Splošna opozorilna stavka javnega sektorja je napovedana za 30. januar. Včeraj so se za stavko odločili v sindikatu državnih organov in policijskem sindikatu. Tudi sindikat vzgoje in izobraževanja (SVIZ) se je danes odločil, da se bo priključil k splošni opozorilni stavki, stavkali pa bodo tudi cariniki in zdravstveni delavci.
Sindikati sicer dopuščajo možnost, da se bodo z vlado dogovorili glede dviga plač in bo tako stavka odpovedana. A do takrat stavka, ki jo bodo sicer uradno napovedali jutri, ostaja. Predstavniki vlade in sindikatov bodo k pogajalski mizi spet sedli v četrtek. Minister za javno upravo Gregor Virant je v soočenju na 24UR dejal, da je vlada pripravljena na nove predloge, tudi na popuščanje. "Upanje vedno umre zadnje," je prepričan Virant.
Pri tem je minister še enkrat opozoril, da bi povišanje plač v javnem sektorju lahko privedlo do inflacije, ki bi potem izničila povišanje plač. Virant se je tudi navezal na besede premierja Janeza Janše, ki je sindikate pozval k treznosti, saj "smo vsi v istem čolnu." Tako je Virant sindikate pozval, naj v tem skupnem čolnu pametno veslajo, vlada pa bo pametno krmarila.
Janša: Niso vse zahteve enako upravičene
Janša sicer vidi osnovno dilemo pri
zahtevah sindikatov javnega sektorja v tem, kako realizirati tisto, kar
je bilo dogovorjeno, ne da bi to vplivalo na inflacijo. Prav zato
poziva k treznosti, saj "smo vsi v istem čolnu".
"Po izračunih pomeni povečanje plač v javnem sketorju za en odstotek povečanje inflacije za 0,3 odstotka," je pojasnil premier. Po njegovem namreč nič ne pomaga, če se povečajo plače za nekaj odstotkov, nato pa "to v nekaj mesecih poje inflacija". Vlada je sindikatom po Janševih besedah ponudila kompromis, saj naj bi se del teh dogovorjenih izplačil priznal v pokojninskih pravicah.
"Apeliram, da gledamo na zahteve selektivno,"
je dejal Janša in dodal, da "niso vse zahteve enako upravičene. Tam
kjer so, jih podpira tudi vlada". Pavšalno opredeljevanje do zahtev ima
namreč lahko dolgoročne posledice, še meni predsednik vlade. V zasebnem
sektorju je po Janševem treba upoštevati, da je stanje v različnih
podjetij v različnih panogah različno. V nekaterih podjetjih so zahteve
po višjih plačah upravičene, je dejal, pri tem pa izpostavil poslovne
rezultate in delitve dobička. Niso pa vse panoge v enakem položaju,
zato je treba biti selektiven. "Če ta selektivnost izpade, lahko
ogrozimo rast in vzpon slovenskega podjetništva in gospodarstva."
30. januarja ne bo šole
Tiskovni predstavnik SVIZ Sandi Modrijan je za 24ur.com povedal, da "so odločitev o stavki sprejeli soglasno“. Sklenili so, da bodo vrtci odprti, poskrbljeno bo za varnost in prehrano otrok, ne bodo pa izvajali vzgojnega programa. V šolah ne bo pouka, kljub temu pa bodo otroke, ki bodo želeli priti v šolo, tudi sprejeli. Zavedajo se namreč, da si vsi starši ne morejo zagotoviti varstva. Srednje in višje šole bodo zaprte.
Stavkali bodo tudi zaposleni v raziskovalnih zavodih. "Natančnejšo organizacijo in izvedbo stavke v kulturnih organizacijah, visokem šolstvu in nekaterih drugih dejavnostih (glasbene šole, podaljšano bivanje, dijaški domovi, socialnovarstveni zavodi …) bo določil Izvršilni odbor SVIZ," so zapisali v sporočilu za javnost.
Tudi predstavnik Sindikata carinikov Slovenije Dušan Miščević je za 24ur.com dejal, da so se odločili za stavko. "Dvomov ni bilo," je dejal in zaključil, da je "problem Viranta in Bajuka v tem, da ljudem nočeta niti prisluhniti".
