
Vodja sektorja mejne policije pri notranjem ministrstvu Danijel Lorbek je danes pojasnil, da je za sobotne in nedeljske zastoje na mejnem prehodu Obrežje med Slovenijo in Hrvaško krivo veliko število državljanov tretjih držav, predvsem Turkov, ki so potovali v države članice Evropske unije.
Število potnikov je bilo glede na primerljive termine čez avgustovske vikende podobno, vendar je bila struktura potnikov izrazito drugačna in za mejno kontrolo neugodna, saj so bili potniki večinoma državljani tretjih držav, od tega je bila več kot polovica potnikov državljanov Turčije, so še sporočili iz generalne policijske uprave.

Mejna kontrola se je izvajala v sedmih vstopnih kolonah za osebna vozila, v treh vstopnih kolonah za avtobuse in v dveh izstopnih kolonah za osebna vozila in avtobuse.
Prometni kaos na Obrežju
Za potnike, ki so se včeraj vračali s počitnic na Hrvaškem in želeli v Slovenijo vstopiti na mejnem prehodu Obrežje, se je potovanje spremenilo v moro. Na prestop meje na Obrežju so popoldne čakali kar osem ur, proti večeru se je gneča nekoliko zmanjšala, vendar je bila čakalna doba še vedno šest ur. Poleg osebnih avtomobilov se je zapletalo tudi pri pregledovanju avtobusov, saj so nekateri avtobusi na Obrežju 'pridelali' tudi 10 ur zamude.
Mate: Ni kriv SIS I.
Minister za notranje zadeve Dragutin Mate je zanikal, da naj bi zastoji nastali zaradi uvajanja evropskega standarda nadzora meje s Hrvaško (t.i. SIS I). SIS I za vse, ki so ga slovenski policisti začeli uradno uporabljati v soboto, je bil po besedah notranjega ministra sicer priključen že prejšnji teden v ponedeljek, vendar čez konec tedna načrtovano ni deloval v polnem obsegu. To se bo zgodilo šele danes, je pojasnil Mate.

Sistem naj bi po Matejevih besedah torej deloval brezhibno, gneča pa naj bi bila posledica vračanja turistov s Hrvaške. "Gneča je nastajala zaradi doslednega preverjanja vseh viz vsem ljudem, ki pač vstopajo v ta prostor," je dejal Mate.
Vendar, kot je pojasnil Mate, naj bi tako dolgi zastoji nastajali predvsem zaradi številnih turških državljanov, ki so končali z dopusti v domovini in se preko Slovenije vračali na delo v Nemčijo in druge države EU. Turke, pa tudi druge potnike iz držav, ki niso članice EU, so kot običajno podrobno preverjali in pregledovali. To pa je ob izjemno povečanem prometu na Obrežju očitno povzročilo pravi kolaps.
Terčon zahteva pojasnila
Poslanec skupine nepovezanih poslancev Davorin Terčon je na notranjega ministra Mateja danes naslovil poslansko vprašanje, v katerem ga v zvezi z nedeljskimi zastoji sprašuje, kakšne ukrepe bo v luči uvajanja strožjega, schengenskega režima na meji s Hrvaško sprejel za njeno večjo prehodnost.
Terčon od Mateja zahteva tudi nedvoumno pojasnilo o razlogih za nedeljski "prometni kolaps" slovensko-hrvaških mejnih prehodih ter ga poziva, naj sledi primerom dobrih praks, kakor jih je npr. uvedla Avstrija ob vstopu v schengen oz. območje brez notranjih meja v okviru EU.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.