Dokler ne bo zaživela obalna straža v okviru hrvaške vojaške mornarice, bo nadzor nad hrvaško zaščitno ekološko-ribolovno cono (ERC) v Jadranu nadzorovala koordinacija ministrstev in pristojnih inšpekcij za usklajevanje in opravljanje nadzora in zaščite notranjih voda, teritorialnega morja in ERC, je povedala tiskovna predstavnica hrvaškega ministrstva za morje, turizem, promet in razvoj Marina Halužan po današnjem srečanju članov koordinacije.
Ko bo obalna straža vzpostavljena, bo nadzorovala ERC, medtem ko bo koordinacija še naprej nadzirala hrvaške notranje vode in teritorialnega morja, je pojasnila Halužanova. Dodala je, da je za vzpostavitev obalne straže pristojna vlada, ki predsedniku države predlaga tudi poveljnika obalne straže. Hrvaška naj bi novo vlado dobila, po ustanovni seji sabora 11. januarja.
Sicer je za zagon hrvaške obalne straže potrebno sprejeti še nekaj zakonskih aktov, ki se nanašajo predvsem na način njenega delovanja, so sporočili z ministrstva za morje, turizem, promet in razvoj. Ni še znano niti kje bo sedež obalne straže. Po prvotnih ugibanjih, da bo na Reki ali v Splitu, so mediji omenjali skorajda vsa večja mesta na hrvaški obali.
V koordinaciji za usklajevanje in opravljanje nadzora in zaščite notranjih voda, teritorialnega morja in ERC, ki jo je vlada vzpostavila leta 2005, so ministri za morje, notranje zadeve, obrambo, finance, varstvo okolja in kmetijstvo. Operativno delo opravlja strokovno telo, ki ima na voljo nekaj več kot 100 različnih plovil iz sestave obstoječih flot omenjenih ministrstev.
Na ministrstvu za morje so napovedali projekt, po katerem naj bi letos obnovili ladje iz nekaterih luških kapetanij, niso izključili niti možnosti nabave večjih ladij za nadzor ERC. Hrvaško notranje ministrstvo je konec leta 2006 začelo izvajati program izdelave novih enajstih ladij za potrebe pomorske policije.
Hrvaška zajela italijansko ribiško ladjo
Hrvaško obrambno ministrstvo je potrdilo, da je patruljna ladja hrvaške vojaške mornarice "Šolta" pri otoku Palagruža danes zajela italijansko ribiško ladjo "Antonio Madre". Ladja se je nahajala znotraj hrvaškega teritorialnega morja približno 2,7 navtičnih milj severovzhodno od otoka. Dodali so, da je italijanska ladja poskušala zapustiti hrvaške teritorialne vode, vendar se je ustavila po vnovičnih opozorilih po radijski zvezi.
Obe ladji sta nato zapluli proti Visu, kjer je vojaška ladja italijansko kočarico predala hrvaški pomorski policiji, so še sporočili iz hrvaškega obrambnega ministrstva. Splitska policija je medtem sporočila, da je bila ladja "Antonio Madre" v krivolovu. Sodnik za prekrške z Visa je določil kazen za posadko.
Predstavnik hrvaškega ministrstva za obrambo Darko Martinović je za 24ur.com dejal, da so italijanske ribiče pridržali, ker so zapluli v hrvaške teritorialne vode. Opozoril je, da zajetje ladje ni povezano z izvajanjem ERCa.
Na italijanskem zunanjem ministrstvu dogodka niso komentirali, so pa potrdili navedbe hrvaških oblasti, da je šlo za krivolov v hrvaških ozemeljskih vodah, kar naj ne bi bilo povezano z ekološko ribolovno cono.
Na hrvaško zajetje italijanske ribiške ladje se je odzval tudi hrvaški premier Ivo Sanader. "Italijansko ribiško ladjo so ustavili v hrvaških teritorijalnih vodah, še globlje od prostora ekološko-ribolovne cone. Nobenega dvoma ni, da se morajo odločitve hrvaškega sabora spoštovati, zato se bodo spoštovale," je povedal Sanader.
Ribiči čakajo na zeleno luč
Italijanski ribiči danes večinoma niso izpluli na morje, saj ne vedo, ali bodo hrvaške oblasti začele izvajati nadzor nad ribolovno cono. Na kopnem so ostale tudi naše ribiške ladje.
