarje z gorivom polnili v tujini. Povprečni avtoprevoznik, ki se preživlja z delom na slovenskih cestah, naj bi zaradi povišanja cestnin utrpel okoli 2.900 evrov škode na mesec.
Na proteste avtoprevoznikov so se odzvali tudi na ministrstvu za promet, kjer so v v odzivu zapisali, da so v stalnem dialogu s predstavniki avtoprevoznikov. "Z njimi se pogajamo o različnih vprašanjih in smo glede rešitev optimistični," pišejo v sporočilu. Ob tem so poudarili, da so nov akcijski načrt za vzpostavitev cestninjenja v prostem prometnem toku že pripravili in da je tik pred posredovanjem v vladno proceduro.
Predsednik vlade Borut Pahor je na redni tiskovni konferenci po seji vlade dejal, da bodo storili vse da do protestov ne bi prišlo.
KOMENTARJI (242)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.