Sodni senat ljubljanskega okrožnega sodišča je na današnji obravnavi v zadevi Čista lopata odločil, da izvedenec medicinske stroke ponovno izda mnenje, ali je obdolženi Ivan Zidar sposoben spremljati obravnave. Zidar se sicer obravnave ni udeležil, senat pa je odločil, da zaradi predložene dokumentacije ni razloga za prisilno privedbo.
Sodni senat je namreč na prejšnji obravnavi v torek zahteval nova dokazila o zdravstvenem stanju Zidarja, saj do sedaj predložena potrdila o odsotnosti po njihovem mnenju niso zadostovala. Zidarjevo obrambo so zato pozvali, naj predloži potrdila, sicer bi zoper Zidarja odredili prisilno privedbo na obravnavo na ljubljanskem okrožnem sodišču.

Predsednica sodnega senata Vesna Podjed je danes pojasnila, da je prejela zdravniška dokazila o zdravstvenem stanju Zidarja, ki je trenutno v zdravilišču, kljub temu pa bo tudi izvedenec izdal mnenje. Zidarjev zagovornik Boštjan Penko je dejal, da ne nasprotuje izdaji izvedenskega mnenja, vendar pa je senat pozval, da pregleda tokrat ne opravi izvedenec ortopedske stroke Branko Koritnik. Koritnik je sicer v aprilu že ocenil, da Zidar lahko spremlja obravnave.
Zaslišanja so se nadaljevala
V nadaljevanju današnje obravnave je bila zaslišana Darja Brodt, ki je bila članica razpisne skupine na Kontroli zračnega prometa v času razpisa za izgradnjo letališkega stolpa na Brniku. Pojasnila je, da je bila s strani nekdanjega direktorja Kontrole zračnega prometa Srečka Janše določena za pregled ponudb, ki so prispele na razpis, obdolženi Tomaž Žibert pa je bil po njenih besedah strokovni vodja razpisa ter je imel tudi največ stikov s ponudniki.
Spregovorila je tudi o "usklajevalnih sestankih", na katerih je razpisna komisija s ponudniki govorila o ponudbah. Obrambo je zanimalo, zakaj so bili na sestanke povabljeni vsi ponudniki razen Primorja in SCT, ki sta skupaj oddala ponudbo. Brodtova je odgovorila, da so pozvali samo tiste ponudnike, ki so morali popraviti ponudbo, ter da se ji to ne zdi v neskladju z zakonodajo.
Zagovorniki so Brodtovo spraševali tudi o pripravi pogodbe za izgradnjo letališkega stolpa. Pojasnila je, da je bil osnutek pogodbe objavljen že v javnem razpisu, vendar je imel Janša pomisleke glede podpisa, pozneje pa naj bi tudi ugotovil, da pogodba ni primerna.
Ker je Janša na zaslišanju prejšnji teden odgovoril, da ni imel pomislekov glede morebitnega podpisa pogodbe, je obramba predlagala, da se Srečko Janša in Ivan Bohnec ponovno stopita pred sodišče ter razjasnita negotovosti glede pripravljene pogodbe in usklajevalnih sestankov s ponudniki.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.