
Potem ko so iz zakona o zdravilih črtali najbolj sporni del o uvedbi sistema medsebojno primerljivih zdravil, so poslanke in poslanci brez večjega nasprotovanja in pripomb sprejeli nov zakon o zdravilih.
V dosedanji razpravi o obsežnem zakonu so uvedbi sistema medsebojno primerljivih zdravil nasprotovali tako v opoziciji kot v širši javnosti, zlasti v društvih bolnikov, v katerih so omenjali tudi možnost referenduma.
Nevarnosti in varovalke
V zakonu pa ostaja določba, na podlagi katere bo zdravila brez recepta mogoče kupiti tudi v specializiranih trgovinah in ne le v lekarnah. Poslanci in poslanke so takšen zakon podprli, kljub temu, da so v opoziciji opozarjali, da je lahko takšna prodaja zdravil glede na izkušnje drugih držav lahko tudi nevarna.
V zakon so sicer vgradili nekatere določbe, ki naj bi pripomogle k večji varnosti tistih, ki bodo ta zdravila kupovali v specializiranih trgovinah. Tako bo prodaja zdravil dovoljena le polnoletnim osebam. Pristojni organ za zdravila, ki se prodajajo v specializiranih prodajalnah, lahko uvede omejitve v jakosti, velikosti pakiranja in številu prodanih enot. Prav tako lahko za prodajo v specializiranih trgovinah razvrsti le tista sintezna zdravila, ki imajo ugodno razmerje med koristjo in tveganjem ter sprejemljiv farmakovigilančni in toksikovigilančni profil.

Zakon o zdravilih sicer podrobneje ureja zdravila za uporabo v humani in veterinarski medicini, določa pogoje in ukrepe za zagotavljanje njihove ustrezne kakovosti, pogoje in postopke za njihovo preskušanje, izdelavo, cene zdravil, promet, uradno kontrolo in nadzorstvo. Določa pa tudi ustanovitev ter naloge javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.