Minister za zdravje Aleš Šabeder je izdal odredbo o vzpostavitvi šestih kontrolnih točk na mejnem območju na cestnih povezavah z Italijo. In sicer, Rateče, Vrtojba, Fernetiči, Škofije, Krvavi potok in Robič. Upravljavci cest zagotavljajo vzpostavitev ustrezne signalizacije kontrolnih točk in zaporo vseh drugih cestnih povezav z Italijansko republiko.
Vlakovni potniški promet med Italijansko republiko in Republiko Slovenijo se ne izvaja, je povedal minister. "Vstop v Slovenijo se dovoli posamezniku, ki ni slovenski državljan, če predloži dokazilo v slovenskem, angleškem ali italijanskem jeziku, ki ni starejše od treh dni, o opravljenem testu na prisotnost virusa.
Če posameznik dokazila iz prejšnjega odstavka ne predloži, se mu vstop v Republiko Slovenijo kljub temu dovoli, če je njegova telesna temperatura nižja od 37,5 stopinj Celzija ter ne kaže jasnih znakov okužbe zgornjih dihal (kašelj, kihanje, oteženo dihanje). Odredba ne velja za slovenske državljane in tovorni promet.
Odredba je začela veljati ob 18. uri.
Minister pa je izdal še eno odredbo, ki je prav tako začela veljati. Z njo se prekine izvajanje nenujnih preventivnih zdravstvenih storitev.
Slovenija je tudi naročila dva milijona mask, od tega milijon kirurških, jutri pa se bodo dogovorili o naročilu ostale zaščitne opreme, je napovedal Šabeder.
Vlada je na torkovi dopisni seji sprejela sklep, da se bo že danes na meji z Italijo začela izvajati kontrola vstopa v Slovenijo. Izvajali jo bodo pri osebah, ki niso slovenski državljani oziroma v Sloveniji nimajo prijavljenega stalnega ali začasnega prebivališča, so sporočili iz Urada vlade za komuniciranje (Ukom).
Za ta ukrep se je vlada odločila, da bi zmanjšala tveganje za širjenje bolezni covid-19 na območju Slovenije in okrepila varovanje zdravja prebivalcev Slovenije.
Na "mejni črti oziroma v bližini mejne črte" med Slovenijo in Italijo bodo tako preverjali, ali imajo potniki iz Italije potrdilo o negativnem izvidu na novi virus sars-cov-2, ki jim ga je izdal pristojni organ. Potrdilo bo moralo biti v slovenskem, angleškem ali italijanskem jeziku in ne bo smelo biti starejše od treh dni.
Osebi, ki ne bo imela ustreznega potrdila, se bo lahko prepovedal vstop v Slovenijo. Kontrola vstopa se ne bo izvajala za tovorni promet.
Okrog 15. ure je bil zaprt tudi maloobmejni prehod Livek nad Kobaridom.
Goriška povezava z Italijo le prek nekdanjega MP Vrtojba
Upravljavec občinskih cest Komunala Nova Gorica je postavil zapore na cestnih povezavah z Italijo na Erjavčevi ulici v Novi Gorici, na Pristavi, v Solkanu in na kmečkem prehodu v Obrtni coni Solkan. Zaprta je tudi cestna povezava v Rožni Dolini. Na omenjenih točkah na meji danes od 18. ure prehod ni več mogoč.
V Vrtojbi so voznike v osebnih avtomobilih z italijanskimi registrskimi tablicami po 17. uri začeli ustavljati policisti, z njimi pa so tudi prostovoljci Rdečega križa. Voznikom, pri katerih so policisti zahtevali preverjanje zdravstvenega stanja, prostovoljci izmerijo telesno temperaturo.
"Zagotavljamo nadzor 24 ur na dan, na terenu bosta po dva bolničarja, ki bosta v polni zaščitni opremi z brezstičnimi termometri merila temperaturo pri potnikih in na hitro pregledala, ali kažejo znake okužbe," je ob vzpostavitvi nadzora v Vrtojbi povedala sekretarka območne organizacije Rdečega križa v Novi Gorici Neli Skočaj.
