
V Liberalni akademiji so zgroženi nad po njihovem mnenju grobim potvarjanjem zgodovinskih dejstev, ki naj bi si jih, "celo v moralističnem slogu", privoščil upokojeni beograjski nadškof Franc Perko v nedeljo ob obletni maši za pobite domobrance in druge žrtve revolucionarnega nasilja v Kočevskem rogu.
Na nadškofovo vprašanje, do kdaj bo vladala miselnost komunističnega totalitarizma nad slovenskih narodom, imajo ideologi liberalne akademije pripravljen svoj odgovor: "Vse dotlej, dokler jo bodo ideološki cerkveni in politični krogi v Sloveniji gojili".
Umrle domobrance razglašati za "zmagovalce" ali trditi, da je NOB potekala "ob vsiljevanju komunističnih pravljic in heroizaciji komunizma", naj bi bila po mnenju Liberalne akademije pritlehna manipulacija. "Kot je tista o slovenskih komunistih kot Stalinovih hlapcih, komunistični partiji kot zločinski organizaciji in Osvobodilni fronti kot neoriginalni, vsiljeni ideji tujih sil in v službi Stalinovega terorja," so v Liberalni akademiji zapisali v današnjem sporočilu za javnost.
"Z vladajočim političnim vrhom pobratena cerkvena hierarhija" naj bi po mnenju LDS-ve politične akademije "dokazovala, da na silo in z lažjo zgodovinskih resnic ni mogoče spremeniti.
Potrč: Jasno je, kdo je sodeloval s kom
Medtem pa vodja poslanske skupine SD Miran Potrč meni, da "zgodovinske resnice ne morejo spremeniti nobeni še tako enostranski govori", lahko pa "pomenijo nepotrebno nadaljnjo polarizacijo in delitev Slovencev". In prav to naj bi po njegovem mnenju povzročil govor upokojenega beograjskega nadškofa v Kočevskem Rogu.
Potrč je še vedno prepričan, da je bila Slovenija v času druge svetovne vojne napadena, da so se partizani uprli okupatorju ter da je kolaboracija obstajala in da so domobranci sodelovali z okupatorji.
Sprovociral jih je nadškofov govor

Upokojeni nadškof Perko se je med včerajšnjo komemoracijo vprašal, do kdaj bo vladala miselnost komunističnega totalitarizma nad slovenskih narodom, "kdaj bomo resnično svobodni".
Po nadškofovem mnenju so bili Slovenci med drugo svetovno vojno žrtve treh totalitarističnih sistemov: fašizma, nacizma in komunizma. Slovenski narod se je sicer upravičeno uprl okupaciji in nasilju prvih dveh, medtem ko naj bi komunistična partija to "zločinsko izkoristila za izvedbo komunistične revolucije".
Za spravo bi bil treba po mnenju Perka obsoditi zločine na obeh straneh.
Škofovska konferenca pojasnjuje:
Nadškof Perko ni član Slovenske škofovske konference (SŠK), so sporočili iz SŠK. Izrečenih misli in poudarkov iz pridige posameznega škofa ni mogoče razumeti in interpretirati kot stališče celotne škofovske konference, kar pa ne pomeni, da posamezni škof ne govori resnice. Stališča škofovske konference o najbolj pomembnih vprašanjih so vedno usklajena s strani vseh škofov in članov škofovske konference, vsakokrat pa jih podpiše njen predsednik. Prav tako stališča Komisije pravičnost in mir ali drugih komisij pri SŠK niso stališča celotne škofovske konference kot take, ampak stališče določene komisije.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.