
Ob svetovnem dnevu beguncev želijo nevladne organizacije poudariti pomen zagotavljanja pravic beguncev in človeku dostojnih pogojev za življenje. V Novem mestu je tako potekala vseslovenska prireditev, ki so se je udeležili tudi predstavniki Sveta Evrope ter predstavniki UNHCR. S prireditvijo so želeli opozoriti, da danes nobena država ni povsem varna in da "biti begunec" ni nekaj, kar se lahko zgodi le drugim, zato je odnos gostiteljske skupnosti do begunstva zelo pomemben.
Kako do statusa begunca v Sloveniji?

Po starem zakonu o azilu obstajata dve vrsti statusa. Po Ženevski konvenciji je azil pridobilo 53 oseb, večinoma so imeli etnične, verske in politične razloge. Azil so pridobili tudi zaradi humanitarnega statusa, ki ni neposredno vezan na razloge, določene v Ženevski konvenciji, je pa življenje teh oseb lahko resno ogroženo ob vrnitvi v matično državo.
Z novim zakonom o azilu je bila namesto humanitarnega statusa uvedena subsidiarna zaščita, ki pa je bolj restriktivna in določenih razlogov, zaradi katerih so osebe lahko pridobile humanitarni azil, ne določa. V letošnjem letu je tako samo ena petčlanska družina pridobila status begunca.
Prosilcev za azil je bilo na današnji dan skupno 248. 144 je nastanjenih v Azilnem domu v Ljubljani, 97 je razseljenih. Pet jih je v Centru za tujce, dvema je odvzeta prostost. Lani je bilo vloženih 1596 prošenj za azil. V prvih treh mesecih letošnjega leta je bilo novih vlog za azil 99, kar kaže na občutno zmanjšanje prosilcev za azil.
Nevladne organizacije (NVO) neuradno predvidevajo, da je to posledica 26. člena novega zakona o azilu, ki predvideva policijski predpostopek, po katerem naj bi policija lahko odločala o upravičenosti do podaje prošnje za azil. Izvajanje omenjenega člena je sicer začasno zadržano, vendar NVO predvidevajo, da ga, glede na upad števila vlog za azil, že kar nekaj časa izvajajo.
Spomin na MetelkoviV organizaciji Slovenske filantropije in društva Matafir ter drugih sodelujočih društev je na Metelkovi potekala prireditev Spomin. Med drugim je bila na ogled ogled razstava fotografij in drugih dokumentov, ki se nanašajo na begunsko obdobje v Sloveniji od leta 1992 iz osebnih arhivov bivših begunk ter s pomočjo Projekta Pregnanci (KUD France Prešeren). Na stojnici Društva Kulturni vikend so poleg dosežkov društva bili na ogled tudi nekatera dela in dosežki iz Projekta Pregnanci ter KUDa France Prešeren, ki so se nanašala na delo z begunci.

Ogledati si je bilo mogoče tudi projekcijo dveh dokumentarnih filmov: Taborjenje izraelskih in palestinskih najstnikov v Sloveniji 2004 in Društvo Kulturni vikend; iterarno-glasbeni dogodek s predstavitvijo del avtoric Suzi Curtis (So like fire), Marsele Šunjić (Laku noć grade) in nekatere pesmi mladega pesnika Seada Mujića, ki pripravlja izdajo svoje prve zbirke pesmi.
EU opozarja na bedo po svetu
Evropski komisar za razvoj in človekoljubno pomoč Louis Michel je mednarodno skupnost opozoril na bedo beguncev po vsem svetu in pozval k pomoči pri njihovem vključevanju v lokalne skupnosti, v katerih živijo. Število beguncev po svetu je sicer letos doseglo najnižjo točko v zadnjih 25 letih.

UNHCR je aprila v Londonu predstavil letno poročilo o položaju beguncev po svetu, v katerem ugotavlja, da se je na milijone ljudi vrnilo v države, v katerih so v preteklosti divjale državljanske vojne, na primer v Afganistan, Angolo in Sierra Leone. To je po navedbah UNHCR sicer prispevalo k zmanjšanju števila beguncev in prosilcev za azil, vendar dolgoročna vrnitev beguncev ostaja vprašljiva, če se ne bo svet dejavno soočil z novimi izzivi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.