Največji ribiški barki pri nas, družbe Riba, ki letno nalovita okrog 600 ton rib, od tega dve tretjini v mednarodnih vodah, sta danes ostali privezani v Izoli. Tudi duhovna podpora našega zunanjega ministrstva jim baje ne vliva dovolj zaupanja, da bi tvegali zaplembo ladij in morebitnega ulova.
"Mi smo zaprosili tudi naše ministrstvo za zunanje zadeve in 31. decembra smo dobili odgovor, da lahko na osnovi sporazuma, ki je bil podpisan med Italijo, Hrvaško, Slovenijo in EU, da bi lahko šli ribarit in da v kolikor bomo imeli težave, da jih lahko o tem obvestim," je za 24UR povedal Loredano Glavič, direktor Riba d.d. Izola.
Peščica manjših, družinskih ribiških podjetij, ki jo lahko povozi že nekaj tedensko mirovanje, vdana v usodo čaka kakršnokoli zeleno luč, potem, ko so zaradi evropskih zahtev dodatno opremljali svoje barke za 200 milj oddaljena lovišča.
'Ribiči naj obvestijo MZZ, če bodo imeli težave pri opravljanju svojega dela'
Na spletni strani Ministrstva za zunanje zadeve Republike Slovenije so zapisali, da so od Loredana Glaviča, direktorja podjetja, ki se ukvarja z ribolovom, prejeli pisno vprašanje, "ali lahko ribiči tega podjetja lovijo v mednarodnih vodah po uveljavitvi hrvaške ZERC". Ministrstvo je Glaviču odgovorilo, da "glede na sporazum, ki ga je Hrvaška podpisala z EU, še naprej veljajo enake razmere kot pred 1. januarjem 2008".
"Cona za države članice EU ne velja, saj se je Hrvaška z dogovorom iz junija 2004 zavezala, da ERC ne bo uveljavila za članice EU. Mednarodni sporazumi imajo prednost pred nacionalno zakonodajo. Ladje iz držav članic EU lahko v Jadranskem morju opravljajo dejavnosti, kot je plovba, vključno z ribolovom, tako kot doslej. V pismu (op. Glaviču) smo zapisali, naj nas ribiči obvestijo, če bodo imeli težave pri opravljanju svojega dela,“ so še zapisali v sporočilu.
Liberalna demokracija Slovenije je v današnjem sporočilu za javnost z zaskrbljenostjo opozorila na trenutno aktualno vprašanje uveljavitve hrvaške zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC) tudi za članice EU. Slovensko vlado in parlament je pozvala k takojšnjemu odločnejšemu zastopanju slovenskih nacionalnih interesov ter zahtevala razveljavitev hrvaškega zakona o ERC, kljub temu da se ta trenutno ne izvaja.
V LDS menijo, da bi morala slovenska vlada in DZ že doslej odločneje zastopati slovenske nacionalne interese, ko gre za vprašanje državne meje, in pri tem izkoristiti močno mednarodno pozicijo Slovenije kot članice EU in Nata, tako da do odločitev, ki prejudicirajo mejo in so v škodo Sloveniji, sploh ne bi prihajalo. Krivdo za nedavno uveljavitev ERC v LDS pripisujejo omahovanju slovenske zunanje politike in nedavnim parlamentarnim volitvam na Hrvaškem.
Ob tem predsednica LDS Katarina Kresal ocenjuje, da Slovenija ne sme pristati na uveljavitev ERC, četudi jo Hrvaška dejansko ne bi izvajala, čemur smo priča v zadnjih dneh, ampak mora doseči, da Zagreb sprejeti zakon o ERC razveljavi. Vlado zato pozivajo, naj ob tesnem sodelovanju z EU in Italijo ne glede na trenutno situacijo nemudoma naredi vse potrebno, da Hrvaška razveljavi odločitev o ERC.
SNS z zahtevo po referendumu o vstopu Hrvaške v EU
V poslanski skupini SNS so danes kritizirali uveljavitev hrvaške ERC. Ob tem so od slovenske vlade zahtevali vrsto povračilnih ukrepov in napovedali zahtevo za razpis predhodnega posvetovalnega referenduma o vstopu Hrvaške v EU. Poslanec SNS Sašo Peče je na premierja Janeza Janšo naslovil javni poziv, naj "vsaj v naslednjih šestih mesecih gradi na vrednotah EU", ki so v primeru ERC tudi interes matične domovine.