Stavka tudi v zdravstvu
Stavki se bodo pridružili tudi vsi zdravstveni delavci, razen zdravnikov. Tako bodo morali 30. januarja med 12. in 15. uro za bolnike večinoma poskrbeti kar zdravniki sami, medicinske sestre in ostali zdravstveni delavci pa bodo pomagali le pri nujnih primerih.
Sindikat delavcev v zdravstveni negi je na svoji spletni strani objavil, da je "republiški odbor Sindikata delavcev v zdravstveni negi na dopisni seji sprejel sklep o pridružitvi sindikata napovedani splošni stavki celotnega javnega sektorja konec januarja. V četrtek, 17. januarja, se bo sindikalna pogajalska skupina sestala s predstavniki vlade in takrat bo dokončno jasno, ali bo vlada uresničila obljubljeno in pristala na uskladitev plač za 3,5 odstotka ali pa se bo zgodila napovedana stavka v javnem sektorju“.
Tudi v Sindikatu zdravstva in socialnega varstva so sklenili, da se bodo pridružili opozorilni stavki 30. januarja, je pojasnila predsednica sindikata Nevenka Lekše. Zaradi narave svojega dela bodo sicer nekoliko prilagodili čas dejanske stavke, in sicer na največ tri ure, je še pojasnila.
Vsekakor pa ne bodo stavkali v tistih najbolj "kritičnih" jutranjih urah, saj ne želijo bolnih in ostarelih pustiti brez jutranje oskrbe, je poudarila predsednica sindikata Zdravstva in socialnega varstva. Sindikat združuje zaposlene v bolnišnicah, zdravstvenih domovih, lekarnah, zdraviliščih, socialnih zavodih, centrih za socialno delo, varstveno delovnih centrih in zavodih za usposabljanje, območnih zavodih za zdravstveno varstvo, na Inštitutu za varovanje zdravja ter delavce pri virih ionizirajočega sevanja.
Fides: Imamo premalo časa
Tudi sindikat Fides podpira stavkovne zahteve sindikatov javnega sektorja. Po mnenju glavnega odbora Fides pa je stavka velik organizacijski podvig, na katerega se običajno pripravlja dlje časa. Pred pripravo stavke preveri tudi razpoloženje med člani. Rok za tokratno stavko Fides ocenjuje za prekratek, da bi te priprave lahko opravili. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je sindikat zdravnikov in zobozdravnikov že jeseni 2003 nasprotoval rešitvi, po kateri se del uskladitve plač nameni za dodatno pokojninsko zavarovanje javnih uslužbencev.
Kako se bodo odločili sodniki?
Dokončna odločitev sodnikov glede stavke pa bo znana v petek, ko bo izredni sestanek slovenskega sodniškega društva. Ljubljanski sodniki naj bi že oblikovali štiri stavkovne predloge - pozove naj se k odstopu člane Sodnega sveta, ki so iz sodniških vrst, skliče naj se izredni sestanek sodnikov, kjer bi sklenili, kako naprej, in da se predsednika Vrhovnega sodišča pozove naj pove, ali sodnike podpira ali ne.
Sindikalne zahteve
Sindikati zahtevajo, da se izhodiščne plače s 1. januarjem 2008 zvišajo za celotno razliko med predvideno in ugotovljeno inflacijo od decembra 2006 do decembra 2007 v višini 3,5 odstotka. Nasprotujejo predlogu vlade, da bi v obliki plač izplačali le dva odstotka, 1,5 odstotka pa bi bilo izplačanega v obliki premije za dodatno pokojninsko zavarovanje.
Sindikati javnega sektorja poleg omenjenega zahtevajo še uveljavitev določil zakona o sistemu plač javnega sektorja, kolektivne pogodbe javnega sektorja ter kolektivnih pogodb dejavnosti in poklicev s 1. januarjem 2008. Te uveljavitve zahtevajo ne glede na to, kdaj bodo končana pogajanja o novem plačnem sistemu.
KOMENTARJI (398)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.