Slovenija

Komunikacijski kratek stik s parado

Ljubljana, 27. 02. 2006 17.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Janša meni, da bi mu lahko Drnovšek vsaj po telefonu sporočil, kakšne so njegove predstave o obletnici osamosvojitve.

Vlada in predsednik vlade Janez Janša si želita 15. obletnico slovenske samostojnosti obeležiti dostojno in na način, ki bi državljane združeval najmanj toliko, kot jih je sama osamosvojitev. "Do neke dokončne odločitve bomo ta način tudi poskušali najti," je v današnji izjavi novinarjem med sejo državnega zbora dejal Janša. Tako je odgovoril na vprašanje, ali obstaja možnost, da vojaške paradi zaradi nasprotovanja predsednika republike Janeza Drnovška ne bi bilo.

Predsednik vlade Janez Janša na današnji seji državnega zbora.
Predsednik vlade Janez Janša na današnji seji državnega zbora. FOTO: STA

Po napovedih premiera bo vlada o načinu obeležitve osamosvojitve še odločila, "še prej pa bo najbrž skušal odbor, ki pripravlja takšne predloge, zadeve uskladiti do takšne mere, da nas 15. obletnica ne bi bolj delila, kot nas je sama osamosvojitev. To bi bilo res tragično", je dejal Janša.

Zadostoval bi telefonski klic

Izrazil je obžalovanje, da je prišlo do "nepotrebnega zapleta" kljub poprejšnjemu soglasju o načinu proslave v koordinacijskem odboru za državne proslave, "v katerem sedi tudi predstavnik urada predsednika države, za katerega se je kasneje izkazalo, da ima drugačno mnenje kot predsednik," je dejal Janša.

Po njegovih besedah bi bilo nekoliko nenavadno, če bi v program vključili Slovensko vojsko na način, s katerim se njen vrhovni poveljnik ne bi strinjal. "Bilo bi tudi dovolj, če bi gospod predsednik poslal eno samo sporočilo komurkoli v vladi, predsedniku odbora ali meni osebno, ali pa poklical po telefonu in tega zapleta ne bi bilo," je še dejal premier.

Iz medijev izvedel, da se Drnovšek ne strinja

Janša je poudaril, da so bili v omenjenem odboru doslej vsi predlogi usklajeni, tako da je vlada programe državnih proslav le še formalno potrdila. "Tokrat pa smo iz medijev zvedeli, da se predsednik ne strinja z mnenjem svojega svetovalca, ki je podprl predlog obeležitve 15. obletnice samostojnosti Slovenije in dneva državnosti."

Dan državnosti 2005: Bo letošnja proslava 15. obletnice osamosvojitve Slovenije nova priložnost za politična razdvajanja?
Dan državnosti 2005: Bo letošnja proslava 15. obletnice osamosvojitve Slovenije nova priložnost za politična razdvajanja? FOTO: Dare Čekeliš

Janša tudi obžaluje, da je bil zaplet v javnosti razumljen kot neusklajenost med vlado in predsednikom države. Vlada o tem še ni razpravljala, zato ne gre za takšen spor. "Gre kvečjemu za spor znotraj urada predsednika države. Kot predsednik vlade bi si želel, da bi se tam zadeve uredile in da se javnost po nepotrebnem ne vznemirja s takimi stvarmi."

Vojakov ne bo v Darfur

V zvezi s predsednikovim predlogom obrambnemu ministru Karlu Erjavcu, da naj se Slovenska vojska pridruži zvezi Nato, ki začenja priprave na morebitno večje angažiranje za podporo mirovnim operacijam v Darfurju, je Janša dejal, da trenutno nobena evropska država v Darfur ne more poslati svojih vojakov.

Slovenske vojske ni dostojno primerjati z nekdanjo jugoslovansko armado, meni Janša.
Slovenske vojske ni dostojno primerjati z nekdanjo jugoslovansko armado, meni Janša. FOTO: POP TV

"Znano je stališče sudanske vlade, ki zavrača kakršnokoli angažiranje katerihkoli vojaških enot izven Organizacije afriške unije." Janša je spomnil tudi na ostro zavrnitev predloga generalnega sekretarja ZN, da bi misijo afriške unije razširili tudi na druge države.

Nedostojne primerjave s SFRJ

Janša je odgovoril še na vprašanje o njegovem članku v Mladini leta 1985, v katerem je nasprotoval vojaški paradi. Po besedah premiera je "zelo nedostojno primerjati totalitarno Jugoslavijo pod vodstvom ene nikoli izvoljene stranke z demokratično Slovenijo". Enako velja za primerjanje Slovenske vojske in jugoslovanske armade, ki se je spremenila v agresorsko vojsko.

Nedostojno je tudi, da so med nasprotniki parade nekdanji aktivni generali jugoslovanske armade, ki niso prestopili na slovensko stran, je dejal premier, ki pri tem ni omenjal imen. Po Janševih besedah je še ena velika razlika s prejšnjimi časi, in sicer v tem, da je bil ob nasprotovanju takratni paradi poslan pred vojaško sodišče, sedaj pa je nasprotovanje paradi nekaj, kar je "stvar notranjih sporov v uradu predsednika države".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

valuk@mail386.com
28. 02. 2006 07.59
To nasprotovanje paradi je samo še en od mnogih načinov mobilizacije levakov. Drgač pa ti nasprotniki oz. antimilitaristi so se pa veselo postavljal v partzanskih uniformah v Dražgošah. Kaj smo osamosvojitveno vojno dobil z mirovniškim jajcanjem al z orožjem ?????????????????????
zjolah
27. 02. 2006 21.43
Dragi prijatelji Od predsednika do navadnega drzavljana, poglejte in prestudirajte kako je na Norvezani praznujejo svoj najvecji dan Drzavnost 17 maj. So najvecji patrijoti v dobrem smisli spostuj svoje pa znal druge.Dobene vojaske parade pac pa duho kolture in veselja.