
Tričlanski sodni senat kranjskega okrožnega sodišča je po ponovnem sojenju petim zaposlenim v jeseniškem Acroniju, obtoženim ogrožanja varnosti pri delu, ki naj bi bili objektivno odgovorni za smrt štirih delavcev v nesreči leta 2000, znova izrekel oprostilno sodbo. Kot je v obrazložitvi sodbe pojasnila predsednica senata Marjeta Dvornik, kljub pregledu nekaterih novih dokazov po navodilih višjega sodišča v Ljubljani, ki je prvotno sodbo razveljavilo, še vedno ni dovolj dokazov za obsodbo.

Okrožna državna tožilka Renata Vodnjov, ki je za obtožene predlagala dveletno zaporno kazen zaradi neustreznih ukrepov pri zagotavljanju varnosti delavcev, je že napovedala novo pritožbo na višje sodišče. Prepričana je namreč, da bi tehnični direktor Acronija Branko Banko, obratovodja jeklarne Vekoslav Zakrajšek, nekdanji vodja oddelka vakuumske ponovčne tehnologije v jeklarni Milan Reven, vodja vzdrževanja v jeklarni Franc Nečimer in nekdanji varnostni inženir v jeklarni Milan Lužnik lahko preprečili nesrečo z namestitvijo merilca prisotnosti ogljikovega monoksida, s fizično zaporo do strojnice vakuumske naprave in ustrezno usposobljenostjo delavcev.
Vendar tudi današnje pričanje štirih delovodij, ki so pojasnili, da je ogljikov monoksid v jeklarni uhajal že prej, saj je to stranski produkt pri proizvodnji jekla, ni prepričalo sodnega senata, da bi obtoženi lahko preprečili tragično nesrečo. Senat je tako sledil zagovornikom obtoženih, da je bil edini resnični vzrok za nesrečo skrita napaka pri konstrukciji naprave, saj niti merilec koncentracije plina niti fizična zapora prostora ne bi mogla preprečiti nesreče.