
Slovenci smo z delom policije kar zadovoljni, v državi pa se počutimo varno, so pokazale štiri raziskave, ki jih je po naročilu ministrstva za notranje zadeve opravila Fakulteta za policijsko-varnostne vede.
Slovenci vedno bolj zaupamo policiji
Splošno zaupanje javnosti v delo policije in policistov relativno narašča, saj policistom zaupa dobra polovica državljanov, je pokazala raziskava o stališčih javnosti do policijskega dela, ki so jo predstavili na Fakulteti za policijsko-varnostne vede. Z izsledki raziskav je policija zelo zadovoljna, veliko nadaljnjega truda pa mora vložiti še v usposabljanje policistov v socialnih veščinah in komunikaciji z državljani, je po predstaviti povedal namestnik generalnega direktorja policije Matjaž Šinkovec.
Policiji v glavnem zaupa 37,6 odstotka državljanov, 12,9 odstotka pa ji zaupa popolnoma. 7,8 odstotka vprašanih je odgovorilo, da policistom večinoma ne zaupajo, medtem ko jim 3,6 odstotka sodelujočih v raziskavi sploh ne zaupa. Ostali so bili neopredeljeni.
Podobne rezultate je dalo vprašanje o zadovoljstvu s slovensko policijo. Zadovoljnih je 34,6 odstotka, povsem zadovoljnih 11,7, "nekaj vmes" pa 35,5 odstotka vprašanih. Z delom policije je nezadovoljnih 10,5 odstotka anketirancev, povsem nezadovoljnih pa 4,2 odstotka.
Demografski kazalci kažejo, da so z delom policije bolj zadovoljne ženske, upokojenci, prebivalci vasi in osebe z osnovnošolsko izobrazbo, najmanj zadovoljni pa so mlajši od 30 let, študentje in dijaki. Anketiranci se sicer v okolju, kjer živijo, počutijo varno. Tako je zatrdilo kar tri četrtine vprašanih.
Policisti niso nesramni, so pa vzvišeni

Vprašani so med negativnimi lastnostmi policije izpostavili dejstvo, da ni politično neodvisna, da je premalo nadzorovana in premalo prisotna na terenu. Med pozitivnimi ugotovitvami pa so se anketiranci največkrat strinjali s trditvijo, da je prožna pri izrekanju ukrepov, da se zaveda potreb prebivalcev ter da je učinkovita in primerno vodena.
Ocenjevali pa so tudi policiste. Ti so po mnenju vprašanih urejeni in odločni, vendar pa tudi vzvišeni. Sicer pa so se večinoma strinjali, da niso agresivni in nesramni. V primerjavi z raziskavami iz preteklih let, pa so bili policisti ocenjeni kot bolj dosledni in (bolj) odločni, vendar pa manj strokovni, strpni in dostopni. V dobro pa jim štejejo predvsem to, da so urejeni.
Ocene odvisne od izkušenj
Raziskava je še razkrila, da so, po pričakovanju, udeleženci prometnih nesreč z delom policije bolj zadovoljni kot tisti, ki jih ustavijo zaradi prehitre vožnje. Sicer pa so izvajalci ankete ugotovili, da ljudje policijo ocenjujejo glede na svoje izkušnje ter izkušnje svojih sorodnikov in znancev.
Raziskava o ocenah in stališčih oškodovancev premoženjskih kaznivih dejanj do postopkov policistov pa je pokazala, da več kot 40 odstotkov vprašanih delu policistov ob prijavi kaznivega dejanja dodelilo najvišjo oceno. Ta odstotek pada z nadaljnjimi preiskovalnimi aktivnostmi, je ugotovil Anton Dvoršek, ki je predstavil omenjeno raziskavo.