
Kljub temu, da je vodstvo stranke NSi podprlo Peterleta glede Turkovih obtožb o njegovem sodelovanju z nekdanjo komunistično tajno policijo Udbo, bo predsednik sveta NSi Lojze Peterle na sobotnem kongresu stranke podprl župana Dolenjskih Toplic Franca Vovka.
Vovk ima po mnenju poslanca v Evropskem parlamentu nekaj možnosti za izvolitev za predsednika druge največje vladne stranke. Tako se je odločil kljub bolj "sproščenemu" vzdušju v stranki po tem, ko sta se vodstvo in njen predsednik jasno opredelila do obtožb Boštjana M. Turka o domnevnem sodelovanju Peterleta z Udbo oziroma nekdanjo SDV - Službo državne varnosti. Peterle se je na današnji novinarski konferenci vodstvu zahvalil za podporo.

Peterle ima dokazila
Peterle, ki je danes z dvema dokumentoma dokazoval nesodelovanje s tajnimi službami nekdanje Jugoslavije in nečlanstvo v tedanji stranki Zvezi komunistov, je izrazil zadovoljstvo, da so si člani izvršilnega odbora v ponedeljek "segli v roke in pokopali zamere".
Nekdanji predsednik prve slovenske vlade v letih 1990-92 in Slovenskih krščanskih demokratov je tudi zadovoljen, da je svet NSi minuli teden soglasno sprejel dokumente za kongres v Novi Gorici, ki govorijo o prihodnosti NSi kot stranki političnega centra "z ljudsko širino in jasnim demokrščanskim profilom" ter z ambicijo po osvojitvi relativne večine. Poudaril je, da se je z dokumenti strinjal tudi Bajuk, ki je prispeval nekatere izboljšave.
Glede Vovka je dejal, da ima nekaj politične kilometrine, izkušnje v gospodarstvu, da je "mož z jasnimi mislimi" in da ga zanima timsko delo. Peterle se tako kot Vovk strinja z oceno o slabi komunikaciji v stranki. "Če bi se na kongresu prav zasukal, bi lahko tudi zmagal," še meni Peterle, ki Bajukovega protikandidata podpira tudi zato, ker se je Peterle že večkrat zavzel za spremembe na vrhu stranke.