
Po najnovejših dogodkih v zvezi z epikontinentalnim pasom v "trikotniku" med Italijo, Hrvaško in Slovenijo v Jadran je Dnevnik v sobotni prilogi Zelena Pika ocenil, da je Rim dosegel znaten strateški cilj. Italiji je po navedbah časnika uspelo razdeliti enotni slovanski blok (Slovenci, Hrvati) in zdaj z njim manipulira po načelu Deli in vladaj. Pri tem je slovenska politika spretnejša in daljnovidnejša od hrvaške "kolegice", saj konflikte odpravlja, medtem ko jih Hrvaška ustvarja, meni časnik.
Kot v sobotni prilogi Dnevnika piše Boštjan M. Turk, Italija Hrvaško, ki vstopa v Evropsko unijo, prikazuje kot partnerja, ki ima izražene probleme s sosedo, ki je že članica povezave. Slovenijo, ki si pot v priznanje znotraj EU šele utira, pa prikazuje kot krhko državo s kopico odprtih problemov na "odprtem morju" in z nerešeno, če ne nerešljivo morsko mejo na Jadranu.

Na obzorju ni nobene vojne ali česa podobno pretresljivega, se pa da po ocenah Dnevika brez težav napovedovati, da bo Hrvaška prej ali slej pristala v pasti, ki si jo je spletla skupaj s svojim italijanskim "zaveznikom". Po nastopu pogajanj o polnopravnem članstvu v EU bo Italija počasi, vendar odločno odprla vsa vprašanja, ki zadevajo usodo njenih državljanov v drugi polovici prejšnjega stoletja.

Glede na človeški in prostorski obseg vprašanja bo problem zelo velik in za Hrvaško komaj obvladljiv, še posebej ker bo to tedaj gospodarsko in politično izčrpan bolnik, dušeč se v milijardah dolarskih dolgov, z razrvanim nacionalizmom, nestabilno vlado in silno nezadovoljivimi obeti za prihodnost.
Tedaj bo Italija imela vse možnosti mobilizacije svojih človeških potencialov onkraj južne meje, še posebej če bodo nosili njeno državljanstvo. Zelo uspešno ji bo tedaj moč popravljati "zgodovinske krivice", s katerih kampanjo začenja sedaj. Tedaj bodo razmere tudi godne za novi Londonski sporazum ali rapalski pakt današnjega časa, za zvijače, s katerimi je Italija v takšni ali drugačni obliki vselej posegala po slovanskem ozemlju na oni strani morja, še piše Dnevnik.