Obrambni minister Janko Veber se je sestal s premierjem Mirom Cerarjem glede dvomov o analizah posledic ob prodaji Telekoma. Po sestanku je ocenil, da mu predsednik zaupa, a želita odpraviti vse dvome o analizah posledic ob prodaji Telekoma. Vebru sicer grozi tudi interpelacija, vendar po njegovih besedah danes ni bilo govora o vprašanju njegove ministrske funkcije.
Pojasnil je, da je Cerarju predložil gradivo, ki ga je imela obveščevalno-varnostna služba (OVS), ko je zbirala podatke o omrežju na Morsu. Dokument je Veber posredoval tudi odboru za obrambo.
Iz kabineta premierja so sporočili, da je Cerar Vebru po preučitvi poročila naročil, da svoje poročilo dopolni, in sicer s pojasnilom, zakaj je minister analizo naročil OVS, če je bila prva analiza že zaupana civilnemu delu Morsa, in utemeljitev pravne podlage za analizo.
Dve gradivi
Po Vebrovih zagotovilih obstajata dve gradivi glede preverjanja posledic morebitne prodaje Telekoma. Eno je poročilo, ki je tudi javno in je bilo posredovano na vlado, čeprav ga še ni obravnavala, drugo pa je delovno gradivo OVS.
Oznako stopnje tajnosti so že v petek umaknili z gradiva za vlado. V teh dokumentih je zapisano, da nekatere analize privatizacij nacionalnih telekomunikacijskih operaterjev, na primer za Hrvaško, kažejo, da je v teh primerih mogoče med drugim pričakovati predvsem zmanjšanje varnosti komunikacij zaradi uporabe novejših, še ne zadosti zrelih tehnologij IP, ki so ena glavnih tarč kibernetskih napadov.
Veber je sicer napovedal tudi iskanje žvižgača na OVS, ki je opoziciji posredoval določene informacije o sklepu o naročilu analize.
Veber zanika zlorabo
Člani parlamentarnega odbora za obrambo so kar štiri ure razpravljali o Vebrovem naročilu obveščevalni službi. Minister vztraja, da ni šlo za zlorabo, ampak za zbiranje javnih podatkov, v SDS in NSi pa vztrajajo pri njegovi politični odgovornosti.
Matej Tonin (NSi), ki je vodil nenapovedan nadzor na OVS, je prepričan, da je minister presegel pooblastila in pristojnosti ter ravnal nezakonito in bi zaradi tega moral prevzeti politično odgovornost, tej oceni so se pridružili tudi na današnji seji navzoči poslanci SDS.
Poslanec NSi se je na OVS skupaj s kolegoma iz komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, Žanom Mahničem (SDS) in Matjažem Nemcem (SD), odpravil 9. marca. Mahnič in Nemec do samega začetka nadzora nista vedela, kaj bodo nadzirali, je danes na seji pojasnil Tonin. Med drugim so ugotovili, da je Gorazd Rednak funkcijo generalnega direktorja OVS nastopil 8. novembra lani, dva dni pozneje pa je bil sprejet sklep o pripravi omenjene analize.
Opazili so tudi, da v poročilu o delu OVS za leto 2014 ni omenjeno raziskovanje privatizacij. Veber je danes pojasnil, da zato, ker se v tem primeru niso izvajali nobeni posebni postopki pridobivanja informacij, ampak je šlo za zbiranje javnih podatkov.
Naprej je Tonin opozoril, da je ministrstvo del poročila razkrilo šele danes in zato podvomil v verodostojnost tega dokumenta. Kot je dejal, je minister trdil, da poročil ni, ampak le ustno poročanje. "Tako Rednak kot Veber sta zavajala pooblaščeno skupino, ker jim tega poročila nista predstavila," je prepričan Tonin. Zanimalo ga je, zakaj je to poročilo prišlo v javnost šele zdaj, ko se minister krčevito brani, da bi ohranil svoj položaj.
Branko Grims (SDS) je prepričan, da je šlo za prikrivanje dokumentov in ocenil, da to ni le razlog za razrešitev ministra, ampak je tudi vprašanje kazenske odgovornosti. Žan Mahnič je ministra vprašal, ali je morda nastal kar minuli konec tedna.
Veber je pojasnil, da je danes razkrito besedilo delovno gradivo, posledično nima statusa uradnega dokumenta in tako ni tudi ni vključeno v letno poročilo OVS. Gradivo nosi datum 24. november, je še omenil. Obenem je zavrnil tudi očitke, da bi obstajali dve analizi in zatrdil, da so vsi dokumenti postali javni.
Minister Veber je pred poslanci ponovil, da OVS ni preiskoval postopka privatizacije, ampak pozitivne in negativne vidika prodaje Telekoma, pri čemer ni nič spornega. Tudi direktor OVS Gorazd Rednak je zatrdil, da so analizirali javno dostopne podatke.
Neprimerne izjave iz tabora SD
Predsednik vlade se je po razgovoru z Vebrom preko medijev seznanil z izjavo glavnega tajnika SD Dejana Levaniča, ki napoveduje možnost njihovega izstopa iz koalicije v primeru, če predsednik vlade oziroma stranka SMC v tej zadevi ne bosta podprla ministra Vebra. Takšne ultimativne izjave predsednik vlade in stranka SMC absolutno zavračata in jih štejeta za neprimerne.
Levanič se je naknadno potegnil nazaj in zanikal, da bi grozil z izstopom iz koalicije. Šlo je za nesporazum, je dejal. Njegova izjava je bila, kot je dejal, vzeta iz konteksta.
KOMENTARJI (1838)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.