Poslanska skupina SNS od vlade po hrvaški uveljavitvi ERC zahteva, da nemudoma prekvalificira vsaj nekaj najbolj izpostavljenih oziroma mednarodnih mejnih prehodov v maloobmejne prehode, zaustavi pogajanja o vstopu Hrvaške v EU ter jih zadrži do rešitve "vprašanj, ki jim EU hinavsko pravi bilateralna", blokira povabilo Hrvaški v Nato ter od EU zahteva, da skliče mirovno konferenco, na kateri bi razpravljali o mejnih vprašanjih znotraj nekdanje Jugoslavije in sukcesiji Jadranskega morja.
Slovensko in hrvaško vlado so v SNS obenem opozorili, da nameravajo zahtevati razpis predhodnega posvetovalnega referenduma o vstopu Hrvaške v EU, na katerem bi se državljani Slovenije odločali, ali je Hrvaška v tem trenutku primerna za vstop v EU ali naj počaka ter v unijo vstopi skupaj z ostalimi državami Zahodnega Balkana.
Peče je medtem v javnem pozivu premierju Janši izpostavil, da je Hrvaška z uveljavitvijo ERC prekršila dano besedo in podpis, da ne bo uveljavljala enostranskih ukrepov nasproti drugim državam, slovenska vlada pa se na to ni primerno odzvala. "Slovenska vladna brezbrižnost do svojih nacionalnih vsebin doslej ni vznemirjala EU, prepričan pa sem, da smo Slovenci pred dnevi na svoja pleča prevzeli novo dimenzijo odgovornosti, tj. tudi spoštovanje in uveljavljanje pravil EU," je zapisal Peče in Janšo pozval, naj odreagira in tako "popravi storjeno napako, če že ne iz naslova domoljubja, pa vsaj iz naslova predsedovanja Sveta EU".
"Seveda gre za prejudiciranje meje in Hrvatje to počnejo že od leta 92 naprej in naša vlada od takrat do danes, nobena ode teh vlad, ni naredila ničesar. Kar se tiče Hrvatov, leta 2005 so našim ribičem pobrali vse, država je bila tiho, ljudem so vzeli kruh," se je v oddaji TRENJA na hrvaško uveljavitev ERC odzval prvak SNS Zmago Jelinčič.
NSi: Uveljavitev ERC poseg v suverenost RS
Hrvaška enostranska ERC tudi za članice EU in hrvaški ignorantski odnos do opozoril Slovenije, Italije in institucij EU predstavlja po mnenju Nove Slovenije grob poseg v suverenost Republike Slovenije. Zato takšno ravnanje Hrvaške za Slovenijo ni sprejemljivo, je vodja poslanske skupine Jožef Horvat zapisal v sporočilu za javnost.
Uveljavitev ERC sicer ni bilateralni problem med Slovenijo in Hrvaško, temveč gre za akt, ki ga Hrvaška izvaja napram vsem članicam EU. Zato je Svet EU za splošne zadeve in zunanje odnose konec leta 2007 Hrvaško spomnil, naj vendar spoštuje sporazum o ERC, ki ga je sklenila z Evropsko komisijo, Italijo in Slovenijo 4. junija 2004, v katerem se je Zagreb zavezal, da cone za članice unije ne bo uveljavil brez predhodnega soglasja z njimi. Bistveno je, da je tudi na tem sporazumu sklenjen pogajalski okvir za Hrvaško. Ker Hrvaška očitno ne drži dane besede in tako ne spoštuje temeljnih načel evropskega vedenja, v Novi Sloveniji ne verjamemo, da bi lahko prav v tem letu pristopna pogajanja s Hrvaško prešla v odločilno uspešno fazo. Nasprotno, Hrvaška si z enostransko uveljavitvijo ERC sama zapira vrata na poti v EU in sama zaustavlja pogajalski proces. Ob tem ne gre zanemariti dejstva, da je potrebno Hrvaško vedno znova opozarjati na pogoste kršitve brionske izjave obeh vlad iz leta 2005 glede odprave spornih vprašanj na meji.
Nova Slovenija je vedno pozdravljala enotnost slovenske politike glede podpore vključevanju Hrvaške v EU po evropskih standardih in po načelih mednarodnega prava. Pričakujemo, da Hrvaška z enostransko uveljavitvijo ERC ne bo razdelila slovenske politike.
Zares: Gre za neizpolnjevanje dane besede
Predsednik Zares Gregor Golobič se je danes v sporočilu za javnost odzval na zadnja dogajanja v zvezi z uveljavitvijo zaščitne ekološko-ribolovne cone na Hrvaškem.