Mestna občina Nova Gorica je že postavila tudi obvestilne table v slovenskem in italijanskem jeziku, ki potnike preusmerjajo na kontrolno točko v Vrtojbi, kjer bo mogoče prehajati mejo z Italijo.
Ukrepi ne temeljijo na schengenskem zakoniku
Predvideni ukrepi ob meji z Italijo za zajezitev širjenja novega koronavirusa ne temeljijo na schengenskem zakoniku, zato tudi obveščanje, kot je predvideno v schengenskem zakoniku, ni potrebno. Ukrep se pripravlja na nacionalni pravni podlagi, in sicer zakona o nalezljivih boleznih, so sporočili z notranjega ministrstva.
Tudi v Bruslju neuradno pojasnjujejo, da v primeru Slovenije in Avstrije ne gre za ukrepanje na podlagi schengenskega zakonika, temveč za ukrepe na podlagi nacionalne zdravstvene zakonodaje, o katerih ni treba obvestiti komisije, kar sicer velja za ukrepe na podlagi schengenskega zakonika.
V Evropski komisiji danes niso komentirali ukrepov Slovenije in Avstrije na mejah za preprečitev širjenja novega koronavirusa. Vsi ukrepi morajo biti sorazmerni, usklajeni in temeljiti na znanstvenih dognanjih, so poudarili. A na vprašanje, ali je ravnanje omenjenih držav takšno, so odgovorili, da posameznih ukrepov ne morejo komentirati.
Minister za zdravje Aleš Šabeder je na tiskovni konferenci, kjer so sporočili tudi, da imamo v Sloveniji do zdaj 57 potrjenih okužb s koronavirusom, povedal, da meje z Italijo ne zapiramo, temveč uvajamo šest kontrolnih točk, in sicer na mejnih prehodih Rateče, Robič, Škofije, Vrtojba, Ferentiči in Krvavi potok. Ostali bodo zaprti. Več podrobnosti o tem, kako bo kontrola potekala, bodo sporočili danes tekom dneva, saj načrt še vedno pripravljajo.
Prometno-informacijski center odsvetuje nenujna potovanja v tujino
Zaradi izvajanja ukrepov v povezavi z novim koronavirusom je med priključkom Drnovo na dolenjski avtocesti in mejnim prehodom Obrežje proti Hrvaški nastal zastoj tovornih vozil v dolžini 12 kilometrov. Vozila so na odstavnem pasu, vozniki tovornjakov morajo za izstop iz države čakati več kot osem ur, za vstop pa več kot sedem ur. Čakalna doba, sicer precej krajša, je tudi na mejnih prehodih Dragonja in Metlika. Na Prometno-informacijskem centru zato odsvetujejo nenujna potovanja v tujino, posebej v Italijo in na Hrvaško.
Na njihovi spletni strani je zapisano tudi, da so s strani hrvaške policije dobili informacijo, da Hrvaška na mejnih prehodih zavrača vsa vozila, ki so prispela iz Italije.
Ustavljen avtobusni promet med Slovenijo in Italijo
Na podlagi ukrepov, ki sta jih za preprečitev širjenja novega koronavirusa sprejeli Italija in Slovenijo, je do nadaljnjega ustavljen potniški avtobusni promet med Slovenijo in Italijo, so sporočili iz prevoznika Arriva. Da ne izvajajo več avtobusnih prevozov med državama, so na telefonu za pomoč uporabnikom povedali tudi v Nomagu.
Med Slovenijo in Italijo vozi tudi mednarodni vlak družbe Trenitalia, ki dvakrat dnevno povezuje Ljubljano in Trst ter v nadaljevanju potnikom omogoča še povezave s tržaškim letališčem in Vidmom ter prek tržaške železniške postaje tudi s preostalimi italijanskimi mesti.
