
Vlada je na današnji seji sprejela sklep o uvrstitvi orientacijskih delovnih mest policist, carinik, paznik, izterjevalec, vojak in gasilec v plačni razred. Ta delovna mesta se v kolektivni pogodbi za javni sektor uvrščajo v isti, 20. izhodiščni plačni razred, je po seji vlade dejal minister za javno upravo Gregor Virant. Vlada je tako zavrnila zahtevo policijskega sindikata, da morajo biti policisti vrednoteni višje kot drugi uradniki s posebnimi pooblastili in odgovornostmi.
Policisti, cariniki, izterjevalci, pazniki v zaporih in gasilci so z vidika uresničevanja javnega interesa enako pomembni, pač vsak na svojem delovnem področju, meni vlada. Najbolj pravično je, če izhodiščne plače ostanejo izravnane, je dejal Virant.
V panožni kolektivni pogodbi pa so se pripravljeni pogovarjati o boljšem plačilu bolj izpostavljenih delovnih mest. Policisti, ki bodo sodelovali v akcijah, kot sta bili npr. Hotiza in Ambrus, bodo plačani "znatno bolje" od tistih, ki tega ne opravljajo, je poudaril minister.
Po njegovih besedah je vlada oblikovala tudi predlog za višino dodatkov, ki v javni upravi pomeni "bistveno izboljšavo". Tako bi se npr. dodatek za nočno delo dvignil za 80 odstotkov, za toliko bi se dvignil tudi dodatek za nadure, dodatek za nedeljsko in praznično delo pa kar za 130 odstotkov.
Za vojsko bodo neorientacijska delovna mesta, ki se pri drugih urejajo s panožnimi kolektivnimi pogodbami, urejena z vladno uredbo. Gre za delovna mesta, kot so npr. piloti in potapljači, je še povedal minister.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.