Na mejnem prehodu Škofije na slovensko-italijanski meji so se zaključile uradne slovesnosti ob širitvi schengenskega območja na devet novih držav, med njimi Slovenijo.
Slovesnosti so se med drugimi udeležili predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, predsedujoči EU, portugalski premier Jose Socrates in vsi notranji ministri novih držav, slovesnost pa je odprl slovenski premier Janez Janša. Zbrane so nagovorili še koprski župan Boris Popovič, župana Milj Nerio Nesladek in predsednik deželne vlade Furlanije Julijske krajine Riccardo Illy.
Uradna slovesnost ob širitvi schengna se je začela z nagovorom slovenskega premiera Janše, zbrane so zatem nagovorili še italijanski notranji minister Giulinao Amato, predsednik Evropske komisije Barroso ter portugalski premier Socrates.
Janša: "Evropa se bo še širila"
Slovenija "vstopa v schengenski prostor, prostor večje svobode in varnosti," je poudaril slovenski premier Janez Janša. "Danes je velik praznik," je še dejal in ocenil, da je "veliko razlogov, da lahko današnjemu dnevu rečemo zgodovinski".
Slovenski premier je na slovesnosti na Škofijah, ki se je začela s himnami Slovenije, Italije in EU, izpostavil, da si pred 15 leti nihče "ni upal niti sanjati" tega, kar se dogaja danes. "Padajo fizične meje (...) dogaja se tisto, kar je ključno za združeno Evropo," je poudaril.
Pri tem je tudi izpostavil, da združevanje Evrope še ni končano. "Evropa se bo še širila," je dejal in opozoril predvsem na pomen stabilizacije Zahodnega Balkana, "kar bo eden največjih izzivov slovenskega predsedovanja Svetu EU".
Socrates: "Najboljše, kar Evropa premore"
"Danes praznujemo najboljše, kar Evropa premore, praznujemo vrednote, ki so vedno navdihovale evropsko združevanje," je ponosno dejal portugalski premier.
"Vesel sem, da je konec portugalskega predsedovanja, tudi zato, ker smo izpolnili vse cilje - izpeljali smo vrh z Brazilijo, sklenili smo Lizbonsko pogodbo, izpeljali vrh z Afriko, dosegli dogovor o Galileu in na koncu še širitev schengna," je še dejal Socrates.
Portugalska Sloveniji predala "štafeto" predsedovanja
Pri tem je slovenskemu premieru Janezu Janši predal "štafeto" predsedovanja EU. "Želimo, da tudi vam uspe. Portugalska vas bo podpirala z vsem srcem," je še dejal portugalski premier.
Janša se je Socratesu in Portugalski zahvalil za sodelovanje v triu, "še posebej z dvema tako izkušenima članicama, Nemčijo in Portugalsko, ki sta znali narediti strateške premike. Slovenija bo nadaljevala po tej poti. Nadaljevala bo optimizem po podpisu Lizbonske pogodbe," je dejal Janša in obljubil, da si bo Slovenija med predsedovanjem EU prizadevala, da bo Lizbonska pogodba čimprej ratificirana.
Še posebej se je zahvalil Portugalski za njen prispevek pri širitvi schengenskega območja. Portugalska ni pokazala le dobre volje, ampak je ponudila tudi konkretne rešitve. To je bilo po Janševih besedah tudi odločilno, "da danes lahko slavimo širitev schengna". Portugalska je namreč zaradi zamud pri uvajanju schengenskega inofrmacijskega sistema nove generacije (SIS II) kandidatkam za članstvo v schengnu ponudila uporabo svojega nacionalnega sistema (SISone4all), s čimer je bilo mogoče schengensko širitev izpeljati še letos.
Socrates je Janši ob simbolični predaji predsedovanja EU izročil tudi astro navigacijski pripomoček, "za lažje vodenje". Janša pa je Socratesu poklonil knjigo Primoža Trubarja iz leta 1561.
Barroso: "S padcem meje je Evropa močnejša"
Barroso je še poudaril pomen padca meje med Slovenijo in Italijo, ki sta po njegovih besedah obe pionirski državi; Italija je bila vedno v ospredju evropskega združevanja, Slovenija pa je prva - in edina - iz nekdanje Jugoslavije, ki je vstopila v EU, prva nova članica, ki je prevzela evro, in prva izmed novih članic EU, ki bo predsedovala povezavi.
Slovesno na meji med Avstrijo, Madžarsko in Slovaško
V Hegyeshalomu na avstrijsko-madžarski meji v bližini Slovaške je bila dopoldne slovesnost ob razširitvi schengenskega območja, ki sta se je poleg predstavnikov Avstrije, Madžarske in Slovaške udeležila tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso in predsedujoči EU, portugalski premier Jose Socrates.
Madžarski premier Ferenc Gyurcsany je na slovesnosti dejal, da je "Madžarska pripravljena zagotavljati varnost Evrope, saj svoboda pomeni tudi odgovornost".
Pred tem sta se v petek že zvrstili dve tovrstni slovesnosti in sicer prva na mejnem prehodu Žitava/Zittau med Nemčijo, Poljsko in Češko, ki ji je popoldne sledila slovesnost v pristanišču v estonski prestolnici Tallinn. Danes se bodo dopoldne slovesnosti nadaljevale na mejnem prehodu Berg med Slovaško in Avstrijo in na mejnem prehodu Hegyeshalom med Avstrijo in Madžarsko, nato pa bo na vrsti še slovesnost na Škofijah.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.