V Cankarjevem domu je potekala osrednja državna slovesnost, na kateri je bil slavnostni govornik premier Janez Janša.
V svojem govoru se je spomnih vseh ciljev, ki jih je Slovenija dosegla v skoraj 17-ih letih samostojnosti. Hkrati pa je opozoril, da imamo do zgodovine še vedno neporavnane račune. K reševanju le-teh pa je izzval novega predsednika države Danila Türka in prvaka Socialnih demokratov Boruta Pahorja.
Glavno premierjevo vprašanje na nocojšnji proslavi je bilo, kaj bi od osamosvojitve morali storiti, pa nismo? Zakaj - denimo - še zdaj ne moremo dostojno pokopati ubitih po vojni in zakaj ne uspemo mimo starih dilem. Premier je dejal, da pri nas leta 1990 ni bilo nikogar, ki bi pozval k spoštovanju resnice, zato Slovenci še vedno plačujemo velik davek, izvirni greh neresnice pa naj bi se prenašal na potomce. In šele ko ne bodo več v ospredju stvari, ki nas ločujejo, bo Slovenija udejanjila vse potenciale, meni Janša.
Slavnostna seja v DZ
Slavnostni govornik na seji ob dnevu samostojnosti in enotnosti, predsednik DZ France Cukjati, je v svojem nagovoru poudaril, da je osnovni pogoj za kakovostno delo tako kot v novinarskih tudi v parlamentarnih vrstah "svoboda povedati resnico". Ugotavlja, da je "izvirni greh" vseh parlamentarnih nesporazumov v tem, da posamezniki svoj delček resnice oznanjajo kot edino resnico, razprave pa so včasih obremenjene tudi z vzorcem mišljenja, za katerega je značilna polarizacija.
Vsako leto se ob dnevu samostojnosti in enotnosti s ponosom spominjamo plebiscita, na katerem je prek 88 odstotkov vseh volilnih upravičencev glasovalo za samostojno Slovenijo, je navzoče nagovoril Cukjati. "Takrat smo dokazali, kako usodno odločilna je lahko ljudska volja, če je le dovolj močna in enotna in če ima to ljudstvo tudi primerno politično orodje, primerne vzvode uresničevanja svoje volje."
Zgodovina namreč uči, da za uresničevanje svojih želja narod potrebuje tudi kakovostno politično orodje. To pa je v prvi vrsti demokratično izvoljen parlament, ki združuje vse politične silnice v državi in je sposoben v kar največji možni meri spoznavati potrebe in koristi svojega naroda ter sprejemati zanj dobre odločitve.
Svoboda povedati resnico je tako kot v novinarskih tudi v parlamentarnih vrstah osnovni pogoj za kakovostno delo, še pravi Cukjati. "Če te svobode ni, ali če resnica kljub tej svobodi ne pride pravočasno na dan, potem negativne posledice končno čutijo najbolj tisti, ki naj bi jim bile na tej resnici temelječe odločitve namenjene, to pa je slovenski narod."
Ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran je v ljubljanski stolnici ob dnevu samostojnosti in enotnosti, 26. decembru, daroval mašo za domovino. "Država nam ne sme biti nekaj oddaljenega, temveč mora biti v nas in v naši zavesti, saj si odgovornost zanjo delimo vsi državljani," je poudaril Uran. Maše so se udeležili tudi predsednik DZ France Cukjati, ministri Milan Zver, Dimitrij Rupel, Andrej Bajuk, Karl Erjavec in Mojca Kucler Dolinar, paroh srbske pravoslavne cerkve Peran Bošković in predstavnik evangeličanske cerkve.
Letos prvič po besedah ljubljanskega nadškofa vsaka slovenska škofija posebej praznuje dan samostojnosti in enotnosti z obhajanjem sv. evharistije v zahvalo za dar samostojne in neodvisne domovine ter s prošnjo za blagoslov tudi v prihodnje. "Priporočimo torej Bogu slovenski narod in njegove voditelje, da bi še naprej zvesto ohranili tako zaželeni dar samostojnosti in enotnosti ter odgovorno izpolnili svoje poslanstvo, zlasti v času predsedovanja Evropski uniji," je uvodoma dejal Uran.
Danes je prvi dan, ko so padle državne meje z Evropsko unijo, vendar to po Uranovih besedah še ne pomeni, da so padle tudi meje v naših glavah in našem ravnanju. "Vzroki za naše predsodke in strahove, ki jih bomo morali vedno znova preraščati, imajo izvir v vsakem človeku, v njegovih nepopolnostih in grehih. Iskreno poglejmo vase in obžalujmo vse, kar ni bilo prav v odnosu do Boga, do sočloveka, do naših sodržavljanov in do nas samih," je poudaril.
KOMENTARJI (200)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.