Na začetku zasedanja so člani odbora obravnavali tudi vprašanje odhoda slovenskih pilotov iz vojske. Načelnik Generalštaba SV generalpodpolkovnik Albin Gutman je poudaril, da informacije, ki so se v zadnjem času pojavile v medijih glede vse pogostejšega odhoda pilotov, držijo. "Trenutno imamo dovolj pilotov, da so vsa letala v zraku“, je dejal Gutman. Dodal je še, da odhodov pilotov ni mogoče zaustaviti, ker civilno lestalstvo ponuja višje plače.
Predstavnik Nove Slovenije Drago Koren je glede neobratovanja bolnišnice dejal: "Vsak dan, ki je tu izgubljen, je dodaten strošek“ in na ministra Erjavca naslovil vprašanje ali se morda zadeve ne bi dalo pospešiti. Erjave je na to odvrnil: "Ne bi mogli zadeve rešiti čez noč, tudi če bi imeli kader, ker moramo dokupiti še opremo“.
Erjavec je še ponovno opozoril na številne nepravilnosti, ki so se dogajale pri nakupu bolnišnice. Sporno pogodbo o nakupi naj bi podpisal nekdanji vodja Urada za logistiko Zvonko Kremljak, ki pa je trenutno zaposlen na ministrstvu za gospodarstvo.
Erjavec: Zmanjkalo je nekaj milijonov evrov
Pri nakupu mobilne vojaške bolnišnice Role 2, za katero je država namenila devet milijonov evrov, je po podatkih ministra za obrambo Karla Erjavca "nekaj milijonov evrov zmanjkalo", saj namena, zakaj so bila sredstva porabljena ni mogoče razbrati, ker veliko dokumentacije manjka. Omenil je, da bi lahko bili zabojniki, ki so jih nabavili, rabljeni, medicinska oprema pa neustrezna. Minister Erjavec je člane odbora za obrambo danes obvestil, da je zadevo že predal državnemu tožilstvu v Ljubljani.
Odbor je obravnavo omenjene problematike danes zaradi veliko novih dejstev o ugotovljenih nepravilnosti na predlog Josipa Bajca (SLS) prekinil in jo bo nadaljeval, ko jim bo ministrstvo posredovalo še dodatne podatke. Med drugim želijo poslanci čim prej dobiti končno poročilo o notranji reviziji nakupa premične vojaške bolnišnice ter podrobni kronološki potek nakupa.
Robert Hrovat (SDS) je glede na vse predstavljene ugotovitve menil, da bi se morala s to zadevo ukvarjati tudi komisija za preprečevanje korupcije, saj bi lahko šlo pri tem nakupu za sum korupcije. Drago Koren (NSi) je prepričan, da bi zadevo morali čim prej raziskati, poiskati odgovorne in sprožiti ukrepe. Medtem ko javno zdravstvo ni moglo dobiti operacijskih miz, so bile v tej mobilni bolnišnici operacijske mize, ki se niso uporabljale, kar je kriminal, je menil Koren.
Erjavec: Preplačali tisto, kar smo dobili
Predsednik odbora Anton Anderlič (LDS) je ministru očital, da je nekorektno obveščal odbor. Pogodba je bila sicer podpisana v prejšnjem mandatu, vendar pa so opremo prevzemali ljudje, ki so bili zaposleni na ministrstvu, že v času nove vlade, je še omenil opozicijski poslanec.
"Predrago smo plačali tisto, kar smo dobili. Tisto, kar smo dobili pa ni kakovostno. Operacijske mize rjavijo, nekje ni aparatur, so samo kabli, postelje so desetkrat dražje od tistih, ki so bile dobavljene," je odgovoril Erjavec. Odbor pa ni korektno seznanjal z vsemi okoliščinami, ker so ga zavajali in ker ni imel pravih informacij, tisti, ki so bili pristojni na ministrstvu za ta nakup, ministru
Za nakup 9 milijonov evrov
Za nakup mobilnega kirurškega reševalnega centra je država namenila okoli devet milijonov evrov, vendar pa je od novembra 2005 neuporabljen stal na dvorišču Splošne bolnišnice Murska Sobota v Rakičanu.
Notranja revizija ministrstva za obrambo je sicer pokazala, da je pri nakupu prišlo do številnih nepravilnosti, je na novinarski konferenci 29. maja dejal minister za obrambo Karl Erjavec. Na ministrstvu so se odločili, da Role 2 predelajo v lahko mobilno bolnišnico ter da se jo uporablja v mirovnih misijah, v času, ko ne bo v uporabi v mirovnih misijah, pa bo postavljena v vojašnici generala Maistra v Mariboru, kamor jo bodo preselili iz Murske Sobote.
Notranja revizija je ugotovila, da nabava terenske bolnišnice ni bila načrtovana pregledno, saj so finančna sredstva zagotovili šele ob koncu postopka njenega naročila, njena končna cena je bila šestkrat višja od načrtovane. Poleg tega je sklep o potrditvi zahtevka za nakup podpisala in izdala nepooblaščena oseba, ki ni več zaposlena na ministrstvu. Na dokumentih tudi ni podpisa tedanjega obrambnega ministra Antona Grizolda, še kažejo ugotovitve notranje revizije. Po podatkih Erjavca je že sprožen predkazenski postopek, ki ga usmerja okrožno tožilstvo v Ljubljani.
Ministrstvo za obrambo je po končanem razpisnem postopku septembra 2004 sklenilo pogodbo za dobavo bolnišnice. Za potrebe Slovenske vojske jo je dostavil dobavitelj evropski letalski in oborožitveni koncern European Aeronautic Defence and Space (EADS). Po podpisu pogodbe so v Slovenski vojski zagotovili, da bo center v Rakičanu največ eno leto, to je do konca leta 2006, medtem pa bodo pripravili novo lokacijo na enaki podlagi s sporazumom z drugo bolnišnico.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.