
Na ljubljanskem okrajnem sodišču se je danes začelo sojenje nekdanjemu predsedniku uprave Gorenja Jožetu Staniču, ki mu okrožno državno tožilstvo očita sum kaznivega dejanja zlorabe notranjih informacij.
Konec leta 2002 so se v javnosti pojavila namigovanja, da bi Gorenje lahko postalo tarča prevzema tuje multinacionalke. Govorice, da se za velenjsko podjejte zanimajo tujci, neuradno naj bi šlo za švedsko podjetje Electrolux, je potrdil tudi takratni predsednik uprave Stanič.
Ko je vrednost Gorenjevih delnic v naslednjih dneh skokovito narasla, se je Stanič odločil za prodajo svojih delnic, v vrednosti okoli 110 milijonov tolarjev.
Stanič je takrat prodal 20.000 delnic Gorenja, nato pa zanikal možnost prevzema. Tudi uprava Gorenja je skoraj sočasno uradno zanikala, da bi Gorenje prejelo kakršno koli ponudbo za prevzem. Po objavi te informacije se je cena Gorenjevih delnic znižala. Obtožbe, da je zlorabil notranje informacije, je Stanič takrat kategorično zanikal.
Stanič se brani, da gre pri očitanih kaznivih dejanjih za insinuacije. "Nekdo je spleteničil, iz trte izvil te govorice, zdaj pa se delajo konstrukti," je za 24ur povedal Stanič. "Jaz nisem prodal delnic zaradi govoric, da nas bo kupil Elektrolux."
Notranje informacije največkrat zlorabijo osebe, ki imajo dostop do informacij na podlagi svojega položaja v neki družbi, ki je izdajatelj vrednostnega papirja. "To so člani uprav, nadzornih svetov ter osebe, ki so kapitalsko udeležene v družbah," je povedala namestnica direktorja Agencije za trg vrednostnih papirjev Alja Markovič Čas.
Stanič je povedal, da mu "ni všeč, da se ven vlečejo stvari, ki so stare tri leta in pol". Na vprašanje, kako se bo zagovarjal pred sodiščem, ni želel odgovoriti. Upokojeni Stanič je Gorenje vodil 16 let, krmilo pa je leta 2003 prepustil Franju Bobincu.
Današnja uvodna obravnava je bila kratka, saj je sodnica Biserka Matjan - Križaj ugotovila, da je Stanič podpredsednik državnega sveta, sodišče pa je glede na to dolžno preveriti, če mu državni svet priznava svetniško imuniteto. Sodnica je zato nadaljevanje obravnave preložila na 23. maj.
"To za Staniča, ki se sam ne sklicuje na imuniteto, pomeni samo, da bo postopek trajal malo dlje," je po koncu obravnave pojasnil Staničev odvetnik Stojan Zdolšek.
Agencija za trg vrednostnih papirjev je od leta 1999 vložila 29 kazenskih ovadb zaradi suma zlorabe notranjih informacij. Primer Stanič pa je prvi, ki je prišel na sodišče, preostalih 28 je državno tožilstvo zavrglo. Za kaznivo dejanje zlorabe notranje informacije je po 243. členu kazenskega zakonika zagrožena zaporna kazen do treh let.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.