Kot poroča časnik Dnevnik v današnji izdaji, naj bi bil razlog za Drnovškovo odločitev senca dvoma, ki jo je na primernost Marcela Koprola za tako pomembno diplomatsko mesto vrglo pisanje medijev o domnevnih nadlegovanjih podrejenih sodelavk, ko je bil Koprol še državni sekretar za evropske zadeve. Vlada je namreč 26. januarja letos sporazumno razrešila Koprola z mesta sekretarja za evropske zadeve in zanikala, da naj bi bila njegova razrešitev povezana s pisanjem medijev, da naj bi bila proti Koprolu vložena kazenska ovadba zaradi domnevnega spolnega nadlegovanja na delovnem mestu. Na zunanjem ministrstvu so takrat zagotovili, da o primeru njihovih spolno nadlegovanih uslužbenk niso seznanjeni.
Kot kaže pa so bile domneve dovolj, da se naj bi predsednik Drnovšek odločil, da ukaza o njegovem imenovanju ne bo podpisal. Sredi marca letos je namreč vlada Koprola imenovala za vodjo misije pri organizaciji Združenih narodov in sprožila val neodobravanj. Na predsednika vlade Janeza Janšo je javno pismo naslovila poslanka LDS Cveta Zalokar Oražem. V pismu je zapisala, da je za tako "pomemben in ugleden diplomatski položaj v svetovni organizaciji še posebno pomembno, da ga opravlja spoštovan, izkušen, ugleden in zaupanja vreden diplomat". Zato je pozvala Janšo naj Koprolovo imenovanje nemudoma prekliče, vendar se na njene zahteve premier ni odzval.
V predsednikovem uradu informacij niso ne potrdili ne zanikali. Dejali so zgolj, da predsednik vladnega predloga o imenovanju Marcela Koprola še ni podrobno preučil.
Če bo predsednik Janez Drnovšek zavrnil podpis ukaza za imenovanje Koprola, bo to zanj že drugi "ne". Prvič je podpis ukaza zavrnil Milan Kučan leta 2000, in sicer je bil Koprol takrat imenovan za veleposlanika na Kitajskem. In razlog? Njegovo slabo mnenje o Sloveniji.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.