Evropska unija državam članicam zaradi stopnjevanja jedrske krize po potresu in cunamiju na Japonskem priporoča preverjanje radioaktivnosti hrane, ki jo uvozijo iz Japonske.
Na slovenskem ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pojasnjujejo, da EU priporoča vzorčenje vseh prihodnjih pošiljk krme in živil, katerih poreklo je Japonska. Če bi pri njih opazili povečano radioaktivnost – vrednosti za radioaktivnost so predpisane v evropski zakonodaji – morajo to takoj sporočiti v Bruselj. Od aprila 2010 je sicer Inšpektorat za kmetijstvo, gozdarstvo in hrano zabeležil uvoz 63 pošiljk živil rastlinskega izvora iz Japonske – največ je bilo čajev, poleg tega pa še različna olja, omake, suho sadje in semena. Skupaj je v Slovenijo prišlo približno 1.926 kilogramov živil iz Japonske.
Kar se tiče živil živalskega izvora, pa prek slovenskih veterinarskih mejnih prehodov ne lani ne letos niso uvozili ničesar iz Japonske. To pa ne pomeni, da te hrane pri nas ni, saj je lahko prišla iz katere druge države EU, kjer pa morajo po prihodu iz Japonske hrano prav tako preveriti.
Sicer pa tveganja, da bi iz Japonske uvozili kontaminirana živila, skorajda ni, so na rednem srečanju v Bruslju ugotovili kmetijski ministri iz članic EU. Japonska ima namreč dovoljenje le za izvoz štirih proizvodov živil živalskega izvora; na območju poškodovane jedrske elektrarne ni živilskih obratov, prav tako ne ladij z zamrzovalnimi zmogljivostmi; izvoz sadja in zelenjave v EU je zelo majhen in na poljih z ogroženih območjih sedaj ne pobirajo pridelkov.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) sicer opozarja, da je lahko do okužbe hrane z radioaktivnimi snovmi prišlo le na območju v neposredni bližini poškodovane nuklearke Fukušima. "To je prostorsko zelo specifično tveganje. Če je prišlo do kakršne koli kontaminacije, je to le pri produktih z območja znotraj 30 kilometrov od elektrarne Fukušima," je zatrdil tiskovni predstavnik WHO v Ženevi Gregory Hartl.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.