Poslanec SDS Branko Grims pravi, da si politični krog s Socialnimi demokrati na čelu, ki je "politično sponzoriral blatenje Slovenije v tujini" z neresnicami o omejevanju medijske svobode s strani predsednika vlade Janeza Janše, sedaj s pomočjo tajkunskih povezav podreja revijo Mag.
"Žalostno je tudi, da v primeru revije Mag ni novinarske solidarnosti," je še dejal in dodal, da je bil omenjeni tednik "oaza svobodne misli".
Grims je pojasnil, da je torkova seja odbora za kulturo pokazala, da je vsebina peticije zoper cenzuro in pritiske na novinarje, ki jo je podpisalo 571 slovenskih novinarjev, neresnična.
Na seji so bili predstavljeni dokumenti, ki to dokazujejo, je dejal. Ob tem je omenil dokument o lastništvu medijev v Sloveniji. "Na tem dokumentu vlade ni," je poudaril. Dodal je še, da opozicija z očitki o vladnem nadzoru medijev deluje v skladu z rekom "primite tatu", da ljudje ne bi opazili, kaj počne sama.
Zaradi novega urednika že prve odjave naročnikov Maga
Predstavnik zastopstva novinarjev tednika Mag Igor Kršinar je glede predloga nadzornega sveta Dela, naj bo novi odgovorni urednik tednika Veso Stojanov, dejal, "da si ne predstavlja, da bi podprl nekoga, ki je bil predlagan za to, da bi jih kaznoval, ker so se uprli politično motiviranim pritiskom nadzornega sveta". Ob tem je poudaril, da zaradi predloga nadzornega sveta mnogi bralci Maga že odjavljajo naročnino.
Stojanov pa meni, da je naloga uredništva, "da naredi časopis za čim širši spekter bralstva", medtem ko je na strani bralcev odločitev, ali bodo sprejemali tak časopis.
Kršinar je pojasnil, da je javnosti znano mnenje novinarjev Maga, da je bil Šurla zamenjan, ker se je uprl političnim pritiskom. Pri tem je poudaril, da so za novega odgovornega urednika predlagala nekoga, ki je celo član nadzornega sveta. "Gre za politični prevzem tednika Mag," je še dodal.
Po njegovem mnenju je tednik dolga leta predstavljal relevantna politična mnenja, ki v drugih medijih niso mogla biti izražena. "Na čelo Maga sedaj prihaja oseba s popolnoma drugačnim svetovnonazorskim vrednostnim sistemom," je dejal in dodal, "da Stojanov pod krinko večje pluralnosti napoveduje kadrovske okrepitve". Ob tem je Kršinar poudaril, da je bil tednik že do sedaj dovolj pluralen.
Predstavnik zastopstva novinarjev je dejal, da že prihajajo prve odpovedi naročnikov. "Bralca lažje izgubiš kot pridobiš," je pojasnil. Dodal je še, da je cilj nadzornega sveta doseči politično motivirane spremembe v uredniški politiki. Po Kršinarjevih besedah nadzornike Dela predvsem moti pisanje o managerskih prevzemih podjetij.
Novinarji Maga v današnjem javnem pismu protestirajo zaradi "nameravanega političnega prevzema tednika". "Vsiljena diametralno nasprotna uredniška politika bo uničila najpomembnejše, kar Mag predstavlja vse od svoje ustanovitve: drugačen pogled na razmere v družbi od prevladujočega v slovenskem medijskem prostoru," so zapisali novinarji Maga.
Jasno je, da gre pri uredniških spremembah na Magu predvsem za "politični prevzem revije oz. glede na že objavljena stališča bodočega odgovornega urednika celo za revolucionarni prevzem," menijo novinarji Maga. Zato so v javnem pismu pozvali slovensko javnost, predstavnike države in civilne družbe, naj jih podprejo v boju zoper politično-kapitalski izbris tednika.
Mag, ki izhaja od leta 1995, je nastal kot odgovor na medijsko enoumje, saj so bila v njej predstavljena stališča iz drugačnega miselnega spektra, ki v drugih medijih niso mogla biti izražena, v pismu navajajo novinarji tednika. "V obdobju pridruževanja Slovenije evroatlantskim povezavam je Mag odločno zagovarjal članstvo tako v EU kot Natu. Kandidat za novega odgovornega urednika Veso Stojanov je denimo v svojih člankih Natu nasprotoval, poleg tega izhaja iz drugega miselnega kroga kot dosedanji bralci Maga," navajajo novinarji Maga.
Novinarji poudarjajo, da se je pod sedanjim lastnikom prodaja tednika povečala za približno polovico. "Največji porast smo zaznali prav v obdobju, odkar je njeno urejanje prevzel Silvester Šurla. Prodaja zadnjih številk je presegla 14.000 izvodov, kar je glede na razmere na trgu političnih magazinov izjemen uspeh. Očitno pa to ni prepričalo članov nadzornega sveta Dela, da bi urednika, ki se je že izkazal za uspešnega, potrdili za odgovornega urednika Maga," ocenjujejo.
Novinarji - podpisani Igor Kršinar, Brigite Ferlič Žgajnar, Nenad Glücks, Biserka Karneža Cerjak in Silvester Šurla - opisujejo tudi politične pritiske, ki naj bi jih na v.d. odgovornega urednika Šurlo izvajala predsednica nadzornega sveta Andrijana Starina Kosem in podpredsednik Stojan Zdolšek.
Navajajo, da sta nadzornika izražala pripombe glede nekaterih prispevkov in intervjuvancev ter zahtevala drugačno politično vsebino. "Zlasti so ju motili članki o spornih menedžerskih odkupih podjetij, o preobratu v aferi Sova, intervju s predsednico LDS Katarino Kresal in koprskim županom Borisom Popovičem," so zapisali.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.