“V stranki Zares - nova politika ocenjujemo, da vztrajanje hrvaške vlade pri uveljavitvi zaščitne ekološko-ribolovne cone na Hrvaškem izkazuje nadaljevanje politike izvršenih dejstev. V odnosu do Slovenije je takšno ravnanje Hrvaške postalo že obžalovanja vredna stalnica, " je zapisal Golobič.
Golobič pričakuje, da se bodo pristojne institucije Evropske unije odzvale pravočasno, odločno in načelno, saj gre za prvi poskus uveljavljanja takšne arogantne politike v odnosu do Evropske unije. Poleg tega gre pri tem, meni Golobič, za eksplicitno neizpolnjevanje dane besede in mednarodnih obveznosti.
Golobič meni, da Hrvaška na tak način izgublja verodostojnost resne kandidatke za polnopravno članstvo v EU. "Interna in znotrajvladna razmerja na Hrvaškem so za nas in za EU nepomembna, zato stališče, ki ga je v zvezi s tem nedavno sporočil zunanji minister dr. Dimitrij Rupel kaže na popustljivost v načelnih vprašanjih," je zapisal Golobič.
"Ob tem želimo poudariti, da Jadransko morje nedvomno potrebuje vsestransko ekološko in ribolovno zaščito, da pa dosedanje dogajanje v zvezi z enostransko uveljavitvijo ekološko-ribolovne cone kaže, da gre pri hrvaških politikih za druge namene v odnosu do Slovenije, predvsem za prejudiciranje meje na morju," zaključi Golobič.
SDS, SD, Desus enotno proti ERC
SDS Jožef Jerovšek je v imenu svoje stranke napovedal, da bodo proti Hrvaški začeli teči postopki, če sabor na svoji prvi seji v novem sklicu ne bo sprejel ukrepov v skladu z zavezami Hrvaške do EU. Predsednik največje opozicijske stranke SD Borut Pahor pa je danes kot evropski poslanec na Evropsko komisijo naslovil vprašanje glede uveljavitve ERC. "Z uveljavitvijo ERC Hrvaška negira Sloveniji neposreden izhod v mednarodne vode. Glede zaščite soglašam, da moramo stopiti skupaj z Italijo in Hrvaško, da zaščitimo Jadarn, ampak ne z razglasitvijo ekskuzivnih con, temveč s konferenco o zaščiti Jadrana, ki bo terjala ukrepe z vseh strani, po merilih, ki jih določa direktiva EU," je v oddaji TRENJA povedal Aurelio Juri, poslanec SD.
Predsednik Desusa Karl Erjavec pa je dejal, da ne smemo preveč pričakovati od novega sabora in nove hrvaške vlade, zato meni, da bi bilo treba sprejeti ustrezne ukrepe.
Bruselj: Rešitev za ERC nujna takoj, ko bo nova hrvaška vlada
Ključno pri vprašanju ERC v Jadranu je, da se "rešitev najde takoj po oblikovanju nove vlade na Hrvaškem", je danes v Bruslju poudarila tiskovna predstavnica Evropske komisije Christiane Hohmann. Le tako se lahko namreč Hrvaška izogne negativnim posledicam na pogajanja za članstvo v EU, je ponovila stališče Evropske komisije, ki ga je komisar za širitev Olli Rehn nazadnje posredoval v nedeljo.
Dosedanji hrvaški premier in najverjetnejši novi predsednik vlade Ivo Sanader je v sredo zvečer napovedal nove pogovore Zagreba z Brusljem, Rimom in Ljubljano. Torkovo izjavo ministra Rupla, da je Slovenija v zvezi z ERC "pripravljena ali celo dolžna počakati, da se (hrvaški) parlament konstituira", ter dati Hrvaški "še eno možnost, da nekaj ukrene", je Sanader ocenil kot dobro. Kot je dejal, ta izjava "priča o zrelosti Slovenije" kot predsedujoče EU. Obenem je sicer napovedal izvajanje ERC, hkrati pa tudi nove pogovore o tem vprašanju s Slovenijo, Italijo in Evropsko komisijo.
V Evropski komisiji so v odzivu na te napovedi poudarili, da Sanader še ni novi premier in da je treba počakati na sestavo nove hrvaške vlade.
Pristopna pogajanja Hrvaške bodo v letu 2008 po pričakovanjih stopila v odločilno fazo, "če bo to vprašanje uspešno rešeno" in če bo država še naprej učinkovito izvajala vse reforme, je v nedeljo v sporočilu za javnost pred napovedano uveljavitvijo cone tudi za države članice poudaril Rehn.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.