Novoimenovana ministra Zofija Mazej Kukovič in Radovan Žerjav sta nocoj po glasovanju v državnem zboru prisegla pred poslankami in poslanci. Zofija Mazej Kukovič, ki jo je podprlo 48 poslank in poslancev (proti jih je bilo 23), bo po odstopu Andreja Bručana prevzela vodenje ministrstva za zdravje. Radovan Žerjav, za katerega je glasovalo 48 poslank in poslancev (17 proti), bo po odstopu Janeza Božiča prevzel vodenje ministrstva za promet.
Najprej želi spoznati ljudi
Kot je nova zdravstvena ministrica pojasnila po zaprisegi, namerava za začetek svojega enoletnega mandata najprej spoznati ljudi, saj so prav ljudje po njenem mnenju tisti vir, s katerimi lahko delaš rezultate. Z Andrejem Bručanom, njenim predhodnikom na ministrskem stolčku, sta se v preteklih dneh že pogovarjala, primopredajo pa bosta opravila v sredo dopoldne. V pogovorih minulih dni sta z Bručanom "iskala tiste točke, ki jih je najprej treba vzeti v obzir".
Kar se tiče strokovnih svetovalcev, za katere je že na zaslišanju pred matičnim odborom napovedala, da ji bodo pomagali, Mazej Kukovičeva pravi, da jih še ni izbrala. Kadrovska vprašanja ne postavlja med prednostne naloge, temveč se bo skušala najprej posvetiti usklajevanju ciljev.
Koalicija za, opozicija proti
Mazej Kukovičeva je po pričakovanjih dobila podporo celotne koalicije, z izjemo nekdanjega ministra za delo, družino in socialne zadeve in poslanca NSi Janeza Drobniča, ki se je glasovanja vzdržal.
Koalicija je sicer ocenila, da je dosedanji minister Bručan novi ministrici pustil dobro dediščino, zato ji ne bi smelo biti težko nadaljevati delo na resorju. Opozicijski poslanci pa njenega imenovanja niso podprli. Večina opozicije je Mazej Kukovičevi očitala nepoznavanje področja zdravstva, zato so njeno kandidaturo ocenili kot eksperiment.
Janša: Ni pravilo, da je minister zdravnik
Problemi, s katerimi so se do sedaj srečavala ministrstva za zdravstvo, niso strokovne narave, je ob obrazložitvi predloga za imenovanje nove ministrice v državnem zboru povedal premier Janez Janša. To so problemi organizacijske, finančne in managerske narave, zato smo po odstopu Bručana iskali rešitve v tej smeri, je še dodal.
Premier je spomnil, da je bilo na "hearingu" pred matičnim delovnim telesom izrečenih veliko očitkov, da Mazej Kukovičeva ne prihaja iz stroke. V svetu in Evropski unije ni pravilo, da je minister zdravnik, je na očitke odgovoril Janša. Prav nasprotno, med zdravstvenimi ministri v EU večina ministrov nima zdravniške izobrazbe, je poudaril Janša. Zdravniškega profila po njegovih besedah nima 16 ministrov od 27 držav članic EU.
Poskušal bo biti še boljši
Koalicijske poslanske skupine so podprle tudi Žerjava. Tudi pri glasovanju o imenovanju Žerjava pa se je Drobnič vzdržal. Opozicijske stranke so se pri glasovanju vzdržale, ali pa so bili proti.
Opozicijske poslanske skupine so si bile enotne, da je kandidat za prometnega ministra strokovno šibek. Na drugi strani pa je koalicija prepričana, da bo Žerjav z bogatimi managerskimi izkušnjami kljub pomanjkanju konkretnega poznavanja področja kos nalogam, ki ga čakajo.Brez tretjega podpredsednika
Poslanke in poslanci državnega zbora so na današnjem tajnem glasovanju (z 39 glasovi za in 28 glasovi proti) zavrnili predlog opozicijskih SD, da DZ za podpredsednika imenuje vodjo poslanske skupine te stranke Mirana Potrča. Državni zbor tako tudi po petih mesecih ostaja brez enega izmed treh podpredsednikov. Za izvolitev bi Potrč potreboval podporo vsaj 46 poslank in poslancev.
Po neizvolitvi je Potrč novinarjem povedal, da je vesel, da se je SD odločila za kandidaturo. "Nekdo je lahko, nekdo pa ne more biti podpredsednik DZ zaradi političnega prepričanja," je glasovanje komentiral Potrč.
Podporo Potrčevi kandidaturi so sicer napovedali v koalicijskih SDS in DeSUS ter vseh opozicijskih strankah, medtem ko je koalicijska NSi napovedala, da Potrča ne bo podprla. In sicer zato, ker ocenjujejo, da SD ni največja opozicijska stranka. Po njihovem mnenju je namreč največja opozicijska stranka še vedno LDS, ki je izmed opozicijskih strank dobila največ glasov.
Dobrajčeva zapušča DZ
Po tem, ko je dosedanji minister za zdravje Bručan podal odstop, se je odločil, da se vrne nazaj v poslanske klopi. Zato Polonca Dobrajc (SDS), ki je prevzela Bručanov poslanski stolček po njegovem imenovanju za ministra, zapušča državni zbor.
V sklopu mandatno-volilnih zadev pa so poslanci ob zaključku seje razrešili Jožeta Jerovška (SDS) in Rudolfa Petana (SDS) članstva v komisiji za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb. Do tega je prišlo zaradi sprememb poslovnika, ki so bile uveljavljene poleti in v skladu s katerimi je opozicija v tej nadzorni komisiji ponovno dobila večino.
Lastninsko preoblikovanje zavarovalnic sprejeto
Državni zbor je z 48 glasovi za in 30 glasovi proti sprejel novelo zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic, na katero je državni svet poleti izglasoval odložilni veto. Poslanke in poslanci so po nujnem postopku s 50 glasovi za in 13 glasovi proti sprejeli zakon o poroštvu RS za obveznosti iz kredita, ki ga v višini 30 milijonov evrov najame javni Ekološki sklad pri Evropski investicijski banki za financiranje projektov za izboljšanje energetske učinkovitosti.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.