Le 2 odstotka funkcionarjev ni prijavilo premoženja, kar kaže, da komisija deluje neodvisno in je uspešna, pravijo v Liberalni demokraciji. Milan Cvikl iz LDS meni, da komisijo velja ohraniti z vsemi razpoložljivimi sredstvi, predvsem pa njeno neodvisnost.
V Novi Sloveniji pravijo, da komisija deluje neuspešno. Anton Kokalj iz NSi meni, da objava tega seznama pravzaprav kaže že na posledico slabega dela te komisije v preteklosti, saj se je toliko funkcionarjev odločilo da ne prijavi svojega premoženja. V Nacionalni stranki pa menijo, da je komisijo treba ukiniti. Po besedah Saša Pečeta (SNS) prav poročilo dokazuje, da je komisijo potrebno ukiniti, saj ni primerno, da ima samo neka precej draga komisija moč, da moleduje in prosi župane za podatke.
Že tako vroče politično vprašnje je še bolj podžgalo pismo, ki ga je Miran Potrč poslal vsem poslanskim skupinam: “Ker gre za prvi primer nespoštovanja protikorupcijske zakonodaje, nas zanima, ali ste pripravljeni javno objaviti, koliko od 97-ih funkcionarjev, ki niso spoštovali protikorupcijskega zakona, je iz vaše stranke,” piše v pismu.
Iz nobene od strank ni bilo moč dobiti kakršnega koli števila. Po nekaterih ocenah pa naj bi bilo na seznamu največ članov Slovenske ljudske stranke. Iz SLS tudi nismo dobili konkretnega odgovora na vprašanje, ali bodo tudi v drugem branju potrdili zakon, ki ukinja komisijo. Sicer pa naj bi se zakonu obetale spremembe. Po nekaterih govoricah naj bi zakon spremenili tako, da bo komisija ostala, oditi pa bo moral njen predsednik Drago Kos.
V pogovoru za 24UR je Jože Tanko iz SDS dejal, da je o teh namigih še prezgodaj govoriti. “Vlada pa je tudi obljubila, da bo pripravila ustrezne amandmaje, ki bodo sanirali nekatere pomanjkljivosti tega zakona,” je dejal Tanko. Po njegovem mnenju prav omenjeni spisek kaže na eno od teh pomanjkljivosti. “Očitno je zakon narejen tako, da je uperjen proti lokalnim skupnostim – predvsem tistim na perifernem področju - in verjetno je prejšnja koalicija, ki je zakon pripravila, računala, da je to eden od argumentov, s katerimi bi prisilila manjše občine, da bi se združevale,” meni Tanko.
Miran Potrč (SD), pa je v istem pogovoru menil, da je zakon bil narejen po evropskih merilih. Sam pa meni, da je neodgovorno zakon ukinjati po letu in pol, odkar je bil sprejet. “Ali je res pametno po letu in pol, odkar sedanja vlada ni več opozicija, ugotoviti, da korupcija v Sloveniji ni več problem, ukiniti zakon o preprečevanju korupcije in komisijo za preprečevanje korupcije in zapisati zakon, ki smo ga imeli dvanajst let, ki ni prinesel prav nobenega rezultata,” sprašujePotrč.