Predsednik državnega zbora France Cukjati je danes sprejel glavnega tajnika Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) Branimirja Štruklja, sekretarja Sindikata delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (VIR) Bojana Hribarja, namestnika predsednika Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Jerneja Štromajerja in predsednika Dijaške organizacije Slovenije (DOS) Roka Hodeja.
Predstavniki organizacij so Cukjatiju izročili 71.299 podpisov proti predlaganim spremembam Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI). Pod poziv poslancem "Za kakovostno javno šolstvo" so se, poleg 16. civilno-družbenih organizacij, podpisali tudi državljanke in državljani. Predsednik SVIZ-a Štrukelj je ob tem izrazil željo, da bi poslanke in poslanci, pred glasovanjem o noveli zakona ponovno razmislili. Prepričan je namreč, da bi bilo potrebno glede sprememb zakona doseči širše soglasje.
Cukjati je pojasnil, da bo o prejetih podpisih nemudoma obvestil poslance. Na novinarsko vprašanje o primernosti referenduma o noveli ZOFVI, ki ga napovedujejo v opoziciji, pa je Cukjati menil, da referendum ni potreben, saj "imamo že kar veliko teh referendumov".
Zakaj zbiranje podpisov?
Kot je znano, so se sindikati odločili zbrati podpise predvsem zato, ker se bojijo, da bo predlagano 100-odstotno financiranje zasebnega šolstva vzpodbudilo ustanavljanje novih zasebnih zavodov in prehod učiteljskega kadra iz javnih v zasebne šole. Pobudniki zbiranja podpisov pod pobudo "Za kakovostno javno šolstvo" izražajo tudi skrb, da bi predlagane spremembe zakona ogrozile javno šolstvo.
Poslanci bi morali razmisliti
Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) Štrukelj je ob predaji podpisov opozoril, da novela zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI) nima niti podpore večine stroke niti socialnih partnerjev. "In, kot kaže, tudi ne večinske podpore državljank in državljanov," poudarja. Glavni tajnik SVIZ je ponovil znana stališča, da spremembe financiranja zasebnih zavodov "otežujejo javnim šolam zagotavljati kakovostno izobrazbo".
Sekretar Sindikata delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (VIR) Bojan Hribar je opozoril na pomanjkanje dialoga od samega začetka postopka priprave in sprejemanja zakona. Po njegovem predlog novele ZOFVI ruši razmerje med javnim in zasebnim šolstvom, novi temelji, na katerem stojijo predvidene spremembe, pa dolgoročno "ogrožajo kvaliteto javnega šolstva".
Namestnik predsednika Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Jernej Štromajer je podporo ŠOS zbiranju podpisov za javno šolstvo pojasnil s pogledom, da je na šolstvo "treba gledati celostno". Razložil je tudi, da podpisi - skupaj z Dijaško organizacijo Slovenije (DOS) so jih zbrali okoli 20.000 - pričajo o visoki podpori obstoječemu zakonu tudi med študenti.
Zver: Prišlo je do manipulacije
Minister za šolstvo in šport Milan Zver je ocenil, da je zbiranje podpisov na splošno legitimna oblika angažmaja, vendar je po njegovem mnenju v tem primeru prišlo do manipulacij. Ljudje so namreč podpisovali dokument, v katerem je veliko netočnosti, kot npr. ta, da se bo uvajala "glavarina". Poleg tega "bi tudi mi lahko šli v podobno akcijo; vklopili bi strankarsko mašinerijo in zbrali 70.000 podpisov čez noč". Minister je prepričan, da je bilo prostora za dialog dovolj.
Svetovni trendi gredo v podpiranje zasebnega šolstva, je pojasnil Zver, poleg tega pa po njegovem mnenju "ne drži, da bi s 100-odstotnim financiranjem prikrajšali javno mrežo". Zver misli, da je celo nasprotno, saj zasebni investitor "prinaša ogromno resursov, zlasti materialnih". To pa po njegovem pomeni, da bo lahko država prihranila del sredstev in jih prerazporedila na javne zavode.
Nesprejemljivost peticije
Na pobudo se je odzvalo tudi Društvo katoliških pedagogov Slovenije, ki spremembe zakonodaje podpira. V razpravo o spremembah sistema financiranja zasebnih šol pa so se vključili tudi predstavniki dijakov zasebnih srednješolskih zavodov. Predsednik dijaške skupnosti Gimnazije Antona Martina Slomška iz Maribora Blaž Kosi je v odprtem pismu opozoril na nesprejemljivost peticije.
"Dijaki zasebnih srednjih šol smo prepričani, da predlagani zakon v ničemer ne ogroža pozitivnih vrednot, kvalitet in organiziranosti javnega srednjega šolstva, odpravlja pa neupravičeno več let diskriminirano zasebno srednje šolstvo," je zapisal Kosi. Prav tako opozarja, da dosedanja ureditev predstavlja veliko dodatno finančno obremenitev za starše otrok, ki obiskujejo zasebne zavode. Nasprotovanje predlogu in izražanje bojazni o privilegiranosti zasebnega šolstva po mnenju Kosija predstavlja "popoln nesmisel" in "kršenje temeljnih človekovih pravic".
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.