Pet sindikalnih central bo v četrtek v središču prestolnice s protestnim shodom opozorila vlado in državni zbor, naj pred obravnavo zakonskih predlogov, ki bi omogočili privatizacijo javnih storitev, prisluhnejo socialnim partnerjem.
Po besedah predsednika Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimira Štruklja to ne bo zborovanje proti zasebnemu v javni sferi, pač pa želijo podčrtati pomen javnih storitev. Te naj ohranijo že doseženo kakovost in ostanejo enakovredno dostopne vsem državljanom ne glede na premoženjski status, je dopolnil predsednik sindikata KNSS Neodvisnost Drago Lombar.
Privatizacija spreminja značaj slovenske socialne države, saj posega v tri temeljne stebre - zdravstvo, izobraževanje in pokojninski sistem. Jasno je, da se mora zgoditi tudi v Sloveniji, je dejal Boris Mazalin iz Konfederacije sindikatov Slovenije 90, toda vprašanje po njegovem mnenju je, do kje sega njena meja. Ta, kot je dodal, pri nas ni določena.
Sindikalisti zato želijo opozoriti oblast, da Slovenija potrebuje strategijo, ki bo odgovorila na štiri vprašanja: kakšno naj bo razmerje med javnim in zasebnim, kakšen naj bo način financiranja, kako zagotoviti nadzor nad namensko porabo teh sredstev ter na kakšen način opravljati storitve z javno-zasebnim partnerstvom, da ne bodo ogrozile socialno najšibkejših. Potrebna pa bo tudi drugačna plačna politika v javnem sektorju, da bo ta konkurenčen zasebnemu ter da ne bo prihajalo do bega možganov, je prepričan predsednik Pergama Dušan Rebolj.
Shod je namenjen vodstvu sindikatov dejavnosti, organizirajo ga ZSSS, Konfederacija novih sindikatov Slovenije Neodvisnost, Konfederacija sindikatov javnega sektorja, Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam in Konfederacija sindikatov 90 Slovenije.
Semolič pričakuje od 800 do 1000 udeležencev, ki bodo ob 11. uri krenili izpred Kina Vič mimo vlade in parlamenta ter Kongresnega trga in se uro kasneje ustavili na Dvornem trgu pod ljubljansko univerzo. Zborovanja naj bi se udeležil tudi izvršni sekretar evropske konfederacije sindikatov Josef Niemiec.
Na protestnem shodu pa ne bo predstavnikov Slovenske zveze sindikatov - Alternativa in Zveze delavskih sindikatov Slovenije - Solidarnost. Na novinarsko vprašanje, zakaj tako, Semolič novinarjem ni znal odgovoriti, saj po njegovih trditvah vseh sedem sindikalnih central med seboj dobro sodeluje.
Sta pa omenjeni sindikalni zvezi danes v skupni izjavi za javnost zapisali, da se pridružujeta kampanji evropskih sindikalnih organizacij pri zbiranju milijona podpisov, s katerimi bi Evropsko komisijo prisilili, da zaščiti javni interes na področju javnih storitev. V tem duhu podpirata vse aktivnosti, povezane s temi prizadevanji, "tako v evropskem kot tudi v slovenskem prostoru".
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.