
V LDS so bili nad predstavitvijo okvira davčne reforme in okvirnega razreza proračunskih odhodkov za leti 2007 in 2008 presenečeni. "Odnos vlade in ministra za finance je tako do javnih financ, fiskalne politike, politike spodbujanja konkurenčnosti in reform neresen in nekredibilen, predvsem zaradi lahkotnosti in načina predstavitve posameznih ciljev in tega, na čem temeljijo," je poudaril vodja poslanske skupine Anton Rop.
"Predstavitev okvira davčne reforme je norčevanje, saj je vlada napovedala, da bo 14. septembra sprejela predloge sprememb sedmih davčnih zakonov, ni pa še vedela, kako. Neresno je, da finančni minister, ki je običajno najbolj kredibilna oseba v vladi, govori, da bo pri dohodnini nižja davčna obremenitev, hkrati pa ne pove, kako bo nadomestil izpad teh sredstev v proračunu," je na novinarski konferenci dejal Rop.
Po njegovih besedah bi bilo najbolje, da bi vlada ugotovila, da se je nekoliko prenaglila in bi pripravila nekatere poenostavitve in izboljšave. Slabša možnost - ob možnosti, da znižanje davkov kompenzira s povečevanjem zadolženosti - je po Ropovem mnenju, da bo izpad nadomestila z davčno prerazporeditvijo, to je s povečanjem DDV.
"DDV povečati v času, ko vstopamo v območje evra, ko so menjalna razmerja fiksirana in slovenska podjetja nimajo nobenih možnosti, da bi kompenzirala inflacijske pritiske, je samomorilsko z vidika davčne konkurenčnosti, inflacije in razvoja," je ocenil Rop. Poslanec Milan M. Cvikl ga je dopolnil, da pri davčni reformi ni dovolj, da se odpove ideji o enotni davčni stopnji, temveč je treba ustvariti realne prihranke.

Za predlog razreza proračunskih odhodkov je po Ropovih besedah značilno, da se obseg proračunskih odhodkov povečuje bolj od predvidenega. Predvideni izdatki so višji od načrta in rasti BDP, ocenjena rast BDP pa je pri 6,3 odstotka bistveno previsoka, je dejal.
Ob tem je spomnil, da so razmere v svetu in doma za rast gospodarstva ugodne, povečujejo se tudi neto finančni prilivi EU, zato bi morala država zniževati javnofinančne izdatke v BDP. "Slovenija sedaj izgublja izredno veliko priložnost, da bi zmanjšala celotno davčno breme v Sloveniji," je menil Rop. Cvikl pa je ocenil, da bo "Slovenija visoko zadolžena država in država blaginje nekaterih".
Država je sicer napovedala varčevanje pri materialnih stroških in plačah, a podatki kažejo drugače. Kot je nanizal Rop, se bo obseg materialnih stroškov v mandatu sedanje vlade povečal za 14 odstotkov. Vlada je ob začetku mandata napovedala, da bo zmanjšala obseg zaposlenih v javnem sektorju za odstotno točko vsako leto. V času mandata pa se je povečal za 2,5 odstotne točke, je navedel Rop.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.