Nadškof Alojz Uran je na današnji novinarski konferenci dejal, da je skušal nekdanji ljubljanski škof Gregorij Rožman v času okupacije predvsem pomagati, kjerkoli in kakorkoli je mogel. Po nadškofovem mnenju razsodba vrhovnega sodišča končno omogoča korektno razjasnitev vloge, ki jo je imel škof Rožman v času okupacije Slovenije. Na novinarski konferenci sta sodelovala tudi zgodovinarja France Martin Dolinar in Tamara Griesser Pečar.
Nadškof Uran je povedal, da je "obdobje druge svetovne vojne zaradi revolucije, ki jo je začela Komunistična partija Slovenije ter z njo povezane državljanske vojne, prineslo hude posledice tudi v cerkveno in versko življenje". Po nadškofovih besedah je ljubljanski škof Rožman med leti 1941 in 1945 preživljal grenko izkušnjo, v kateri je predvsem skušal pomagati, kjerkoli in kakorkoli je mogel.
"Prepričani smo, da se bo na podlagi zgodovinskih dejstev medvojno zadržanje ljubljanskega škofa Gregorija Rožmana, ki je bilo prav zaradi umetno ustvarjene negativne podobe na sodnem procesu avgusta 1946 za velik del Slovencev vse do sedaj sporno, pokazalo v novi in bolj objektivni luči," je še dodal nadškof.
Burni odzivi politike
"Glede na to, da se je v tem času nabralo veliko novih dokazov, verjamem, da bo nova sodba obremenilna za škofa Rožmana“, je poudarila predsednica LDS Katarina Kresal. "Pričakujemo pa, da bo tožilstvo v tem primeru resno vzelo svojo nalogo in ne tako kot v času tožilca Drobniča, ko se je v teh primerih odločalo, da se ne vloži obtožnih predlogov, tudi očiščenih procesnih napak“, je poudaril predsednik stranke Zares Gregor Golobič.
Politična desnica raje previdno molči in razveljitve sodbe proti Rožmenu ne komentira - edina izjema Andrej Bajuk. "To je vsakomur jasno, da obstaja velika razlika v delovanju pravnega sistema v okolju demokratične ureditve in pa tisto, ki je prevladovalo v revolucionarnih časih," je dejal predsednik NSI Andrej Bajuk. "Upor proti okupatorju ne opravičuje prilastitve oblasti s strani partije. In upor proti komunizmu ne opravičuje sodelovanje z okupatorjem," je še dodal predsednik SD Borut Pahor.
Perko: Komunistične laži
Sicer pa je zaradi Škofa Rožmana v politiki že počilo - nazadnje lani, ko je upokojeni beograjski nadškof Pero v Kočevskem rogu dejal, da si Rožman zasluži spomenik. In da si ga, vztraja Perko še danes.
Zgodovinar France Martin Dolinar meni, da vojaško sodišče škofu Rožmanu sploh ni dokazalo njegove osebne krivde, "temveč ga je zgolj vključilo v posplošene izjave, da je sodeloval v zločinih". Po Dolinarjevih besedah na novo odkriti dokumenti škofa Rožmana glede obtožnice v celoti razbremenjujejo krivde. Tamara Griesser Pečar pa je pojasnila, da je škof Rožman pri italijanskih okupacijskih oblasteh posredoval prošnje za izpustitev talcev, med drugim tudi za sekretarja Komunistične partije Slovenije Toneta Tomšiča.
Dolinar je tudi dejal, da "se čudi izjavi predsednika zveze borcev Janeza Stanovnika, da bi na novem sojenju novi dokazi škofa Rožmana še bolj obremenili". Na novo odkriti dokumenti, ki jih je hranil Rožmanov branilec po uradni dolžnosti, kažejo, da obtožnice proti škofu ni mogoče dokazati, je prepričan Dolinar. "Branilec dokumentov v prid obtoženemu, ki mu jih je izročil ordinariat, v času sojenja sploh ni uporabil," je še poudaril.
Predsednik Zveze združenj borcev NOB Janez Stanovnik pa je znova zatrdil, da je iz stenograma pogovora med škofom in generalom Robottijem jasno razvidno, kako je škof Italijanom ponujal pomoč pri izročanju komunistov. Omenjeni dokument naj bi bil objavljen v knjigi Razdvojeni narod, ki jo je napisala Tamara Griesser Pečar. Po Stanovnikovih besedah so novi obremenilni dokumenti fotografije in kompleti škofijskih listov, v katerih naj bi bili objavljeni pozivi na versko vojno.
Razbremenitev škofije
"Razsodba Vrhovnega sodišča Republike Slovenije v kazenski zadevi zoper obsojenega škofa, Rožmana in ostale zaradi kaznivih dejanj zoper ljudstvo in državo pomeni razbremenitev ljubljanske nadškofije in Cerkve na Slovenskem po dolgi ideološki vojni, ki je trajala vse od leta 1945 naprej“, je dejal Uran.
Za Cerkev na Slovenskem razsodba pomeni pomemben korak k normalizaciji odnosov v slovenski družbi, ki jo še toliko let po drugi svetovni vojni obremenjuje ideološka razdeljenost in nestrpnost do Cerkve, še poudarjajo.
KOMENTARJI (268)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.