Za zdaj ta še vozi po urniku, a v SŽ so že napovedali, da bodo sledili ukrepom, ki jih bo država uvedla na kopenski meji z Italijo. Na podlagi sprejetih ukrepov za okrepitev nadzora na meji z Italijo in uvedbo nadzornih točk na nekaj večjih prehodih je pričakovati spremembe tudi v mednarodnem železniškem potniškem prometu, a se morajo v SŽ o podrobnostih še dogovoriti z italijanskimi partnerji.
Tudi iz podjetja GoOpti so sporočili, da so vsi prevozi v Italijo od 12. marca do vključno 3. aprila odpovedani zaradi varnostnih ukrepov v zvezi s širjenjem koronavirusa.
"Nove rezervacije znotraj teh terminov ne bodo mogoče. Potnikom bomo vse stroške prevoza povrnili v obliki dobropisa (kode za popust). Potniki bodo obveščeni po sms-u in e-mailu," so sporočili.
Madžarska uvedla izredne razmere, nadzor na mejah s Slovenijo in Avstrijo
Madžarska vlada je zaradi novega koronavirusa danes uvedla izredne razmere. Uvedla bo nadzor na mejah s Slovenijo in Avstrijo. Za tiste, ki prihajajo iz Italije, Kitajske, Južne Koreje ali Irana, bo veljala prepoved vstopa v državo. Izjema so madžarski državljani, ki bodo morali ob vrnitvi v domovino za 14 dni v državno karanteno.
Kot je danes na novinarski konferenci kriznega štaba pojasnil tiskovni predstavnik madžarskega premierja Gergely Gulyas, bodo nadzor na meji s Slovenijo in Avstrijo uvedli kakor hitro bo mogoče. Danes opolnoči bo ustavljen tudi ves avtobusni in železniški promet s Slovenijo in Avstrijo, poročajo tuje tiskovne agencije.
Na Brniku prepoved pristajanja letal z ogroženih območij
Na brniškem letališču zaradi novega koronavirusa medtem do konca meseca velja prepoved pristajanja letal z ogroženih območij. Pričakovati pa je, da bo danes več znano o izvajanju še enega ukrepa: merjenja temperature potnikom na brniškem letališču.
Zaradi koronavirusa sta sicer že odpovedani popoldanski povezavi z Beogradom, dopoldanski let v in iz Frankfurta, popoldanski odhod in prihod iz Bruslja ter leta iz in v Podgorico.
Glede na napovedi državnega sekretarja na ministrstvu za delo Tilna Božiča bo danes na Ekonomsko-socialni svet romal osnutek zakona o interventnem ukrepu delnega povračila nadomestila plače, ki ob širjenju novega koronavirusa predvideva subvencioniranje čakanja na delo doma in v določenih primerih tudi karantene. V četrtek pa ga bo predvidoma obravnavala vlada.
V Pomurju bo vzpostavljena nova vstopna točka za odvzem brisa pri sumu na okužbo z novim koronavirusom, in sicer v prostorih nekdanje patronažne službe oziroma v zabojnikih pred Zdravstvenim domom Murska Sobota. Vhod v prostore bo iz Kopališke ulice.
Slovenska škofovska konferenca pa naj bi danes objavila posodobljena navodila za obhajanje maš ta konec tedna.
Cerkev odpoveduje pouk verouka, dovoljene bodo le maše z do 100 verniki
Tudi Slovenska katoliška cerkev se je zaradi koronavirusa odločila za določene prilagoditve. Zaradi odredbe ministrstva za zdravje, ki prepoveduje zbiranje več kot 100 oseb na javnih prostorih zaprtega tipa, Cerkev omejuje število oseb, ki se lahko udeleži maše, in sicer le v primeru, da med seboj vzdržujejo razdaljo metra in pol. "Če je število vernikov večje od dovoljenega števila, naj po možnosti obhajajo sveto mašo zunaj cerkve," so potencialno rešitev navedli na spletni strani. Vernike, ki so kronično bolni ali starejši, pozivajo, naj ostanejo doma, župnike in duhovnike pa, da ljudem omogočijo osebno molitev tudi izven časa maše.
