V Zdravstvenem domu Kranj so od 13. septembra do 12. novembra 22 otrok cepili s cepivom proti ošpicam, mumpsu in rdečkam, ki mu je za dva meseca pretekel rok trajanja. Starše so obvestili takoj, ko so ugotovili, da je cepivu pretekel rok.
Po besedah direktorice kranjskega zdravstvenega doma Lilijane Gantar Žure se je napaka zgodila zaradi preobremenjenosti zdravnikov. "'Prvič smo oddelek selili, tako da so več mesecev delali v izrednih razmerah," prav tako so kadrovsko podhranjeni, je sredi novembra povedala za SVET.
Vodja zdravstvene nege Jože Prestor je za 24ur.com danes povedal, da so po obvestilu nekateri starši prišli preverit zdravstveno kartoteko otroka in ugotovili, da je vse v redu. Nekaj dni po spornem cepljenju proti ošpicam, mumpsu in rdečkam so prejeli poročilo proizvajalca o raziskavah o škodljivosti in učinkih pretečenega cepiva, ki je bila delana na 1200 vzorcih, in niso ugotovili večjih odstopanj.
Na IVZ priporočajo vnovično cepljenje otrok
Od Inštituta za varovanje zdravja (IVZ) so dobili navodilo, naj otroke štiri tedne po prvem cepljenju še enkrat cepijo, da bi zagotovili učinek, obenem pa ne bi potrebovali vnovičnega cepljenja ob vstopu v šolo. Nekateri starši so tudi želeli, da bi preverili, ali je bilo cepljenje uspešno, zato so jih v zdravstvenem domu napotili na Zavod za zdravstveno varstvo Kranj, kjer pa niso prejeli zahteve za tovrstno analizo. Tudi nezaželenih učinkov po cepljenju v zdravstvenem domu niso ugotovili.
Na IVZ so od kranjskega zdravstvenega doma prejeli poročilo o napakah pri cepljenju. Po preučitvi so odkrili, da je šlo za zdravstveno napako, ''ki pomeni odstopanje od pričakovanih norm zdravstvene stroke''. Ugotovili so, da v zdravstvenem domu niso upoštevali napotka, da se mora datum veljavnosti cepiva preverjati pri vseh postopkih hranjenja in izdajanja ter neposredno pred cepljenjem.
Ocenjujejo, da ni bila zmanjšana varnost uporabe, kar je potrdil tudi proizvajalec cepiva, priporočajo pa vnovično cepljenje pri vseh otrocih, ki so prejeli cepivo s pretečenim rokom. Med prvim in drugim odmerkom cepiva morajo preteči vsaj štirje tedni, z njim pa bodo otroci pridobili zaščito pred omenjenimi boleznimi in ne bodo potrebovali drugega odmerka cepiva, ki bi ga po programu prejeli pred vstopom v šolo.
Na IVZ še predlagajo zdravstvenemu domu, naj dogodek natančno dokumentirajo v zdravstvenih kartotekah in cepilnih knjižicah otrok, da ustrezno izvedejo predajo cepiva s pretečenim rokom in v najkrajšem možnem času uvedejo standarde dobre prakse, tako skladiščenja cepiva kot izvajanja cepljenja.
Zdravniška zbornica: Ni šlo za napako, zaradi katere bi trpelo zdravje ljudi
Na Zdravniški zbornici (ZZS) priporočajo izvršitev internega strokovnega nadzora v kranjskem zdravstvenem domu in sprejetje ukrepov za preprečitev tovrstnih dogodkov. ''Če je v postopku prišlo do napake, ki terja disciplinski ali celo kak drug postopek, potem se postopek izvede. Veliko napak pa je takih, da gre za splet okoliščin in ne za krivdo posameznika. Kakovost se izboljšuje tako, da se odpravljajo razlogi za napake. Kaznovanje je samo en ukrep, pa še ni vedno najbolj učinkovit. V primeru ni šlo za napako, zaradi katere bi trpelo zdravje ljudi. Ni nujno, da je šlo za zdravniško napako, ker je vprašanje, če je napako zagrešil zdravnik. Šlo je za zdravstveno napako,'' je poudarila predsednica Odbora za pravno etična vprašanja pri ZZS, Danica Rotar Pavlič.
Po dogodku je nadzor opravil tudi zdravstveni inšpektorat, ki bo zdravstvenemu domu naložil odpravo neskladnosti glede skladiščenja, obveščena je bila agencija za zdravila.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.