Na Jakopičevem sprehajališču v ljubljanskem Tivoliju je potekal že 4. Million Marihuana March (MMM). Omenjeni projekt je v zadnjih letih prešel okvir ukvarjanja le s konopljo, je pojasnil pomočnik predsednika ŠOU Ljubljana za področje civilnodružbene iniciative Matej Jankovič, z njim namreč želijo doseči spremembe zakonodaje na celotnem področju prepovedanih drog.
Projekt, ki sta ga letos skupaj pripravili Študentski organizaciji Univerze (ŠOU) v Ljubljani in Mariboru, je del svetovnega gibanja in združuje več kot 180 mest po svetu, od tega več kot četrtino v Evropi.
Namen shoda, tako na mednarodni kot tudi državni ravni, je doseči spremembo odnosa politikov, medijev in širše javnosti do uporabe konoplje v medicinske namene in uživanja konoplje. S tem želijo posledično doseči zakonske spremembe, ki bodo področje konoplje urejale v skladu z dejstvi in ne ideološkimi predpostavkami.
V sklopu letošnjega marcha bosta študentski organizaciji pripravili tudi razstavo o uporabi konoplje v Sloveniji v zadnjih 300 letih, ki bo potovala po vseh večjih slovenskih mestih. ŠOU Maribor pa bo konec maja in v začetku junija v mariborskem študentskem centru Štuk pripravil teden filmov o drogah.
Podmladek SLS nasprotuje MMM
Nova generacija SLS, ki nasprotuje MMM in meni, da gre med drugim za neprimerno porabo študentskega denarja, pa je na maršu delila informativne zloženke o škodljivih posledicah uživanja marihuane. V podmladku opozarjajo, da omenjena prireditev na nesprejemljiv način promovira življenjski stil mladih, ki vključuje zavajajoče brezskrbno uživanje drog.
V zloženki so med drugim navedeni zadnji znanstveni podatki o škodljivosti marihuane ter podatki o razširjenosti marihuane v Sloveniji, ki narašča kljub temu, da država namenja več kot 2 milijardi tolarjev letno za boj proti drogam.
ŠOU: Prohibicija ni dosegla ciljev
Znanstvene raziskave in statistika jasno kažejo, da svetovna implementacija prohibicije, ki se je začela s prvo konvencijo Združenih narodov iz leta 1961, ni dosegla nobenega zastavljenega glavnega cilja. Med cilje so sicer uvrstili zmanjšanje uživanja, preprodaje in proizvodnje prepovedanih drog. "Dosegli pa so ravno nasprotno," je še dejal Jankovič.
Zaradi neuspešnosti prohibicije se je na svetovni ravni družilo gibanje, ki javno poziva vse ljudi, ki nasprotujejo tej politika, da se združijo. Prav sedanjo politika na tem področju je namreč radikalna, iracionalna in absurdna, meni Jankovič.