Avtorica prispevka: Polona Križnar

Podjetnik in član vladnega strateškega sveta za gospodarstvo Ivo Boscarol je povedal, da na svoj predlog gleda bolj z ekonomskega vidika, saj je bila to zgolj ideja oziroma misel, omenjena v javnem pogovoru z evropskim poslancem, ki se zdaj razvija. "Če se odločite, da ne boste imeli otrok, se za to odločite zavestno. Ta luksus pa je potem potrebno plačevati z nekim davkom. Če se odločim, da bom imel jahto, bom pač plačeval davek za jahto," svoj predlog pojasnjuje Boscarol. Po njegovem mnenju gre za neko vrsto olajšave in ne za davek. "Tisti, ki so zaposleni in nimajo otrok, bi bili podobno obremenjeni kot so sedaj, tisti pa, ki imajo otroke, bi to doživljali kot boniteto," dodaja predlagatelj.

Sam pravi, da bi plačeval takšen davek. Njegova ideja je tudi, da bi prvi otrok moral vedno pripadati ženski oziroma ženi, drugi pa potem vedno moškemu. Pri tem je prepričan, da bi se marsikateri moški, ki sedaj ni plačeval otroka, odločil za to, da otroka prizna, da ne bi plačeval davka.
Majda Širca z LDS pa je prepričana, da otroke ne morejo planirati davki. "Gre za nadzorovanje in kaznovanje intimnega življenja. Boscarolov predlog je še ena izmed tistih bizarnih rešitev, ki odvrača pogled državljank in državljanov od nedela vlade. Mogoče nas v prihodnosti čaka prepoved splava," še dodaja poslanka. Dr. Janez Malačič z Ekonomske fakultete pa poudarja, da en sam ukrep ne more spreobrniti trendov. Pri vsakem davku gre namreč za prerazdelitev dohodka oziroma prerazdelitve materialnih sredstev. Evropski poslanec Lojze Peterle je povedal, da je za eno kombinacijo, ki bo pravična tako do enih kot do drugih in bo hkrati pomagala vsem, da bomo še naprej imeli veselje do življenja in da Slovencev ne bo zmanjkalo.

"Politika je moj hobi"
O takšnih davkih se najbrž ne bi toliko govorilo, če ne bi bil Boscarol član vladnega razvojnega sveta in član posebne skupine, ki pripravlja reformo davčne reforme. Boscarol pravi, da mu politika predstavlja nek izziv oziroma celo nek hobi, saj ima svojo eksistenco urejeno drugje.
Izdeluje ultra letala, s katerimi doma in po svetu podira rekorde in pobira nagrade. Med drugim je bil pred dvema letoma podjetnik leta, lani gospodarstvenik leta in ima tudi kup športnih dosežkov z letenjem. Nenavadno ultra lahko motorno letalo lahko po potrebi ali želji tudi jadra. 22 zaposlenih izdela eno letalo, ki je vredno med 60 in 70 tisoč evrov, na teden. Dodana vrednost je velika, povpraševanje pa tudi. Veliko jih leta po Južni Ameriki, Afriki, Avstraliji, po Evropi in 16 po Sloveniji.

"Kar se tega tiče, imam mogoče malo sreče. Tako potem s kakšno neumno idejo pridem do kolektiva, ki me najprej čudno pogleda in pravi, da to ni možno, čez čas pa rečejo, da ideja sploh ni tako slaba, le da jo je potrebno malce drugače pogledati. Potem počasi skupaj pridemo do tega, da je tisto, kar včeraj ni bilo realno, danes realno," svoj posel opisuje Boscarol.
Prvi uradni zasebni proizvajalec letal v Jugoslaviji, organizator rock koncertov in manager je od nekdaj samostojni podjetnik. S kolego glasbenikom Tomažem Domiceljem je precej pohajal po svetu, pri čemer je sam fotografiral, Domicelj pa pisal. Prvi posel sta skupaj pripeljala iz Anglije, kot obrtnik je začel izdelovati priponke z napisom Slovenija moja dežela.