Predsednika največje slovenske in hrvaške opozicijske stranke, SD Borut Pahor in SDP Zoran Milanović, sta zagotovila, da stranki odprtih vprašanj med državama nista in ne bosta izrabljali za svojo promocijo oziroma reševanje notranjepolitičnih sporov. Oba si želita, tako je po srečanju dejal Pahor, da "bi bili odnosi med državama urejeni in si bosta zato ne glede na bodoči status strank prizadevala za prijateljske odnose in ureditev vseh odprtih vprašanj".
Po izmenjavi mnenj obeh držav glede odprtih vprašanj je po oceni Pahorja in Milanovića nastopil čas za pogovore. O vseh vprašanjih sta sicer samo izmenjala mnenja in skušala ugotoviti dejstva.
Milanović: Vprašanje meje preveč pomembno, da bi ga reševali v paketu
Glede hrvaškega predloga, da bi o meji na morju med državama presojalo Mednarodno sodišče za pomorsko pravo v Hamburgu in ne Sodišče Ovse za poravnano in arbitražo, kot je predlagala Slovenija, je Milanović dejal, da se stranka s hrvaškim predlogom strinja. Ker gre za dvostransko vprašanje in če se druga stran z njim ne strinja, pa bo po njegovi oceni treba najti drugačno rešitev, ki je lahko Meddržavno sodišče v Haagu, arbitraža ali kaj drugega. Ni prepričan, če so ideje in pobude realne.
Na vprašanje o morebitnem paketnem reševanju vprašanj, je Milanović odgovoril, da je vprašanje meje preveč pomembno, da bi ga reševali v sklopu drugih in da ga je "verjetno treba reševati ločeno".
Na politiko obmejnih incidentov SDP gleda z neodobravanjem in se od nje distancira, Pahor pa je mnenja, da v letošnjem avgustu ni bilo incidentov, ker se je dosedanja politika izčrpala. Zato obe vladi in obe stranki ne smeta "zamuditi momenta, ki ga imamo ta trenutek pred seboj, da nadaljujemo z iskanjem rešitev. Drugače se bomo vrnili v stare čase, ko so namesto pogovora kraljevali incidenti," je dejal Pahor.
Srečanje ni bilo povezano s pogovori pri Janši
Pahor, za katerega je bilo to prvo uradno srečanje z Milanovićem po izvolitvi slednjega na čelo hrvaške Socialdemokratske stranke 3. junija, je pojasnil, da srečanje ni povezano s petkovimi posveti premiera Janeza Janše s predsedniki parlamentarnih strank o odnosih s Hrvaško, saj sta se za sestanek dogovarjala že dlje časa.
Na novinarska vprašanja glede možnosti njunih strank na parlamentarnih volitvah, ki bodo na Hrvaškem novembra, v Sloveniji pa konec prihodnjega leta, nista hotela konkretneje odgovoriti. Kot je pojasnil Pahor, se ne želi "postavljati v vlogo zmagovalca na volitvah, saj bodo o tem odločali volivci, do takrat pa je še precej časa." Oba z Milanovićem sta mnenja, da bo potrebno pri nadaljnjem dogovarjanju spoštovati dogovore sedanjih vlad.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.