
Nekdanji notranji in zunanji minister Rado Bohinc in Ivo Vajgl sta danes v zvezi z domnevnim dogovarjanjem za incidente v Piranskem zalivu leta 2004 pred komisijo za nadzor nad obveščevalnimi službami podala izjavo in tudi odgovarjala na vprašanja članov komisije. V pogovoru z nekdanjima ministroma je bila razjasnjena marsikatera okoliščina, je po seji povedal predsednik komisije Pavle Gantar. "V vsebinskem smislu danes ne bom govoril, ta spoznanja bodo vključena v zaključnem poročilu," je še dodal.
Bohinc je bil seznanjen z informacijami Sove

Informacije, ki jih je dobil od Sove, so se kasneje potrjevale z dogodki na terenu. Na vprašanje, ali je bil seznanjen z domnevnim dogovarjanjem za incidente, pa Rado Bohinc ni želel odgovoriti.
Kot je še dejal, sta mu tako Rop kot Sova dala "vrsto zanimivih, koristnih in tudi verodostojnih informacij". Verodostojnost teh informacij "razumem s tem, da so se potrjevale v smislu konkretnih dogodkov," je dejal nekdanji minister. "Na podlagi teh informacij smo lahko predvidevali tudi incidente," je še pojasnil Bohinc.
Šefic odsoten, zasedanje komisije prekinjeno

Na današnjo nujno sejo komisije je bil sicer na predlog opozicijske LDS povabljen tudi nekdanji namestnik direktorja Slovenske obveščevalno varnostne agencije (Sova) Boštjan Šefic, ki pa se seje ni mogel udeležiti. Šefic je sporočil, da se je pogovora pripravljen udeležiti, vendar se v času zasedanja komisije nahaja v tujini. Komisiji je zato predlagal, da pogovor z njim opravi po 20. novembru.
"Šefic je obljubil, da bo prišel, zato smo to sejo prekinili in jo bomo nadaljevali po 20. novembru, ko se vrne iz tujine," je še povedal Gantar in dodal, da bo komisija še enkrat odšla tudi na Sovo.
Petek slišal pričakovano
Koalicijski poslanec Miro Petek je slišal tisto, kar je pričakoval. "Zame je pomembno to, da je bilo rečeno, da sta oba bivša ministra bila o t.i. insceniranih incidentih v Piranskem zalivu obveščena od Ropa in to seveda ustno, ne pisno. Nihče ni razpolagal s transkripti," je povedal Petek.
Kumer: Očitno so bili incidenti dogovorjeni
Po navedbah člana komisije Dušana Kumra (SD) je pogovor z nekdanjima ministroma "stvari postavil v še malce drugačno luč. Dejstvo je, da leta 2004 odnosi s sosednjo Hrvaško niso bili dobri. Očitno je šlo za naprej načrtovane incidente", je povedal Kumer.

Kot je znano, je nekdanji premier Anton Rop junija izjavil, da je Sova pred parlamentarnimi volitvami leta 2004 v okviru mednarodnega spremljanja zvez ujela prisluhe, ki so se nanašali predvsem na incidente v Piranskem zalivu, za katere naj bi se pred državnozborskimi volitvami leta 2004 dogovarjala Janša in Sanader.
Janša je odločno zanikal, da bi se dogovarjal o incidentih, za Sanaderja pa je takšna trditev primerna za "zbornik politične neumnosti". Na Sovi so zatrdili, da pri njih ne obstajajo evidence ali dokumenti, ki bi potrjevali Ropove navedbe, medtem ko Rop svoje trditve ni podkrepil z dokazi.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.