Škofje pa so se odločili, da za dva tedna (od 12. marca do nedelje 29. marca 2020), z možnostjo podaljšanja, odpovedujejo verouk na župnijah. Prav tako do nadaljnjega ne bo organiziranih romanj v tujino, na spletni strani pa so zapisali tudi, da se morajo duhovniki posluževati ustreznih higienskih ukrepov, skrbeti pa morajo tudi za razkuževanje klopi, kljuk vrat in svete posode pred vsakim obredom in po njem.
Lekarne pozivajo: Po zdravila le zdravi posamezniki z razkuženimi rokami
Lekarniška zbornica Slovenije poziva javnost, naj v lekarno stopajo le zdravi posamezniki z razkuženimi rokami, pri tem pa tudi nujno upoštevajo minimalno razdaljo z najbližjo osebo. V lekarnah se namreč v zaprtem prostoru srečujejo zdravi posamezniki, kronični bolniki in akutno bolni, zato je zavedanje o varnosti pred vstopom še kako pomembno.
Vse obiskovalce lekarn tako prosijo, da si ob vstopu v lekarno razkužijo roke, v lekarni pa držijo razdaljo vsaj en meter do najbližje osebe. Tiste, ki so bolni in potrebujejo zdravila, pozivajo, da po njih pošljejo zdravega svojca oziroma drugo zdravo osebo. V lekarniški zbornici ob tem svetujejo, da naj bo oseba, ki bo zdravila prevzela za obolelega, seznanjena z vso terapijo, ki jo bolnik prejema. Tako bodo farmacevtski delavci lažje svetovali glede ustrezne uporabe zdravil. "S takšnimi ukrepi bomo vsi skupaj pripomogli k preprečevanju širjenja okužb dihal in drugih bolezni," so dodali.
Na UE Ljubljana le v primeru nujnih in neodložljivih upravnih storitev
Upravna enota Ljubljana je medtem sporočila, da danes začne veljati nov način sprejemanja strank v čakalnicah.: "Tako glavni vhod, s tem pa dostop do glavne pisarne, oddelka za javni red, oddelka za promet in oddelka za matične zadeve, kot tudi oddelek za tujce bodo zaprti oziroma bo dostop za stranke omejen, gibanje strank pa bodo nadzirali predstavniki varnostne službe in zaposleni na upravni enoti."
Upravna enota Ljubljana želi omejiti število čakajočih v čakalnicah, zato pozivajo vse stranke, naj "na upravno enoto zahajajo le v primeru nujnih in neodložljivih upravnih storitev".
Obenem prosijo še, da mladoporočencev na obredih za sklenitev zakonske oziroma partnerske zveze ne spremlja več kot deset oseb.
Upravna enota je tudi obvestila Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana, da od četrtka do preklica zaradi zajezitve okužb koronavirusa ne bo opravljala upravnih nalog v Porodnišnici Ljubljana. "Vpise rojstev v matični register bomo izvrševali na sedežu Upravne enote Ljubljana, Tobačna ulica 5, izpiski o rojstvu pa bodo staršem poslani po pošti na materin stalni naslov," so obvestilo povzeli v UKC.
Ljubljanska univerza prekinja neposredno pedagoško delo najmanj do 23. marca
Prekinitev neposrednega pedagoškega dela in omejitev osebnih stikov pri vseh ostalih aktivnostih bo veljala do vključno 23. marca 2020, oziroma do preklica.
"Stiki med zaposlenimi in študenti ter zunanjimi partnerji naj se omejijo na najmanjšo možno mero. Neposredno pedagoško delo in pouk se v največji možni meri nadomesti s študijem na daljavo in individualnim učenjem. Sklep velja do preklica, najmanj pa do 23. marca 2020 in stopi v veljavo takoj," so sporočili.
Na Univerzi v Mariboru pa ostajajo pri odločitvi, da bodo zaradi novega koronavirusa odpovedali vsa predavanja šele takrat, ko bodo razglašene izredne razmere. So pa prepovedali predavanja z udeležbo več kot sto ljudi, na nekaterih fakultetah pa bo pedagoški proces potekal na daljavo.
KOMENTARJI (764)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.