Slovenija je Kanado zaprosila za izročitev nekdanjega državnega sekretarja na gospodarskem ministrstvu Borisa Šuštarja. Ali ga bodo izročili, pa bo odločil kanadski minister za pravosodje.
Ministrstvo za pravosodje RS je 2. avgusta pristojnim organom v Kanadi poslalo prošnjo za izročitev in začasen pripor za Šuštarja. Danes so pristojni kanadski organi obvestili naše institucije, da so 3. avgusta, na podlagi omenjene prošnje, priprle Šuštarja.
Ministrstvo za pravosodje je prošnjo podalo po diplomatski poti, preko konzularnega sektorja Ministrstva za zunanje zadeve RS. Zdaj bodo morali počakati, da kanadski minister za pravosodje sprejme odločitev o Šuštarjevi izročitvi.
Dokumentacija, ki jo Kanada zahteva, pa še ni v celoti prevedena, saj obsega okrog 20 fasciklov.
Šuštar v priporu
Šuštarjeva žena Rozana Šuštar, ki je trenutno na slovenski obali, v Luciji, je potrdila, da se njen mož zagotovo nahaja v Kanadi. Na ministrstvu za pravosodje pa so potrdili, da je Šuštar dejansko v zaporu.
Šuštar, ki so ga po aretaciji minuli petek spet priprli, je zahteval ponovno srečanje pri sodniku. Sporno se mu namreč zdi, da je moral plačati 10 tisoč dolarjev varščine. Namesto, da bi ga izpustili na prostost pa je moral znova za rešetke, tokrat zaradi mednarodne tiralice, ki jo je za njim razpisala Slovenija.
Kot smo neuradno izvedeli ga bodo zaslišali v začetku prihodnjega tedna. Slovensko pravosodje sicer upa, da bodo Šuštarja izročili. A dokler kanadske oblasti odločajo o azilnem postopku, Šuštarja ne morejo izročiti, meni Dušan Kerin iz Interpola Ljubljana. Ali bo ostal v priporu, pa je odločitev pravosodnega organa oziroma preiskovalnega sodnika, torej odločitev ni v rokah policije, je še povedal Kerin.
Usoda Borisa Šuštarja torej ostaja v rokah kanadskih pravosodnih organov.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.