
Ministri Slovenije in Italije so danes na Brdu pri Kranju govorili tudi o načrtovani gradnji plinskih terminalov v Tržaškem zalivu. Slovenski minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič je po pogovorih povedal, da je bil tokrat narejen le "posnetek stanja", kakšnih konkretnih napovedi za naprej pa ni bilo na nobeni strani.
Slovenija sicer po njegovih besedah pozdravlja italijansko pobudo za širše trilateralne pogovore o energetski oskrbi v severnem Jadranu in bo v njih z veseljem sodelovala. Slovenija je poleg tega danes ponovila svoje nasprotovanje načrtovanim plinskim terminalom, kot alternativo pa izpostavila Južni tok, ki lahko po njeni oceni na dolgi rok zagotovi dovolj plina za ta del Evrope.
Toda Italijani so drugačnih misli. Italijanski minister za okolje in zaščito naravnih virov in morja Corrado Clini je jasno povedal, da je gradnja terminala v Žavljah, za katerega je okoljevarstveno poročilo že sprejeto, tako z okoljskih, varstvenih kot tudi prometnih vidikov le še notranja zadeva Italije.
Drugače pa je s projektoma gradnje off-shore terminala in povezanega plinovoda, za katera je to poročilo še v izdelavi, napredek pa ovira tudi močno nasprotovanje lokalne skupnosti. Kot je pojasnil Clini, okoljska ocena še ni zaključena tudi zaradi problematike definicije varnostnega območja, ki bi lahko imelo vpliv na ozemeljske vode Slovenije in Hrvaške. Bogoviča je seznanil, da za zdaj nima časovnice, kdaj naj bi se postopek končal.
Na vprašanje, kako bodo postopali, če bosta Slovenija in Hrvaška tudi po tristranskem srečanju še vedno proti terminalom, pa je Clini poudaril, da "bomo to videli pozneje, naprej pa se moramo pogovoriti". Vloga, ki jo lahko odigra severni Jadran v prihodnjem energetskem sistemu, je zelo pomembna, je bil še prepričan italijanski minister. "Tri države si na zelo majhnem območju delimo isto morje, ki je med drugim zelo pomembno za transport naftnih proizvodov in za energetske instalacije," je poudaril Clini.
O morebitnih tožbah niso govorili
Glede morebitnih tožb Slovenije proti Italiji zaradi spornih terminalov – med drugim se je omenjala tožba pred Sodiščem EU – je Bogovič danes razkril le, da je bil opravljen "skrben pregled dokumentacije, osnov, ki so lahko podlaga za takšno tožbo", a da se vlada s tem vprašanjem za zdaj še ni ukvarjala. Tožb danes sicer niso omenjali.
Poleg terminalov sta Bogovič in Clini danes govorila še o povezavah med pristanišči v severnem Jadranu, predvsem glede projekta proge Divača–Koper, za katerega je Slovenija Italiji že poslala potrebno gradivo in zdaj čaka na presojo čezmejnih vplivov na okolje, ki jo pričakuje v kratkem.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.